Президентът на САЩ Доналд Тръмп, наскоро каза: "Ние бяхме най-богати от 1870 до 1913 г. Тогава бяхме страна с мита." Но вярно ли е наистина това? Погледът към историята показва, че е по-сложно. Тъй като президентът Доналд Тръмп обещава, че ще има още мита, той посочи историята, за да обясни пламенността си за налагане на данъци върху вноса.

"Ние бяхме най-богати от 1870 г. до 1913 г. Тогава бяхме тарифна страна, а след това те преминаха към концепция за данък върху доходите. И знаете ли, какво се случи? Добре е, всичко е наред, но щеше да е много по-добре", каза Тръмп пред репортери в Овалния кабинет на 31 януари, като изглежда намекна, че митата са по-добри от данъците върху доходите.

Това далеч не е единствената похвала, с която Тръмп и съюзниците му затрупаха митата, във връзка с "Позлатената ера" и периодите точно преди или след нея, според финансовото издание MarketWatch. В речта си при встъпването в длъжност на 20 януари Тръмп каза, че Уилям Маккинли - който е бил президент от 1897 до 1901 г., а преди това влиятелен конгресмен - "направи страната ни много богата чрез мита".

По същия начин, номинираният от Тръмп за министър на търговията, Хауърд Лътник, каза на митинг на кампанията на Тръмп през октомври, че Америка е била страхотна преди около 125 години, когато страната "нямаше данък върху доходите и всичко, което имахме, бяха мита". В допълнение, миналото лято Тръмп пусна идеята за налагане на "политика на мита на всичко", която може да позволи на САЩ да премахнат данъците върху доходите.

ЕС предупреждава САЩ, че ще "отговори твърдо", ако Тръмп наложи мита върху стоки от блока

ЕС предупреждава САЩ, че ще "отговори твърдо", ако Тръмп наложи мита върху стоки от блока

Според говорител на комисията блокът не е знаел на този етап за налагане на допълнителни мита върху стоки от ЕС

Историческите уроци от Тръмп и неговите съюзници идват, когато те се стремят да укрепят подкрепата за широко използване на тарифи, докато се сблъскват със скептицизъм от страна на икономисти и някои експерти на Уолстрийт.

Историците имат различно виждане за икономиката в края на 19-ти и началото на 20-ти век. Казват, че САЩ са били във възход от 1870 до 1913 г., но не са били най-богатите. И подобряването на положението на страната не се дължи основно на митата - които обикновено се плащат от компаниите, извършващи внос, и често се прехвърлят на американските потребители.

Снимка 530476

Източник: EPA/БГНЕС

По времето на "Позлатената ера" САЩ "със сигурност бяха възходяща сила и чрез дългосрочен процес ставаха все по-проспериращи и по-големи, по-добри и по-продуктивни", каза Крис Майснер, експерт по икономическа история, който преподава в Калифорнийския университет в Дейвис. Не това обаче каза Тръмп, добави професорът. "Той каза, че сме най-богатите. Това не е вярно", каза Майснер в интервю за MarketWatch.

За да оцени богатството, Майснер препоръча да се разгледа как брутният вътрешен продукт на САЩ на глава от населението се е променил с течение на времето - и отбеляза, че днес той е много по-висок. Той каза, че докато БВП на глава от населението "звучи фантастично", той основно показва доходите на средното домакинство.

Трой Сеник, авторът на биографията на Гроувър Кливланд, който беше президент на САЩ през 1880-те и 1890-те години, повтори мнението на Майснер. "Просто е абсолютно неправилно" да се каже, че сме били най-богати от 1870 до 1913 г., каза Сеник в имейл. Той посочи диаграмата, която показва, че БВП на глава от населението в САЩ - коригиран спрямо инфлацията - е около шест пъти по-висок днес, отколкото е бил тогава.

Сеник каза, че е възможно, тъй като има толкова силен консенсус сред икономистите, че митата са "икономически разрушителни", Тръмп е потърсил "други външни източници на потвърждение".

"Той изглежда вярва, че е открил това в Позлатената ера и по-специално Уилям Маккинли", каза Сеник, цитиран от MarketWatch.com. Биографът на Кливланд също каза, че е странно да се характеризира 1870-1913 г. като период, когато САЩ е била държава с мита - защото докато това беше период, когато подобни протекционистки налози бяха основен политически проблем, федералното правителство разчиташе на митата "почти от основаването на страната". Федералният данък върху доходите не влиза в сила завинаги до 1913 г., въпреки че такъв съществува за кратко по времето на Гражданската война.

За американците от по-ниска и средна класа животът се подобрява през 1870-1913 г., но все още е по-труден от днес - без застраховка за безработица, без минимални заплати, без ограничения на работното време и "много малко защити за работниците", каза Майснер. Имало е и повече финансови кризи и паники, като Федералният резерв е бил създаден през 1913 г., за да ги предотвратява или намалява.

Как Тръмп иска да се възползва от редкоземни елементи за милиарди от Украйна

Как Тръмп иска да се възползва от редкоземни елементи за милиарди от Украйна

Украйна има находища на 22 от 34-те минерала, определени от ЕС като критични

"Разломът, ако искате да го кажете по този начин, между тези по-ранни години и модерното време, беше Голямата депресия. Това, което научихме по време на Голямата депресия, е, че не можете да управлявате модерната икономика, както сме я управлявали през 19-ти век", каза икономистът от UC Davis пред MarketWatch.

Според историците Тръмп отдава твърде много заслуги на митата, докато говори за силните страни на Америка в края на 1800 г.

"Това беше период на голям икономически растеж и просперитет, но това не означава непременно, че е било, защото финансираме правителството чрез мита, а не чрез данък общ доход", каза Робърт У. Мери, автор на "Президент Маккинли: Архитект на американския век".

Мери каза, че коментира един републикански сенатор от този период - Джон Б. Алън от щата Вашингтон - е поучителен.

"Той каза, че имало проспериращи времена и лоши икономически времена при високи и ниски тарифи. С други думи, тарифата не е крайната точка на всичко", каза Мери пред MarketWatch. "Мисля, че това е едно от нещата, които Тръмп не разбира напълно."

"Има много причини за възхода на Америка. Тарифите не бяха причината", добави Майснер от UC Davis. Той каза, че ключовите фактори допринасят за растежа в иновациите, образованието и имиграцията. Електрическата крушка с нажежаема жилка, телефонът и пишещата машина са сред основните иновации на онази епоха. "Към тях бихме могли да добавим ресурси и само нашите градове, които бяха двигатели за разпространение на информация."

Майснер също подчертава, че митата са били едновременно критикувани и особено в края на 1800 г., както и в цялата история на САЩ.

"Струва си да помислим кои са печелившите и губещите от тарифите", каза той. "Ако искаме икономика, в която лобирането е важно - ограничаване на корупцията и фаворизирането и корпоративното благоденствие - ще натежим за тарифите. Но ако искаме ефективност и иновации, мисля, че ниските тарифи са печелившата комбинация."

На 31 януари Тръмп каза, че предстоящите допълнителни мита могат да се използват така върху петрола.

В понеделник отговорните мита на Китай към определени американските продукти трябва да влязат в сила, като тези мита включват въвеждането на новия данък от 10% върху китайския внос на Тръмп. Тръмп се съгласи с 30-дневно отлагане на новите мита, насочено към вноса от Канада и Мексико. Той също така каза, че планира да обяви реципрочни тарифи през втората седмица.

Поддръжниците на тарифите на Тръмп допълват Коалицията за просперираща Америка, която твърди, че те са "основен инструмент за възстановяване на индустриалната база в САЩ, особено на дългосрочния икономически растеж и намаляването на зависимостта от чуждестранен внос".

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.