Междуправителственото споразумение за изграждане на българската част от газопровода „Южен поток" не предоставя изключителни права, концесия или обществена поръчка на „Южен поток България" АД да проектира, финансира, строи и експлоатира газопровода, който ще бъде собственост на компанията, пише News.bg.
Това се казва в позиция на българското правителството, с която предоставя аргументи и мотиви в подкрепа на вземаните от българска страна решения по повдигнати от Европейската комисия въпроси.
Проектът на позиция бе разгледан от Съвета по европейските въпроси към Министерски съвет на 23 юни 2014 г.
Правителството одобри позицията на България по процедура за нарушение по описа на Европейската комисия, касаеща изпълнението на българския участък от проекта „Южен поток".
В нея се отбелязва още, че „създаването на дружеството с решение на МС през 2010 г. е в съответствие с вътрешното законодателство и не нарушава разпоредби от Общностното законодателство. По отношение на възлаганите от дружеството договори не се нарушават принципите за недискриминация, равно третиране и прозрачност и прилаганите от дружеството правила съответстват на тези принципи".
В официалното уведомително писмо от 3 юни 2014 г., с което е стартирана процедурата по нарушение, ЕК повдига три въпроса, по които изразява опасения за възможно нарушаване на законодателството на ЕС, а именно: определянето на „Южен поток България" АД за проектант, оператор и собственик на тръбопровода, компетентността на България да сключи междуправителственото споразумение с Русия, свързано с проекта, и възложени от „Южен поток България" обществени поръчки.
Официалното уведомително писмо е първи етап от досъдебната фаза при процедурата за нарушение на законодателството на ЕС, като на България е даден срок от един месец да изложи съображенията си по очертаните въпроси.
На ход е Европейската комисия, която ще прецени дали отговорите на българаското правителство я удоволетворяват. Ако Брюксел продължи да счита, че нарушаваме европейското законодателство то ЕК ще ни даде под съд