Цената на златото пак е на път да отбележи рекорд, като причината този път е неочакван спад на инфлацията отвъд океана. След информацията златото се търгува за над $2400 за унция, като така се доближава до рекордната цена, поставена през май, пише Bloomberg.
Промяната настъпи, след като от Бюрото по трудова статистика в САЩ показаха 0,1% месечен спад на потребителските цени, отбелязвайки първото отрицателно отчитане от повече от четири години насам. Случващото се допълнително подкрепя аргумента за намаляване на лихвения процент от Федералния резерв през септември, коментират финансисти.
На 11 юли председателят на Фед Джеръм Пауъл приключи заяви, че централната банка на САЩ не се нуждае от инфлация под 2%, преди да намали лихвените проценти. И така, цената на златото се доближи до рекорда за всички времена от $2450,07 за унция.
Все по-скъпо и взе по-недостъпно
2024-а година определено е доста динамична за благородния метал. Още през първото тримесечие на годината видяхме рекорден ръст на добивната продукция от 4% спрямо предходната 2023-а. Задава се обаче още един проблем и той е свързан с недостиг на злато.
Според последните данни на Международната търговска асоциация производството в мините се е увеличило само с 0,5% през 2023 г. спрямо предходната година. През 2022 г. растежът беше 1,35% на годишна база, а година по-рано - 2,7%, докато през 2020 г. световното производство на злато регистрира първия си спад от десетилетие - с 1%.
Мащабният добив на злато е капиталоемък и изисква значителни проучвания и разработки, като отнема средно от 10 до 20 години, преди една мина да е готова за производство, подчертават от WGC. Дори по време на процеса на проучване вероятността дадено откритие да се превърне в мина е малка, като само около 10% от откритите златни находища в света съдържат достатъчно метал, за да се пристъпи към добив.
Златодобивната индустрия определено се затруднява да поддържа ръст на производството. Находищата на благородния метал стават все по-трудни за откриване, а недостигът на злато тепърва ще се превръща във все по-сериозен проблем.