Американските акции флиртуват с нови върхове и рецесията изглежда все по-малко вероятна. Това кара анализаторите в лагера на мечките за фондовия пазар, да продължават да предсказват набор от катастрофи, които ще спрат пазара в напредъка му.
Но според Майкъл Бръш, колумнист във финансовото издание MarketWatch американският пазар ще завърши годината с ръст от 5% до 10% поради три основни причини: няма да има рецесия, инфлацията ще продължи да се свива и предпазливите инвеститори ще дойдат на пазара и ще повишат акциите.
Все пак винаги е добре да се разбере противоположното мнение. Имайки това предвид, ето един поглед към петте основни страха на пазарните скептици - и защо те ще грешат. Пазарите могат да коригират по всяко време (10% спад), но друг мечи пазар (спад от 20% или повече) не е вероятно на хоризонта, според Бръш.
1. 2024 г. ще донесе рецесия
Фондовите пазари мразят рецесиите, така че това би било лошо за биковете. Малко обезсърчително е, че не по-малко от опитните пазарни гурута Джефри Гъндлах и Боб Дол прогнозират този резултат. Техният пример А е обърнатата крива на доходност на държавните облигации, която се получава, когато доходността на дългосрочните ценни книжа като 10-годишните облигации носи по-малка доходност от тази на краткосрочните 2-годишни книжа. Тази обърната лихвена крива се разглежда от пазарите като сравнително надежден предвестник на рецесии в САЩ.
Но ето защо този път ще грешат. Обърнатите криви на доходност прогнозират рецесии, тъй като те правилно прогнозират, че затягането на паричната политика ще причини кредитна криза. Това, от своя страна, предизвиква финансова криза, която разбива както икономиката, така и акциите.
Работата е там, че вече имахме финансова криза. Това беше мини-сривът на регионалния банков сектор през първата половина на 2023 г. И той бе издържан, защото Федералният резерв се справи с него. Федералният резерв наводни американските банки с ликвидност чрез програмата за срочно финансиране на банките. Сега щатската икономика продължи напред - с изключение на тези, които се придържат към икономическия сценарий за "твърдо приземяване".
Междувременно пазарните лихвени проценти паднаха, премахвайки натиска върху кредитната система. Намаляването на лихвите също е форма на икономически стимул. Федералният резерв скоро ще започне да намалява лихвите в късия край, продължавайки тази тенденция.
Извън кредитната криза, истинското канарче във въглищната мина, което трябва да наблюдавате, е бизнес активността, отбелязва Марк Занди, главен икономист в Moody"s Analytics. "Бизнесът е първият, който сигнализира за проблеми, тъй като ограничава заплатите и инвестициите", казва той. Това подкопава настроенията на потребителите и възниква порочен кръг от отслабване на търсенето и рискове от съкращения.
"В момента няма признаци за това", добавя Занди. "Бизнесът остава твърд в отказа си да съкращава работници и да ограничава инвестициите. Икономиката продължава да се представя добре и перспективите се подобряват, тъй като инфлацията намалява без увеличаване на безработицата."
Освен това САЩ са в разгара на бум на производителността, който ще продължи поради повишените бизнес инвестиции в нови технологии и оборудване. По-високата производителност на работниците увеличава печалбите и премахва натиска върху компаниите да повишават цените.
Освен това не забравяйте, че икономиките обикновено печелят от разходите в годината на изборите на политическата партия на власт.
2. Потребителските разходи намаляват с намаляването на спестяванията
Потребителите движат икономиката, така че ако наистина затворят портфейлите си, защото са изгорили спестяванията си от ерата на COVID, това няма да е добре.
Но това няма да се случи. Първо, работниците, обхванати от манталитета на пандемията, отново циркулират. "Скокът на участието на работната сила след пандемията доведе до скок на общия брой часове и подкрепи растежа на разполагаемия доход", казва икономистът на Bank of America Майкъл Гапен.
На следващо място, заетостта в САЩ остава висока, а молбите за безработица са ниски, отбелязва икономистът на Уилям Блеър Ричард де Шазал. Исковете достигнаха най-ниското си ниво от повече от година за седмицата, приключваща на 13 януари. Основното тук е, че потребителите са склонни да продължават да харчат, докато не загубят работата си.
Други фактори също подкрепят потребителските разходи, казва Ед Ярдени от Yardeni Research. Той посочва хората от бума, които се пенсионират и харчат натрупаната си нетна стойност от 75 трилиона долара или я предават на своите наследници. Близо 40% от собствениците на жилища в САЩ са без ипотека, а повечето от останалите успяха да заключат рекордно ниски ипотечни лихви.
"Индексът на мизерията", проследяван от Ярдени - равнището на безработица плюс инфлацията - падна до 7,1% през декември, доста под историческата си средна стойност от 9%, казва Ярдени. Това е една от причините индексът на потребителското настроение на Мичиганския университет да скочи до 78,8 през януари от 69,4 през декември.
3. Инфлацията се завръща
Подобно на генералите, мечките на борсата често правят грешката да се бият в последната война. Така че, когато научихме по-рано този месец, че инфлацията през декември се е засилила, това подкрепи тезата на мечките, че инфлацията все пак може да не е толкова преходна.
Но инфлацията ще продължи да пада. От една страна, историята показва, че има тенденция да пада толкова бързо, колкото се е покачвала, след като скочи. Освен това има много естествен натиск надолу върху увеличенията на цените. Китай и Европа страдат от слаби икономики. По-малкото търсене от тези региони оказва натиск за намаляване на цените на петрола и цените на стоките. "Китай продължава да изнася дефлация към САЩ и останалия свят", казва Ярдени.
Процентът на свободните жилища под наем се покачва и това оказва натиск за намаляване на наема - единственият компонент на инфлацията, която не е на разположение, казва Занди.
Скритият подарък за инвеститорите в акции във всичко това е, че намаляващата инфлация намалява паричните доходи. Това исторически е изпращало повече пари към акциите от пари в брой, отбелязва Савита Субраманиан, стратег на Bank of America. Повратната точка: 5% доходност от парични средства. Под това хората влагат повече пари в акции. Фондовете на паричния пазар разполагат с рекордните 6 трилиона долара в брой. "Както институционалните, така и индивидуалните инвеститори разполагат с високи парични нива", казва тя.
4. Настроенията са твърде възходящи, което прави пазара уязвим
Когато възходящите настроения на инвеститорите станат твърде високи, това прави пазара уязвим на отстъпления, в обратния смисъл. Но това не се вижда. Помислете за тези данни от количествените анализатори в Bank of America.
Паричните средства във взаимните фондове са с едно стандартно отклонение над средното. Това не е повишено настроение. Експозицията на хедж фондове към дискреционни акции - бичи залог - е близо до историческите дъна. Експозицията на инвестиционните фондове към защитни потребителски стоки остава с 8 процентни пункта по-висока, отколкото в началото на 2022 г. Експозицията към потребителски дискреционни продукти е с 4 процентни пункта по-ниска. Фондовете за частен капитал имат рекорден кеш (парични средства). Домакинствата разполагат с 18 трилиона долара в брой, спрямо 13 трилиона долара преди пандемията.
Стратезите от страна на продавачите са също толкова предпазливи. Bank of America проследява индикатор от страна на продавача въз основа на препоръчаното от стратезите разпределение на портфейла към акции. Този индикатор остава неутрален, в съответствие със средната стойност за 15 години. Обикновено, след показания на това ниво, S&P 500 SPX се покачва с 13,5% през следващите 12 месеца. "Страховете от пикова рецесия вероятно са зад нас, но позиционирането все още отразява повече страх, отколкото алчност", заключава BofA.
5. Цените на петрола се покачват поради войната в Близкия изток
Високите цени на петрола притискат потребителите чрез скока на цените на бензина и удрят корпоративните печалби. На този етап не е достатъчно ясно, за да се знае дали конфликтът в Близкия изток ще затвори пътищата за превоз на петрол, което ще доведе до скок на цените на петрола. Но ако се случи, смущението ще трябва да продължи дълго време, за да създаде рецесия. Цените на петрола останаха над 100 долара в продължение на шест месеца, след като Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., и не последва рецесия.
Междувременно сили, включително слабата икономика в Китай и рекордното производство в САЩ, продължават да ограничават натиска върху цената на петрола. Някои анализатори дори се съмняват колко дълго ОПЕК+ ще остане единна по отношение на производствените лимити — като се има предвид, че Ангола току-що напусна петролния картел.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.