Японски медии, на които се позовава РИА Новости, твърдят, че страната може да самозадоволи потребностите си от природен газ, ако развие този нов енергиен източник. До този извод са стигнали от японското министерство на икономиката, търговията и промишлеността след геолого-проучвателни работи.
На юг, в непосредствена близост до японските острови, са потвърдени запаси от „горещ лед", които съответстват на обема природен газ, употребяван от Япония за 14 години. И тъй като това е само една осма от изследваните местонаходища в този район, се изказват предположения, че общите запаси на такъв метан могат да обезпечат страната с газ за над сто години напред и даже да се изнасят.
Ако японците успеят да разработят съответните технологии, то с „горещ лед" могат да се заменят 50 милиона тона сгъстен природен газ, който Япония ежегодно внася. От един кубически метър „горещ лед" могат да се получат около 150 кубични метра метан.
Проблемът на първо място се състои в трудността при добива на това полезно изкопаемо. От повърхността на океана го делят 1000 метра воден слой и 200 - 300 метра земен пласт. Учени от Япония, САЩ и Канада разработват технология на сондиране и за създаване в тръбата на ниско налягане за добив на метанов хидрат.
Икономическата логика на проекта все още „куца", защото по предварителни оценки себестойността на един барел добит по подобен начин газ е между $54 и $77, докато внасяният сгъстен природен газ за същия обем струва $41.
Това не е пречка пред изследователите. Японските макроикономисти изглежда смятат метановия хидрат за перспективен, защото в бюджета за 2007 са предвидени четири милиарда йени (над $33 млн.) за експериментален добив и проучване на нови запаси. Специална правителствена програма предвижда промишлен добив на „горещ лед" до 2016 г.
Метанът е един от най-мощните парникови газове. Според някои учени, стопяването на метановия хидрат и изпускането на огромни количества въглерод 12 в атмосферата е довело до масовото измиране на биологични видове на земята през пермския период.
Шуменец
на 10.03.2007 в 12:37:27 #1Добре правят японците като търсят алтернативи, но очевидно вероятността подобен добив да е икономически изгоден е малка. По-вероятно е чрез подобна технология Япония да се стреми да си осигури резервен стратегически источник, който би могъл да замести вноса при някакъв огромен срив на международните пазари, при война, при природни катаклизми и въобще всякаква ситуация която би могла да остави икономиката и без необходимия вносен нефт и газ. В статията се говори на практика за разработването на технология за добив на 200-300 метра под дъното на океана. Дали пък заради екологичните организации проекта да е реално с двойна насоченост и втора евентуална цел (при очевиден неуспех на първата) на подобен проект да е добив на нефт под океанското дъно. Според мен е много малко вероятно, но нищо неможе да е сигурно...