„Бокова трета при тайния вот за ООН - много добър резултат", четем на първа страница на в. „24 часа"
До 10 дни може да има второ тайно гласуване. Кои са “отличниците” и “двойкаджиите” сред 12-те кандидати, няма да е ясно официално.
Очаква се обаче някои да се откажат публично.Възможно е и нови лица да влязат в голямата игра за ООН
Ирина Бокова е получила много добър резултат при първото тайно гласуване в Съвета за сигурност на ООН. Тя е трета в общото класиране и първа сред жените. Това съобщиха неофициално дипломатически източници от Ню Йорк. Никой обаче няма да оповести официално колко точки е получил всеки от 12-те кандидати. Със сигурност обаче стартът на българския кандидат за генерален секретар на ООН е повече от добър.
Фрасс прес съобщи, че португалецът Антониу Гутериш е начело на кандидатите за нов генерален секретар на ООН. Той е с 12 гласа "окуражавам", нито един "не окуражавам" и три "нямам мнение", според дипломатически източници. Втори е словенецът Данило Тюрк с 11 гласа за, 2 против и 2 въздържали се. Ирина Бокова е трета - с 9 гласа за, 4 против и 2 въздържали се. Следващите кандидати се подреждат така: 4 - Вук Йеремич - също с 9 гласа за, но 5 против и 1 въздържал се, 5- Сърджан Керим също с 9 окуражителни гласа и повече "не окуражавам", 6-Хелън Кларк, 7 - Сусана Малкора, 8 - Мирослав Лайчак, 9 - Игор Лукшич, 10 - Кристиана Фигерес, 11 - Наталия Герман, 12 - Весна Пусич.
„България е сред най-засегнатите страни от емиграцията на Запад", пише в. “Капитал Daily”
Емиграцията на млади и образовани хора от Източна Европа може да създаде порочен кръг, който да подкопае икономиката на страните им и да направи още по-привлекателни богатите западни държави. Причината за това е, че масовата икономическа миграция носи ползи на приемащите държави, но забавя растежа в родните страни на мигрантите. Това се посочва в документ за обсъждане, изготвен от експерти на Международния валутен фонд (МВФ).
Прочети още от в “ Капитал Daily”
"Парламентът гласува облагането на фирмите с нов данък със задна дата” е водещo заглавиe на в. “Сега”
С трудно събрано мнозинство парламентът одобри на първо четене скандалните промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, които ще натоварят фирмите с нов данък с обратна сила. Ако законопроектът не бъде прекроен на второ четене, фирмите ще бъдат задължени със задна дата от 1 януари 2016 г. да облагат личното ползване на фирмени активи с 10% данък върху разходите. Ще се облагат коли, имоти и останалите фирмени активи, които се ползват и за лични нужди. На теория фирмите имат право да изберат между два режима на облагане - с новия данък или с подоходен данък и осигуровки, но това е само един от текстовете, които са на практика неприложими заради придаването на обратна сила на проекта.
Това е вторият данък, с който се облага личното ползване на фирмени активи. От 2016 г. държавата задължи фирмите да връщат ДДС в хазната при лично ползване на фирмени активи, за които е ползван данъчен кредит.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“България плаща 860 бона на вдовицата на Самоковеца” четем във в. “Монитор”
Ангелина Димитрова и синът й Константин спечелиха дело за нарушена собственост
България трябва да плати 429 810 евро на вдовицата на убития през 2003 г. в Амстердам Константин Димитров-Самоковеца. Това постанови вчера Европейският съд за правата на човека.
През март 2015 г. Ангелина Димитрова и синът ѝ Константин спечелиха дело за нарушено право на собственост в Страсбург, но тогава им беше присъдено обезщетение само за неимуществени вреди и за такси и разноски от общо 15 150 евро. Съдът в Страсбург даде срок на държавата и вдовицата на Самоковеца да се споразумеят за компенсацията за имуществените вреди, които са ѝ причинени с конфискацията на имущество на семейството по реда на отменения вече Закон за собствеността на гражданите (ЗСГ).
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Военни взривове убили делфините?" четем на първа страница на в. “Труд”
Премиерът забрани улова на риба в районите с популация на защитения вид. Няма ветеринар, който да прави аутопсия на труповете им
Масовият мор на делфини в Черно море е заради детонация по време на военно учение, твърдят рибари, свързали се с „Труд“. „Хвърляха се бомби, тътенът се чуваше чак тук, на брега. Нас ни нарочват за виновни за смъртта на бозайниците, но истината е, че те сега не ни пречат, тъй като рибата, с която се хранят, се е изтеглила навътре в морето на прохлада", разсъждават морските вълци.
„При детонации силата на звука е 170 децибела, а тя вреди на вестибуларния апарат на делфините. Вследствие на това те се дезориентират и се губят. При малките това е фатално, защото сучат на два часа и когато са далеч от майките си, умират“, заяви пред „Труд“ доц. д-р Виолин Райков, заместник-директор на Института по океанология към БАН във Варна
“Китайци искат да произвеждат у нас”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Възможностите за инвестиции в България проучва китайска делегация с представители на 15 структури, 13 крупни компании и 2 банки - Export-Import Bank of China и Bank of Beijing. Делегацията участва в българо-китайски бизнес форум, който се проведе в София Тех Парк. Във форума участваха и над 100 представители на български компании. "Имаме потенциал да привлечем инвестиции и да предоставим възможности за съвместни производства с водещи китайски компании в редица високотехнологични сектори", заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски. По думите му с голям потенциал за развитие са сектори като електроника и електротехника, информационни и комуникационни технологии, машиностроене, селско стопанство и хранително-вкусова промишленост. "България би могла да се превърне в платформа за китайския бизнес и стоки към ЕС", посочи Лукарски.
"Автопаркът: по-голям, но стар", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Продажбите на нови леки автомобили в България са скочили със 7% през първото полугодие, макар и да има отчетен спад за последния месец - юни. Това показва обявената преди дни европейска статистика. За добри продажби говорят и представители на вносителите - по техни данни увеличението е около 6%. Ръстът идва, след като пазарът се вдига вече няколко поредни години след кризата.
Регистрираните коли от КАТ за полугодието също са повече с 16% спрямо две години по-рано. Пораснал е и целият автопарк в страната, но покупките остават основно на вече употребявани автомобили.
Българският автомобилен пазар винаги е бил труден за статистика: местната асоциация на вносителите вече не дава официални данни, а КАТ само спорадично пуска информация за регистрациите.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„БДЖ качва пътниците си на автобус", пише в. “Сега”
БДЖ изпадна в абсурдното положение да качва пътниците си на автобуси, вместо на влак по част от редовните си линии. Причината е в остарелите локомотиви, които вече не стигат, за да може националният превозвач да си спазва разписанието. Това стана ясно от разпространено вчера съобщение на "БДЖ - Пътнически превози", което въвежда временни промени в движението на влаковете.
Новият, наречен "летен" график е за 11 пътнически линии. Той влиза в сила след по-малко от седмица - от 27 юли, и ще важи до 15 септември. По някои по-малко натоварени направления вместо на влак пътниците ще бъдат качвани на автобуси за сметка на железницата. Временните промени в разписанието ще засегнат основно влакове, които се движат по второстепенни маршрути.
“На Източния фронт е спокойно... само за нас” пише в. „Труд"
Ако изгонят турците от НАТО, ще се окажем в балканско небрано лозе. Всички други се готвят, ние - не
Клаузевиц казал навремето, че войната е продължение на политиката с други средства. След зверствата от Втората световна война футболът се превръща в „продължението на войната с други средства“. И ритането на топка е точно толкова политика, колкото и спорт - на местно, регионално, национално и международно ниво. Освен че винаги става дума за пари, винаги става дума и за национална гордост, интереси... абе, питайте французите колко обичат българите след смъртоносния гол на Емил Костадинов!
„Ася Петрова, зам.главен прокурор: Кое налага на едно лице да се разрешават 5 пистолета?", пише в. „24 часа"
- Прокурор Петрова, изводите на ВАП във връзка с прилагането на Закона за оръжията и боеприпасите са притеснителни. Кои са най-сериозните пропуски на МВР при контрола?
- С разпореждане от 29 февруари 2016 г. ВАП възложи на органите на МВР проверка по спазване на разпоредбите на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. Констатирани бяха редица нарушения на законовите разпоредби. Установихме случаи на необоснованост на преценката за наличие на основателна причина за притежаване на огнестрелно оръжие с цел самоотбрана и подновяване на срока на разрешенията. Като изключим разрешенията за оръжие за ловни цели и охранителна дейност, в които случаи преценката е ясна, при издадени разрешения за самоотбрана или за други цели, органите на МВР се задоволяват само с декларираните твърдения на заявителя. Кое например налага на едно физическо лице да се разреши с цел самоотбрана да притежава 5 и повече оръжия?
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Мей и Меркел: Брекзит започва през 2017 г.", пише в. “Стандарт”
Германският канцлер Ангела Меркел и новият британски премиер Тереза Мей се споразумяха, че излизането на Великобритания от ЕС няма да започне преди 2017 г. По време на първата си задгранична визита Мей казала на колежката си, че не може да активира чл. 50 от Лисабонския договор, преди страната да изясни целите си. Меркел от своя страна подкрепила това въпреки призивите на други европейски лидери процедурата да започне възможно най-скоро.
По думите на Меркел е "абсолютно разбираемо" правителството на Мей да иска известно време, за да определи интересите и целите си. "Никой не иска това да виси във въздуха. Не мисля, че британците го искат, нито пък страните от ЕС. Всички имаме интерес този въпрос да бъде внимателно подготвен, позициите да са ясно дефинирани.
“Унгария обвини Еврокомисията за Брекзита“, четем във в. “Монитор”
Мерките, предложени от Европейската комисия за излизане от миграционната криза, станаха причина Великобритания да реши да излезе от Европейския съюз, заяви унгарският премиер Виктор Орбан. Той говори на пресконференция във Варшава след срещата тук на лидерите на четирите страни от Вишеградската четворка - Полша, Словакия, Унгария и Чехия.
"Еврокомисията взе възможно най-лошите решения относно миграцията, с което направи невъзможно членството на една от най-големите страни в ЕС, - каза той. - Нашата цел е да предотвратим нелегалната миграция. Всеки, който иска да дойде в ЕС, трябва да подава заявка за това още извън неговите граници. Ние не искаме да се отказваме от нашия суверенитет, от защитата на нашите граници. А предложенията на Еврокомисията последователно ликвидират всички тези елементи."