Продължаваме да имаме бюджетен дефицит. Той е по-малък, но имаме все още макроикономическото предизвикателство да докажем, че ние сме различни в нашия регион.

Това заяви икономистът от Института "Отворено общество" Георги Ангелов по БНТ. Трябва още, за да балансираме бюджета. Трябва не само да не потъваме, но и да покажем, че сме различни от този регион. Това за съжаление още не се е случило. Ние трябва да имаме повече инвестиции, което води до повече работни места, смята Ангелов. Все още има бюджетен дефицит и нека да не се превъзхваляваме, подчерта икономистът.

Според него трябва да има напрежение между финансовия министър и тези, които харчат. По думите на Ангелов е дошъл моментът, в който трябва да се приложи този механизъм, да дойде финансов министър, който да кара другите министри да харчат по-малко и да постигат ефективни резултати. Необходимо е постигане на такъв резултат, който е полезен за обществото.

Георги Ангелов заяви, че въпросът е не само количеството пари, а и това какви механизми работят в институциите. Като пример той даде това, че твърде много хора в България получават пенсии за увреждания, а нямат такива. Това води до харчене на пари без постигането на някакъв резултат.

За финансирането на МВР Ангелов каза, че явно има ефект от общественото настроение, че не трябва да се дават толкова пари на МВР за подслушване.
МВР получаваха твърде много финансиране и не го използваха ефективно, категоричен бе икономистът. Според него структурна реформа може да промени нещата за по-голяма ефективност.
"Ние последните 10 години наливахме доста пари в тези системи като МВР и съдебна система и никакъв резултат няма", посочи Ангелов.

За нарастващата безработица Георги Ангелов каза, че през последните години има голям проблем със социалната политика, с пазара на труда. Сега се вижда негативният ефект, посочи той. В повечето страни от ЕС в момента намалява безработицата, докато в България тя се увеличава, което показва, че имаме вътрешен проблем на пазара на труда, поясни Ангелов. Според него финансовият министър не може да реши този проблем, ако няма сътрудничество със синдикатите.

Определено в ЕС има поне няколко страни, които живеят доста по-богато, заяви Ангелов по повод съвета на премиера към европейските страни да намалят пенсиите си толкова, колкото са в България. Гърция, например, произвежда малко като източноевропейска страна, но харчи чрез заеми като западноевропейска страна.

Икономистът изрази очакването си за реформи, икономически растеж и по-голям бюджет.