Мераците на електроразпределителните дружества за увеличаване на цената на тока от 1 юли с 13-14 бяха охладени на бърза ръка. Това направи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Той каза пред БНР, че подобно увеличение няма как да се случи.

"Аз допускам като крайна цена, ако всичко друго се запази същото, само заради компенсиране на възобновяемите източници поне процент и половина. Останалите фактори ще се преценяват, те могат да повлияят някои по-нагоре, става въпрос за цената на едро, някои други фактори надолу. Така или иначе не очаквам съществени промени, тоест някакви по-големи от 3-4 процента, максимум 5% в крайните цени на електроенергията за следващия период", коментира Семерджиев.

Компаниите аргументират предложенията си предимно с реалните разходи, нужните инвестиции за едногодишен период след 1 юли, инфлацията, либерализацията на пазара и разходите за енергийна ефективност.

Най-скромни в своите искания са от EVN. Те поискаха поскъпване на тока в Югоизточна България с 5,12%. Ако ДКЕВР приеме ценовото предложение на EVN, дневната тарифа за битови потребители ще бъде 0,15593 лв./квтч. (без ДДС), а нощната - 0,10480 лв./квтч. (без ДДС). От електроразпределителното дружество, което захранва Югоизточна България с електроенергия, обясниха, че месечните сметки за ток на едно четиричленно семейство ще се повишат средно с около два лева. От дружеството коментираха, че все още не са видели предложенията за изменение на цената от останалите участници по веригата - Националната електрическа компания и Електроенергийния системен оператор.

ЧЕЗ също поискаха увеличение на цената на електричеството. От чешкото дружество поискаха поскъпване на тока с цели 13,12%. По този начин за битовите клиенти цената би била по-висока с 2,3 ст. на киловатчас (16,9 ст./квч.  дневна и 11,8 ст./ квч. нощна тарифа), а за бизнес клиентите на компанията - с 1,5 ст.,  без ДДС.

При средномесечна консумация на домакинство в Западна България от 197 квтч (включително дневна и нощна тарифа), или 31,20 лева (с ДДС), средномесечната сметка за електроенергия би се увеличила с 5,40 лева (с ДДС), твърдят от ЧЕЗ.

От дружеството Е.ОN, което обслужва североизточната част на страната, поискаха токът да скочи средно с 14,3 процента от лятото. Средното увеличение на крайната цена за потребителите от 1 юли 2011 г., което Е.ОН възнамерява да предложи на ДКЕВР е под 2 стотинки за КВтч. В момента дружеството продава на своите клиенти електрическата енергия по 0,08698 лв. без ДДС.

През юли 2010 г. делът на Е.ОН в крайната цена на електроенергията отново бе намален и компанията трябваше да компенсира за своя сметка разликата от 21 милиона лева между увеличението на цените на НЕК и производителите с 8.4% и увеличението на цените за крайните потребители с 1.9%, посочват от дружеството.

Другата причина за искането за увеличение на цената произтича от необходимостта компанията да покрие загубите си от по-високата покупна спрямо продажна цена на електроенергията при битовите потребители и се дължи основно на увеличението, което дружеството предлага за нощната тарифа. По нея към момент компанията продава електричеството на загуба, твърдят от E.ON.