Еврозоната едва ли ще може да преживее бушуващата криза на държавните дългове без структурни изменения, смятат експерти, анкетирани от Reuters.

От запитаните 20 професори, бивши политици и независими експерти 14 смятат, че валутният съюз няма да се запази в настоящия си вид при изхода на кризата.

Десет от анкетираните са на мнение, че решение за проблемите на еврозоната е изключването на редица страни от валутния съюз и формирането на нова „ключова" зона на общата валута.

Такъв вариант е жизнеспособен, но зависи кой и при какви обстоятелства бъде изключен, смята Джордж Магнус, старши икономически съветник в UBS Investment Bank.

Само 6 от анкетираните експерти отбелязват, че общата валута може да оцелее без структурни промени. Те смятат, че условия е приемането и прилагането на пакет от мерки за разрешаване на дълговата криза.

„Европа може и е длъжна да оцелее, но това няма да стане, ако ЕС остане на сегашната си траектория", е казал проф. Джефри Сакс от Колумбийския университет в Ню Йорк.

Коментирайки ролята на Европейската централна банка като кредитор от последна инстанция и емитент на единни еврооблигации, експертите отбелязват че властите на държавите от региона трябва да са готови за по-голяма финансова интеграция. Развитието на събитията е показало тяхната неспособност да решат проблама с държавните дългове за сметка на отделните им усилия.
В този дух е мнението на Франсоа Буригон, директор на Парижкото икономическо училище.

Като цяло експертите се обединяват около мнението, че правителствата на страните от еврозоната и ЕС са лъжи да предприемат по-решителни и активни действия за предотвратяване разпадането на валутния съюз.

„Политическите лидери сега единствено могат да демонстрират решителност, да работят заедно, извършвайки необходимите промени в страните от периферията. И да се молят ЕЦБ да изкупи техните дългове докато не е късно", заявява Даниел Грос, директор на Центъра за европейска политика в Брюксел.