Аз лично смятам, че шансовете за оцеляване на КТБ са минимални. Ако има някакъв модел за спасяване на банката, дотолкова доколкото спасяването на давещите се е дело на самите давещи, единствено вложителите могат да направят нещо, за да спасят банката и то с много рискове.

Това заяви пред БНТ финансистът Любомир Дацов. Ако може държавата да помогне е добре, добави той.

Емил Хърсев подчерта, че това е пазарният принцип на спасяване на банката, но според него никой не може да направи това сам. По-евтиният вариант, според него при положение, че страната ще бъде осъдена от една група кредитори на КТБ, е да се търси начин за оздравяване на трезора с помощта на държавата. Страната ни ще бъде осъдена от вложителите, подчерта Хърсев. Според него съществува мрачен сценарий, според който всички вложители може да съдят държавата.

Големият проблем с тази банка е, че са намесени много интереси, включително политически, заяви Дацов. Преди постигането на политическо съгласие на основните играчи, които по един или друг начин малко причиниха това състояние на банката, в същите техни ръце е и решението на съдбата на банката. След това вече е технически въпрос какво се случва и как трябва да се реагира, каза Дацов. Преди намирането на политическо решение, няма как да има техническо, подчерта той.

Експертът подчерта още, че е важно да се знае какви са активите на банката. Активите правят смислено или безсмислено спасяването й, каза той. Според него "не може да се вземат никакви мерки преди да стане ясно какви активи съдържа банката". Големият проблем в КТБ и големите неясноти, на които трябва да бъдат реализирани съответните решения е какво се случва с актива на банката. Никаква схема за спасяване на банката не може да бъде направена преди да е ясно какъв е активът и къде са отишли тези пари. В момента е важно кой контролира парите, които са вложени, заяви Дацов.