3.25 млрд. лв. е разплатил Фондът за гарантиране на влоговете в банките на вложителите във фалиралата КТБ, чиито влогове са до 100 хил. евро. Това заяви председателят на ведомството Радослав Миленков по време на брифинг във Министерството на финансите, на който присъстваха още "домакинът" Владислав Горанов и представители на 9-те банки, през които бе извършено разплащането на гарантираните депозити.

Миленков заяви, че към този момент само 2% от сумата е изтеглена в брой (около 65 млн. лв.). Той допълни, че към момента делът на разплатените влогове е 90% от всички и това е станало за 20 работни дни. 91 хил. души са се разпоредили със своите вложение, допълни Миленков.

През първите три дни са били изплатени близо 55% от всички депозити, а за последните три малко под 2%, т.е. темпото е намаляващо, което означава че ситуацията вече се е нормализирала.

Пред журналистите финансовият министър Владислав Горанов заяви, че иска да благодари на банките за това, че са успели да се справят с поставената задача и са осигурили нормално темпо на протичане на процеса.

По отношение на делото във Върховния административен съд за лиценза на КТБ Горанов заяви, че правителството е получило уверение, че той ще бъде осъществен с приоритет, което да позволи отварянето на фактическата несъстоятелност на банката.

На журналистически въпрос Горанов отговори, че в момента спекулациите за фалит на следваща българска банка са точно такива и не почиват на никаква финансова логика. Такива слухове обслужват единствено тези, които ги разпространяват, допълни финансовият министър.

На въпрос дали иззетите картини от трезора на банката са част от активите й шефът на фонда за гарантиране на влоговете каза, че не са и че са част от лична колекция.

По време на брифинга стана ясно още, че фондът подготвя две линии за своето финансиране през настоящата година. Първата включва излизане на финансовите пазари и осигуряване на средства, с които да се върнат парите, които фондът получи от държавата (около 2 млрд. лв.), за да може да се започне разплащането към депозантите в КТБ. За тази емисия фондът ще получи държавни гаранции, заяви финансовият министър Горанов, като е възможно той да успее да намери ликвидност и без такива.

Друга посока за финансиране на Фонда ще бъде осигуряване на кредитни линии от различни финансови институции, с които да се гарантира наличност при евентуален бъдещ фалит.

Горанов говори и по темата за пенсионните фондове, която в края на миналата година заплаши цялостта на правителството.

Днес Горанов потвърди тезата си от миналата година, че единственият спорен момент, който е останал според него, е дали гражданите да имат възможност след като преведат парите от своите партиди в универсалните пенсионни фондове към НОИ да имат възможност да си върнат впоследствие обратно. Това предстои да бъде решено, като процесът на консултации започва още от следващата седмица под ръководството на вицепремиера Ивайло Калфин.

Горанов обаче даде да се разбере, че не е съгласен с идеята на Реформаторския блок в НОИ също да бъдат отворени лични партиди. Това би била световна финансова иновация, допълни Горанов. Навсякъде в Европа работят два стълба на осигуряване - солидарен и доброволен, а при нас три - солидарен, допълнителен-задължителен и доброволен.
С промените, които инициирахме ние ще дадем възможност на хората да изберат дали да се осигуряват в тристълбов или в двуистълбов модел, допълни финансовият министър, което потвърди думите му, че не е склонен да прави отстъпки по същество от вече приетите промени.

На въпрос ако в края на тази година процентът на хората, които прехвърлят своите партиди в НОИ е нищожен какво би означавало това Горанов отговори, че това би означавало, че фондовете работят добре.