Фондовете с голяма капитализация, управлявани от професионални мениджъри на акции, бяха поразени от пасивните индекси през 2024 г. Професионалните "избирачи" на акции в индустрията на взаимните фондове имаха трудности през 2024 г., да победят индексите, които пасивно проследяват американски акции с голяма капитализация, според BofA Global Research.

Само 36% от активно управляваните взаимни фондове с голяма капитализация в САЩ постигнаха по-големи печалби от техните показатели Russell 1000 през 2024 г., най-ниския подобен "процент на попадение" от 2020 г. насам, но в съответствие със средната стойност за няколко десетилетия от 2003 г. насам, показва изследователска бележка от BofA във вторник .

"2024 г. беше още една знаменателна година за индексите", казаха в бележката стратезите за акции и количествени показатели на BofA, водени от Савита Субраманиан. За активните мениджъри те казаха, че "концентрацията на индекса и тесният обхват продължават да бъдат точки на болка".

Инвеститорите, които избират активно управлявани взаимни фондове, обикновено плащат по-високи такси в сравнение с фондовете за проследяване на индекси, което означава, че плащат повече въпреки дългосрочната тенденция мениджърите на акции с голяма капитализация в САЩ да се представят по-слабо от своите пасивни бенчмаркове година след година.

Russell 1000, индекс на акциите, който предоставя експозиция към най-големите компании в САЩ, има големи тежести в компаниите с мега капитал, известни като Big Tech. Огромните печалби, отбелязани миналата година от малка група големи технологични акции, помогнаха за покачването на индекса.

Снимка 516214

Източник: EPA/БГНЕС

Бичият пазар за акции в САЩ се разшири до 2025 г. с индекса Russell 1000, нараснал с 0,6% досега през януари, след скока с 24,5% на база обща възвръщаемост миналата година, показват данните на FactSet. Инвеститорите наблюдават дали обхватът на пазара ще се разшири тази година, като потенциално повече акции ще помогнат за поддържането на бичия пазар жив през 2025 г.

"Мегакапиталовите компании са скъпи и претъпкани", пише Субраманиан в отделна бележка на BofA от 30 декември. Ако лихвените проценти са по-високи за по-дълго, големите компании ориентирани към стойност могат да са "най-добрият хедж срещу риска от продължителността", каза тя, добавяйки, че ценните акции останаха "исторически евтини" спрямо акциите на растеж.

Пет от най-добре представящите се позиции на хедж фондовете

Пет от най-добре представящите се позиции на хедж фондовете

Пазарът в САЩ поддържа силно представяне през първото тримесечие на годината

Основните фондови индекси в САЩ бяха под натиск миналата седмица, тъй като лихвените проценти на пазара на облигации се повишиха. Индексът S&P 500 затвори с 1,1% по-ниско, докато технологично тежкият Nasdaq Composite падна с 1,9%, а Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,4%.

На пазара на облигации доходността на държавните облигации се повиши във вторник, тъй като инвеститорите оцениха свежи данни, показващи, че икономиката на САЩ е имала повече отворени работни места през ноември, отколкото Уолстрийт очакваше, заедно с по-силно от прогнозите проучване за икономическата активност в сектора на услугите.

Процентът на 10-годишните държавни облигации се изкачи до 4,684%, най-високото си ниво от 25 април миналата година.

Акциите ориентирани към ръст, с голяма капитализация, се представиха по-слабо от стойностните акции, тъй като лихвите се повишиха във вторник, с индекса на растеж на Big Tech Russell 1000 завършвайки с 1,9% по-ниско, докато индексът Russell 1000 Value спадна с 0,1%, според данните на FactSet.

Индексът на растеж на Russell 1000 се повиши с 33,4% миналата година на базата на обща възвръщаемост, значително надхвърляйки общото увеличение от 14,4% за индекса Russell 1000 Value, показват данните на FactSet.

Само 26% от активно управляваните фондове за растеж с голяма капитализация надминаха бенчмарка си миналата година, докато мениджърите на стойност с голяма капитализация отбелязаха 66% "процент на попадение", казаха стратезите на BofA.

Нищо ново под слънцето...

Всъщност изминалата година, до голяма степен прилича на годината по-рано. Можем да припомним, че през 2023-та година само 38% от активните фондове с голяма капитализация надхвърлиха своя показател Russell през 2023 г., "приблизително в съответствие с историческата средна стойност". И тогава "тесният пазарен обхват създаде предизвикателен фон за активните фондове през 2023 г."

Фондовият пазар в САЩ се изкачи през 2023-та година, отново благодарение на малка група компании с огромни пазарни стойности. Някои инвеститори са готови да платят на активни мениджъри с надеждата, че ще надминат обикновените индекси, проследявани от пасивни, евтини взаимни фондове или борсово търгувани фондове.

Както iShares Russell 1000 ETF IWB, така и Vanguard Russell 1000 ETF VONE, борсово търгувани фондове, които проследяват индекса, спечелиха 26,4% миналата година на база обща възвръщаемост, през 2023-та година, според данните на FactSet. S&P 500, популярен измерител, претеглен спрямо пазарната капитализация на американските акции с голяма капитализация, също отчете обща възвръщаемост от малко над 26%.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.