Европейската комисия предложи днес да се въведат съвместни еврооблигации въпреки съпротивата на Германия, предаде ДПА, цитиран от БТА. Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу представи първите идеи за ценните книжа.

За да бъде възможно създаването на еврооблигациите, обаче Комисията предлага да се засилят правилата на Европейския съюз за надзор над икономиката и националните бюджети. Брюксел предлага проектодокумент, който ще му даде възможност да оценява проектобюджетите на страните от еврозоната и да иска промени, ако те не отговарят на бюджетните правила на ЕС, допълва Ройтерс.

По-късно в разпространено до медиите съобщение от Европейската комисия се уточнява, че за да се ускорят усилията за икономическо обновление, се приемат мерки, насочени към трите предизвикателства пред ЕС и Еврозоната:

- слаб икономически растеж и заетост;

- недостатъчно координирани и дисциплинирани бюджетни политики;

- нестабилни и недостатъчно ликвидни пазари на държавен дълг.

Предложеният пакет от мерки, които беше представени днес в Брюксел от Барозу, се състои от четири елемента:

- Годишният обзор на растежа за 2012 г., който определя основните икономически приоритети за следващата година, две регулации за засилени икономическо и бюджетно наблюдение в Еврозоната и Зелена книга за т. нар. Облигации за стабилност.

Основното послание на Годишния обзор на растежа за 2012 г. е, че са нужни повече усилия за намиране на верния път към икономически растеж и заетост за Европа. Обзорът призовава ЕС и държавите-членки да се фокусират на пет приоритета: фискална консолидация, водеща към растеж; възстановяване на нормалните нива на кредитиране в икономиката; мерки за окуражаване на растежа и конкурентоспособността; борба с безработицата и социалните последици от кризата; и модернизиране на публичната администрация.

- Двете предложени Регулации за засилено наблюдение на Еврозоната се базират на вече приетия Пакет от Шест законодателни акта, които ще влязат в сила в средата на декември. Имайки предвид демонстрираната от развитието на кризата взаимосвързаност на икономиките в Еврозоната, Комисията предлага да се засилят както координацията, така и наблюдението на бюджетните процеси за всички държави в Еврозоната и специално за тези с прекомерен дефицит, изпитващите финансова нестабилност или използващи програма за финансова помощ.

- Не на последно място, със Зелената книга за т. нар. Облигации за стабилност, Комисията продължава важния дебат за издаването на общ дълг на държавите от еврозоната. Предлагайки три различни варианта за това, Комисията помага за структурирането на дебата и го поставя в ясна времева рамка.

След като бъдат въведени по-строгите надзор и контрол върху националните финансови политики, 17-те държави от еврозоната ще могат съвместно да заемат средства от пазарите чрез "облигации на стабилността", пише в съобщението на Европейската комисия.