Инвеститорите се страхуват, че най-лошото за пазарите все още не е отминало и това повишава цената на "спасителни активи" като златото, според нов доклад на J.P. Morgan. Човек обаче, едва ли би си помислил точно това, ако погледне набързо към американските индекси, които приключиха изминалата седмица при нови рекродни стойности.

Светът навън е разтревожен: напрежението пламва в Близкия изток, докато Русия и Украйна продължават да го тушират, без да му се вижда краят. Междувременно в САЩ президентските избори остават всичко на "жребия", докато дългът на САЩ продължава да се изкачва до все по-високи нива.

Тези събития изплашиха инвеститорите, които търсят сигурни убежища извън традиционните пазари на акции и облигации, предупреждават анализаторите на J.P. Morgan. "Нарастването на геополитическото напрежение насочи вниманието към алтернативни класове активи или хеджиране към сценарий на катастрофа като злато и биткойн", пише екип от анализатори, ръководен от Николаос Панигирцоглу, в бележка в сряда.

Златото се повиши, като цената на метала се повиши с 29% през 2024 г. Биткойнът се справи още по-добре, поскъпвайки с 37%, въпреки че повечето печалби бяха регистрирани през първите три месеца на 2024 г., а цената на криптовалутата до голяма степен се движи настрани оттогава.

Анализаторите на J.P. Morgan нарекоха двойното рали "търговията на обезценяване", като го приписаха на "отслабването на доверието във фиатните валути на определени нововъзникващи пазари и на по-широката диверсификация от долара".

Цената на златото пак се доближава до рекорд

Цената на златото пак се доближава до рекорд

Каква е причината този път?

Доларът съставлява само около 57% от валутните резерви на глобалните централни банки днес, спад от над 70% в началото на 2000-те години, отбелязва JP Morgan. Централните банки прекараха последните две години в закупуване на злато, след като САЩ замразиха активите на Русия в началото на руско-украинската война. Това действие накара централните банки да се тревожат, че техните доларови активи ще ги направят податливи на политическия натиск на САЩ.

Снимка 511644

Източник: iStock

J.P. Morgans отбелязва, че по-малко инвеститори на дребно в САЩ влагат пари в златни борсово търгувани фондове през последните години, но теоретизира, че вместо това те просто купуват физическо злато. "Поверителността и осезаемостта станаха по-важно съображение за частните инвеститори, тъй като пандемията и ETF-ите за физическо злато имат недостатък в това отношение в сравнение с кюлчетата и монетите", казаха анализаторите.

Що се отнася до биткойн, J.P. Morgan твърди, че потоците разказват по-ясна история. "Фактът, че биткойн ETF-те започнаха да виждат приток отново през септември след изтичане през август, предполага, че инвеститорите на дребно може също да гледат на златото и биткойна по подобен начин", каза екипът.

През последния месец инвеститорите са вложили около 1 милиард долара в биткойн ETF-и, които общо притежават около 59 милиарда долара, според данните на FactSet.

Какво мислят родните експерти?

Ако се обърнем към мнението на родни експерти, изразено на последния форум "Силата на инвестициите", организирано от Infostock.bg, нещата изглеждат малко по-различни.

Според Красимир Йорданов - портфолио мениджър в Скай управление на Активи, участник в панел "Международни пазари" по време на форума, в момента виждаме вторични трусове на фондовите пазари след "развързването на сделката" с йената на 5-ти август.

"Виждаме как Nasdaq се движи в тясна корелация с йената. Тоест можем да видим допълнителен деливъридж, както този, който видяхме на 5-ти август.", каза още Йорданов.

Друга голяма причина за предстояща волатилнсост за пазарите, според експерта, са опциите. Те станаха движеща сила за фондовите борси.

"През август, когато видяхме VIX да се изстрелва от нищото бе защото пазарните участници залагаха, че няма да има големи спадове на пазарите, заемаха къси позиции в тези опции и трябваше нещо малко да се случи. Това доведе до рязко избиване на маржин колове, но не до там, че някой да фалира. В същата сесия преди отваряне на пазарите VIX отвори на 65 и започна да пада. Но ако се беше задържал там, много от фондовете щяха да започнат да затварят и пазара щеше да стане много ниско ликвиден. И в такива случаи пазарът става още по-ниско ликвиден и VIX можеше да достигне до 100 пункта."

Не толкова положителен обаче, е Йорданов по отношение на златото.

"Това, в което не трябва да се инвестира в момента е златото. Благородният метал, е достигнал връх и е изчерпал потенциала си за по-нататъшно поскъпване, след като станахме свидетели на масивни стимули от страна на Китай.", каза анализаторът.

Далеч по-позитивни бяха мненията за биткойна по време на форума. Според Георги Манолов -основател на BitcoinReady.me & BitcoinReady.bg, следващият голям катализатор за поскъпването на биткойна, след приемането на ETF-и базирани върху него, ще е позволяването на биткойна да служи като обезпечение от страна на банките.

Крипто обществото в България с изненадваща прогноза за цената на Биткойн

Крипто обществото в България с изненадваща прогноза за цената на Биткойн

УНСС стартира магистратура по "Криптоикономика"

"Единственият институционален проблем в САЩ е това да се позволи на регулираните банки да купуват и продават биткойн и да го ползват като обезпечение. Това може да е следващото голямо нещо за криптовалутата. Биткойнът е най-добрия актив, като характеристики за обезпечение. Това е единственият актив, който може да се купи 24-7 от всяка точка на света. Ликвидността и дълбочината се повишава всяка година. И все повече хора започват да осъзнават това.", каза Манолов.

Експертът запази прогнозата си, че биткойнът може да поскъпне до 1 милион долара до 2028-ма година, когато ще видим и следващия халвинг, извършван на всеки четири години.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.