Над 50 процента от доходите на българските пчелари са загубени през последната година и основната причина за това е огромното наличие на фалшив вносен мед в търговската мрежа. Това обяви в студиото на Money.bg Сребрин Илиев - председател на Националния браншови пчеларски съюз. Експертът подчертава, че с времето икономическите проблеми за българските производители се задълбочават.
"Точката на истинския проблем на българското пчеларство, това са икономическите му проблеми и то най-вече от гледна точка икономическата култура на българския пчелар и най-вече ниските му маркетингови умения.
Общо взето българския пчелар, като всеки друг бизнес оператор трябва да извършва една съзнателна дейност, с която да цели да постигне доходи, които да реализира на пазара чрез продажбата на пчелните си продукти", коментира Илиев.
![Снимка 703728](https://webnews.bg/uploads/images/28/3728/703728/640x.jpg?_=1739522472)
Причините за икономическите проблеми са много. Сред тях е разединението в сектора. И не на последно място - огромното наличие на фалшива или нискокачествена продукция.
"Основният внос на мед в България идва от Гърция. И тъй като ние знаем, че пристанището в Пирея е китайска собственост, на всички ни е ясно този мед какъв е."
Борбата срещу фалшивия мед като национален и европейски приоритет
Сребрин Илиев подчертава, че борбата срещу фалшивия мед и пчелни продукти трябва да станат основен европейски приоритет. Впрочем, стъпки в тази посока вече има. В Брюксел вече се подготвя нова европейска платформа за меда, която ще има основната задача да направи анализ и да въведе нови кредитирани методи, които за прихващат фалшивите пчелни продукти.
Заради фалшивите продукти българските пчелари на практика губят всичко, защото не могат да реализират продукцията си.
"Ние сме притеснени, защото доскоро България беше остров на стабилността поне о отношение на ниския процент на фалшиви целни продукти. За съжаление обаче напоследък от остров на стабилност, ние се превръщаме в остров и хъб дори на реализацията на фалшиви пчелни продукти", обяснява председателят на НБПС.
![Снимка 424242](https://webnews.bg/uploads/images/42/4242/424242/640x.jpg?_=1558354627)
Източник: iStock
Косвени ползи за сектора от членството на България в Шенген
Експертът разяснява, че пълноправното присъединяване на страната ни в Шенген помага най-вече индиректно на българските пчелари. То намалява разходите за логистика на големите предприятия, които опаковат мед. Така секторът придобива по-добри пазарни позиции. За обикновените производители не ползите, а проблемите са на дневен ред.
"Малкият сегмент пчелари се развиват много добре и те ще успеят. Но като цяло сектора чисто статистически ще върви на зле. Много хора ще се отказват. Аз разчитам на по-младите земеделски стопани."
![Снимка 703729](https://webnews.bg/uploads/images/29/3729/703729/640x.jpg?_=1739522492)
Освен чрез по-младите производители, Сребрин Илиев вижда спасението на бранша чрез обединене на усилията срещу фалшивия мед, в по-добра европейска, но и национална регулаторна рамка и в интегрираното пчеларство.
"Българското пчеларство ще успее само ако се обедини със своите колеги овощари - те са тези, които се нуждаят най-много от пчеларството заради опрашването. И вече виждам, че много овощари започват да си правят пчелно пространство. Аз считам, че развитието е в интегрираното пчеларство. За мен самостоятелното пчеларство е много податливо на кризи."
Производителите обясняват, че имитиращи са всички продукти, които наподобяват пчелен мед, продукти на глюкозно-фруктозна основа. Както при млечните продукти има завишено водно съдържание, така е и при меда. По-опасни обаче са фалшивите пчелни продукти, които са плод на химия и могат да бъдат опасни за здравето на хората.
seal
на 14.02.2025 в 14:12:28 #1искат да продават меда на 20 лв. Ами да го продават, никой не им пречи. Ама хората не искали да го купуват, трябва да бъдат накарани да купуват мед на 20 лв/кг. това ми идва малко грубичко обаче. по същество един обикновен кошер, ако се грижиш добре за него дава по 20-25 кг мед на едно събиране, през годината имаш три събирания, значи излизат около 50-60 кг. минимум демек от един кошер при цена от 20 лв изкарваш 1000 лв. разходите не са чак толкова големи. Освен това ако имаш над 5 кошера получаваш субсидии, а защо --- не е известно при гледането на 4-5 кошера най трудното нещо е цетрофугирането на питити. истината е че много хора започнаха да гледат пчели и пазара се насити. оставете приказките на този шушляк за китайски ли украински мед.