Руският газов монопол Газпром може да компенсира България за тежкото състояние, в което страната ни изпадна в периода 7 - 21 януари заради прекратяване на газовите доставки от Русия, покриващи 92% от потреблението на природен газ в България.

По информация на Ройтерс, заместник - председателят на Газпром Александр Миллер, който пристигна в петък в София, твърди, че контролираният от руската дъуржава монополист ще преразгледа исканията на България за компенсация.

Министърът на икономиката и енергетиката на България Петър Димитров е изпратил писмо до Медведев с исканията на България.

Медведев е изразил надежда, че Газпром ще отговори на България след две седмици. „Искам да изразя съчувствието си към хората и компаниите, които пострадаха от газовата криза", заявил е Медведев на съвместна пресконференция с министър Димитров.

Макар бизнесът в България да заявява, че щетите от газовата криза са поне 500 млн. лева, МИЕ определя сумата на преките загуби на 169 млн. лева.

В края на 2006 г. България и Газпром подновиха договора си за доставка на природен газ в страната. Мотивът на българската страна да предоговори клаузите на договора бе сигурността на газовите доставки. „Само четири държави в Европа имат такъв (изгоден) договор с Газпром" - твърдеше се тогава.

Според опозицията, една от променените клаузи във въпросния нов договор е за това, че България няма право да иска компенсация от Газпром за закъснения в подаването на газ в обем до 1.4 млрд. куб.м. годишно.

Повече от несигурно

Според репортер на News.bg, срещата на министър Димитров със зам шефа на Газпром е продължила повече от час. Участвали са изпълнителният директор на „Газпромекспорт" и шефовете на „Булгаргаз" и „Булгартрансгаз".

В официалното писмо, което Димитров връчи на Медведев, се предлагат три варианта за компенсиране на пострадалите потребители в България. Вариант е да се покрият загубите чрез преки парични плащания. Възможно е Русия да ни компенсира чрез доставка на газ на преференциални цени за недоставените количества.

Най-сетне, можем да бъдем компенсирани като ни бъде осигурен достъп до мрежата на Русия за пренос на газ на закупени количества от трети страни, например от Каспийския регион.

България поставя искане за сключване на нов дългосрочен договор за доставки на газ без посредници и с гаранции за недопускане на подобна ситуация, както и ясен механизъм за неустойки, добавя Петър Димитров.

По думите на Александр Медведев, Русия и Европа се оказаха заложници на политическите борби в Украйна, като самият Газпром е загубил 2 млрд. долара. Руският представител е категоричен, че ако се спазват сключените договори няма опасност през следващите десет години да възникнат рискове за доставките на газ.

Относно компенсациите той каза: „Естествено ние плащаме всички санкции, предвидени в договорите за недоставени количества на потребители", предаде News.bg. В същото време Медведев подчертава, че ситуацията е форсмажорна.

Медведев заяви готовност Газпром да съдейства на България за разширяване на възможностите на подземните хранилища на газ в България. „Ще направим всичко възможно изчерпаните количества от хранилището в Чирен да бъдат възстановени".

През миналата зима „Газпром" вече е доставил на България по-големи количества газ, отколкото е бил задължен по договор и се ангажира, че компанията ще продължи да доставя извънредни количества газ при необходимост.

Не виждам необходимост да се транзитира за България газ от трети страни през Русия", заяви Медведев, правейки по този начин единият вариант в схемата за компенсации на българския министър Димитров невероятен.

Медведев изразява категорично несъгласие „Овергаз" (дъщерна структура на Газпром) да бъде наричана посредник и изтъква, че самият той е председател на борда на директорите на „Овергаз". По-целесъобразно според руския газов директор е „Булгаргаз" да стане акционер в „Овергаз".

В материала на Ройтерс по темата Медведев е цитиран да твърди: „Сключеният контракт между доставчика и консуматора ясно определя условията (за компенсация). Задействаха се форсмажорни обстоятелства и ние нямахме физическата възможност да осигуряваме газ за Европа, включително България".