Парламентът на Латвия (сейм) прие окончателно Закона за данъка върху свръхпечалбите на банките (т.нар. солидарни вноски), който ще действа за 3-годишен периода, т.е. през 2025-2027 година. Заседанието на сейма се излъчваше в YouTube.

Очаква се от "солидарните вноски" в бюджета за 2025 г. да бъдат събрани 96 млн. евро,през 2026 г. - 60,8 млн. евро,а през през 2027 година - 66 млн. евро.

От банките се очаква във връзка с новия закон да правят тримесечни авансови плащания. В същото време е създаден механизъм за възможност за възстановяване на "вноските за солидарност", който предвижда възстановяване на до 100% от данъка, ако съответната кредитна институция постигне определени темпове на растеж на кредитите.

Парламентът отхвърли предложението на депутата от Националната асоциация Артур Бутанс, за въвеждане на "солидарни вноски" и за организациите за потребителско кредитиране (т.нар. бързи кредити), както и за търговците "на дребно" на хранителни стоки.

Министърът на икономиката на Латвия Виктор Валайнис смята предложението за данък върху свръхдоходите на търговците "на дребно" на хранителни стоки за "добро", но според него приетият сега закон не е този, който трябва да регулира този въпрос.

Литва обмисля вдигане на данъци, за да финансира нарастващите разходи за отбрана

Страна от ЕС обмисля вдигане на данъци, за да финансира нарастващите разходи за отбрана

Вероятно ще бъдат вдигнати акцизите на горивата, но и не само

Министерството на финансите на Латвия отбелязва, че въвеждането на данък върху свръхпечалбата на банките ще помогне за посрещане на необходимото за държавния сектор в областта на сигурността и отбраната в условията на повишени (международни) рискове.

Според предварително обявените планове, при изготвянето на проектозакона за данъка върху свръхпечалбата на банките, латвийските власти са възнамерявали да използват за основа вече въведения в Литва през миналата година подобен данък, пише Интерфакс.

Министерството на икономиката и Централната банка на Латвия инициираха в страната да бъде въведен данък върху свръхпечалбите на банките, за да се финансират повишените разходи за сигурност. Властите аргументираха предложението си за новия занък с това, че банките активно увеличават печалбите си не поради агресивна кредитна политика, а защото Европейската централна банка (ЕЦБ) е повишила основните лихвени, за да ограничи рязкото нарастване на инфлацията.

Германският оръжеен концерн Rheinmetall ще строи нов завод в Литва

Германски оръжеен гигант ще строи нов завод в Литва

Заводът ще произвежда боеприпаси

Данък върху свръхпечалбите на банките беше въведен в друга Прибалтийска република - съседната на Латвия - Литва, още от 2023 година. Миналата година банките в Литва са платили общо над 250 млн. евро данък свръхпечалба. За тази година се очаква по този данък да бъдат събрани общо около 220 млн. евро.

Първоначално срокът на действие на данъка върху свръхпечалбата на банките в Литва беше за две години, т.е. през 2023 г. и 2024 г., но наскоро действието му беше удължено и за 2025 година. Според разчетите на Централната банка на Литва, през следващата година приходите от този данък може да са 50-70 млн. евро.

Въпросът за въвеждането на данък върху свръхпечалбата (на банките) вече се обсъжда и в третата Прибалтийска република, Естония.

Руските компании също ще плащат данък свръхпечалба - колко ще е

Руските компании също ще плащат данък свръхпечалба - колко ще е

Предвижда се и намалена ставка при предсрочно плащане