Високите американски мита могат да доведат до пренасочване на китайски, виетнамски и мексикански мед към ЕС, съответно и към България, което е заплаха за нашите производители. Това заявиха за Money.bg от Националния браншови пчеларски съюз.

От организацията имат готовност да предложат конкретни мерки, сред които е и възможността да се използва кризисният резерв на Евросъюза - механизъм, от който вече се възползваха италианските пчелари в подобна ситуация.

Тонове фалшив мед удрят по бизнеса на българските производители

Тонове фалшив мед удрят по бизнеса на българските производители

Пред Money.bg говори Сребрин Илиев - председател на Националния браншови пчеларски съюз (НБПС)

При установени реални щети у нас, които са свързани и с измръзнали овощни дръвчета и други цъфтящи растения, много български пчелари настояват за подпомагане под формата на биостимулатори или други средства за възстановяване на семействата.

Този важен за страната ни сектор обаче е изправен пред може би най-голямата заплаха, а именно глобалните търговски промени.

"Политиките на американския президент Доналд Тръмп, свързани с въвеждане на високи мита, предизвикаха истинско "цунами", което може да се отрази на европейския и българския пазар. В резултат от тези тарифи, китайски, виетнамски и мексикански мед ще търсят нови пазари и логично ще се насочат към ЕС - включително към България. Тези продукти често са субсидирани от държавите си и пристигат на цени, които местното производство трудно може да конкурира", алармират от Националния браншови пчеларски съюз.

Снимка 665728

Източник: iStock

За какво настояват пчеларите?

Българските пчелари настояват за вземане на бързи мерки за защита на вътрешния пазар и българските производители, особено в контекста на евентуален натиск в страните от ЕС.

Исканията на бранша са свързани със засилване на контрола по границите и на входа на преработвателните предприятия. Такива световни примери вече има - в Полша е спрян вносът на китайски мед.

Пчеларската общност у нас настоява за още нещо - да се обяви гръцката граница за рискова зона, заради възможността китайски мед да се внася през пристанището в Пирея и след това да преминава към България. Особено внимание се изисква и на граничния пункт Капитан Андреево, който е външна граница на Европейския съюз.