Минималните осигурителни прагове не трябва да се увеличават административно в секторите, където няма постигнати договорености между работодателите и синдикатите. Това заяви заместник-председателя на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков.
Бизнесът е против повишаването на осигурителните прагове, защото ще доведе до по-високи разходи за осигуровки, които работодателят ще трябва да плаща на фона на шоковото поскъпване на тока и горивата. Това ще принуди много голяма част от работодателите да предприемат съкращения, което допълнително ще влоши икономическата криза в страната.
Според Бранков основен приоритет на правителството трябва да бъде осигуряването на по-голяма заетост, отколкото политиката свързана с доходите.
От БСК посочиха, че многократно са изпращали свои предложения за това как може да бъде повишена заетостта. Бранков уточни, че към май тази година заетите на пълен работен ден, според националната статистика, са милион 1 850 000 души, което е спад с близо 400 хиляди спрямо икономически по-добрите години от близкото минало.
Бройката на заетите на пълен работен ден е и с близо 300 хиляди по-малка от тази на пенсионерите в България, което отваря сериозна дупка с осигурителния институт, която сега правителството се опитва да запълни с вдигането на осигурителните прагове, целящо по-големи приходи от осигуровки.
Бранков изтъкна още, че към днешна дата вече са договорени минимални осигурителните прагове в 43 направления като за близо половината от дейностите преговорите продължават. Те трябва да завършат окончателно в края на месеца.