Над 75 на сто от крипто потребителите в България са уверени в дългосрочния успех на цифровите активи. Много от притежателите на криптовалути у нас се оказват и сериозни оптимисти по отношение движението на цената на Биткойн. Според 50% от представителите на българската крипто общност, анкетирани от борсата Binance, вярват, че цената на най-голямата криптовалута ще достигне $150 000 догодина, стана ясно по време на специално събитие в София, организирано от водещата глобална блокчейн екосистема.

Обявените данни от проучването на Binance с участието на близо 1000 крипто потребители, като цяло показват силна увереност в дългосрочния успех на криптовалутите. Това отбелязват 36,3% от анкетираните, докато едва 5,7 на сто са скептично настроени по отношение бъдещето им в сравнение с традиционните финансови активи.

"Над половината участници в нашето проучване споделиха, че смятат да задържат активите си дългосрочно. За близо 70% от респондентите, които планират да разширят крипто портфейлите си до края на 2024 г., е ясно, че цифровите активи все повече се разглеждат като дългосрочна инвестиционна опция", заяви Веселин Георгиев, Country Manager на Binance за България.

Снимка 684116

Кога българите са закупили първия си крипто актив?

Най-голям процент от отговорилите в анкетата (41,3 на сто) са закупили първия си крипто актив в периода 2020 г. - 2022 г., а през септември тази година се наблюдава ръст от 4,5 процентни пункта, в сравнение с 2023-та. Мотивът за притежание на цифрови активи сред анкетираните потребители е разнообразен - за близо половината от тях крипто е страничен доход, една трета го определят като хоби, а само за 5,2 на сто от тях това е работа и основен доход.

САЩ и Binance се разбраха - какво следва за света на крипто

САЩ и Binance се разбраха - какво следва за света на крипто

Стъпка към предвидимост в целия сектор или огромен риск за най-големия играч в него?

Дългосрочните печалби (13,3%), свободата на парите (10,8%), потенциалът за висока възвръщаемост (10,6%) и вярата в блокчейн технологията (10,2%) са главните мотиватори за това българите да държат крипто.

"За нас не е изненада, че мнозинството от потребителите вярват в нарастващата стойност на Биткойн - близо една трета от тях смятат, че през следващата година ценовите нива биха могли да достигнат до 150 000 долара", коментира Веселин Георгиев.

Анкетираните крипто потребители у нас споделят интересна тенденция - цели 43 на сто научават за цифровите активи от приятели, които вече са участници на пазара. Социалните мрежи запознават 18% от хората с крипто, а едва 5,3% се дължат на традиционни медии.

Най-предпочитаната криптовалута

Основната криптовалута, в която българите инвестират, остава Bitcoin и през тази година. BTC присъства в инвестиционното портфолио на 14% от участниците, следван от Ethereum с 10%. Анкетираните изразяват сигурност по отношение ценовите нива на водещия дигитален актив, като една четвърт от тях прогнозират цената на Биткойн до края на годината да се движи между 61-70 000 долара.

Бичите прогнози не отсъстват, като 23,5% отбелязват прогноза за достигане от 71 000 до 80 000 долара, а за други 13% - до 90 000 долара. Цели 6,67% смятат, че до края на годината Биткойн може да надхвърли 100 000 долара, докато процентът на крипто потребители, които очакват спад на BTC под 40 000 долара, е минимален.

Почти половината от анкетираните държат по-малко от 10% от инвестиционните си портфейли в криптовалути, докато 27,9% разпределят над половината от портфейлите си в цифрови активи.

За почти половината участници (46,7%) крипто служи като страничен доход, докато едва 5,2% разчитат на актива като основен източник на доходи. За 33,8% от анкетираните криптовалутата е предимно хоби.

Над 400 000 българи притежават крипто - какво знаем за тях?

Над 400 000 българи притежават крипто - какво знаем за тях?

Крием спестявания от инфлацията или гледаме "европейски" на този актив и го използваме за инвестиции?

Крипто измамите

Проучването на крипто борсата акцентира и върху растящите скам опити в сектора, които се наблюдават при всеки възход на пазара. Близо 70% от потребителите са срещали крипто скамове, като 36,6% от анкетираните са се сблъсквали с измами, но не са пострадали финансово от тях, а други 35,2% са били финансово ощетени.

Популярните тактики включват имперсонация на лице от екипа на Binance, най-често чрез приложения за съобщения като Telegram и WhatsApp. Все по-популярно става и използването на AI (изкуствен интелект) за целта.

Борба с крипто измамите борсата води по няколко основни линии - чрез идентифициране на измамите рано и входиране на искания за тяхното сваляне; замразяване на средствата на измамници, които се опитват да преминат през борсата; регулярно следене на скам тенденциите и информиране на обществеността и медиите; акцент върху обучението на потребителите по темата.

Над $25 милиарда за година: общите загуби от измами с криптовалути растат

Над $25 милиарда за година: общите загуби от измами с криптовалути растат

Броят на т. нар. "дийпфейк" е нараснал c 245%

Регулациите на дигиталните активи

С разрастването на крипто сектора и посрещането на много нови участници, Европейският съюз прие регламента MiCA, който е вече в сила. Защитата на потребителите остава водещо за индустрията, като от Binance казват, че продължават да инвестират в технология, екип и процеси за сигурност и политики за съответствието.

По време на днешното събитие, от крипто  борсата съобщиха новина за предстояща магистърска програма по криптоикономика в Университета за национално и световно стопанство в София. "Криптоикономика" ще е двусеместриална програма, в която са включени дисциплини като Криптовалути и финансови пазари, Управление на крипто активи, Предприемачество и иновации в блокчейн среда и дигиталната икономика. От УНСС обмислят и стартирането на бакалавърска програма по "Криптоикономика".