Търговското споразумение за тихоокеанско сътрудничество, в което ще участват 11 азиатски държави и ще намали значително митата в региона, ще влезе в сила през декември тази година, заяви министърът на търговията и износа на Нова Зеландия Дейвид Паркър. Неговата страна отговаря за официални задачи като получаването и разпространяването на уведомления, направени от членовете на пакта, пише Ройтерс.
Договореното през март споразумение за свободна търговия е най-голямото в Азия и идва в момента на напрежение от търговски войни на международната сцена. Сделката напредна, след като министър-председателя на Австралия Скот Морисън официално ратифицира сделката сряда, нареждайки страната си до Канада, Япония, Мексико, Нова Зеландия и Сингапур. "Това започва 60-дневното обратно броене до влизането в сила на споразумението и първото съкращение на мита", заяви министърът на търговията и износа на Нова Зеландия Дейвид Паркър. Австралия заяви, че споразумението ще стимулира износа на селскостопански продукти, който ще бъде на стойност повече от 52 милиарда долара (36.91 милиарда долара) тази година, въпреки опустошителната суша.
Първоначално сделката включваше участието на САЩ, но президентът Доналд Тръмп оттегли страната си в началото на 2017 г. Останалите държави, водени от Япония, финализираха ревизиран търговски пакт, наречен "Всеобхватно и прогресивно споразумение за транс-тихоокеанско партньорство" (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership или CPTPP) през януари. Петте страни-членки, които все още трябва да ратифицират споразумението, са Бруней, Чили, Малайзия, Перу и Виетнам.
Сделката ще намали митата в икономиките, които заедно възлизат на над 13% от световния брутния вътрешен продукт (БВП) - общо 10 трилиона долара. Със САЩ тя би представлявала 40%.
На споразумението се гледа и като добра новина за Япония, защото е начин да се балансира китайската икономическа мощ в региона. "Тъй като протекционистките действия се засилват в целия свят, значението на свободните и справедливи правила все повече нараства", заяви на пресконференция в Токио японският министър на икономиката Тошимицу Мотеги. Същества надеждата, че САЩ все пак ще се присъедини към пакта в бъдещ момент.
Икономическият дневен ред на Тръмп, обаче, продължава да се съсредоточава върху Китай, а търговската война между двете най-големи икономики в света показва малко признаци на отслабване. Във вторник президентът предупреди, че е готов да наложи допълнителни мита на китайски стоки, ако не бъде постигнато споразумение с Пекин. Съединените щати вече са наложили мита на китайски стоки на стойност 250 милиарда щатски долара, а Китай реагира с ответни мерки срещу стоки от САЩ в размер на 110 млрд. долара.