Първият кръг от преговори за заем от Москва за Кипър завърши неуспешно. В Никозия продължава търсенето на алтернативни варианти. Обявените неработни дни за банките вече създават проблеми за бизнеса и гражданите, предаде кореспондентът на БНР в Никозия.
Издаването на държавни облигации от Централната банка на Кипър е един от последните варианти, който се обсъжда в Никозия в опит да бъде осигурено финансиране за спасителната програма за страната. Разглежда се и възможността частна фирма да издава облигации.
Според информациите „Тройката, която днес се срещна с президента Анастасиадис, е предложила отпускане на заем от 5,8 млрд. евро за рекапитализация, като останалата част Кипър трябва да осигури със собствени ресурси.
Неуспешно завърши първият кръг от преговорите на министъра на финансите Михалис Сарис в Москва за отпускане на нов заем. Той съобщи, че не е постигнато споразумение по новото искане на Кипър (да се разсрочи старият заем от 2,5 млрд. евро., да се намалят лихвите и да се отпусне нов кредит от 5 млрд. евро - бел. ред.) Но преговорите продължават, с цел да се намери решение, което ще осигури известна подкрепа.
Информациите за евентуалните фалити на двете най-големи кипърски банки създадоха напрежение сред техните клиенти.
Официално бе обявено, че всички банки в страната няма да работят и утре, което започва да създава проблеми в бизнеса и за гражданите. Електроснабдителната компания обяви, че няма да спира тока на клиентите си, които поради липса на средства в наличност не могат да платят сметките си.
От Асоциацията на собствениците на бензиностанции заявиха, че някои от тях също могат да затворят, тъй като не разполагат с достатъчно средства да зареждат с гориво. Строителни фирми обявиха, че прекратяват работа, тъй като нямат свободни средства, за да закупят материали.
Работодатели вече предупредиха, че няма да изплатят заплатите на своите работници в петък, тъй като също не могат да теглят или преведат пари чрез банките.