Обединеното кралство  вече не е толкова сигурно убежище за азиатските корпорации. Редица големи компании от Япония и Индия, които в миналото са били сигурни в отворения за чужди инвестиции, стабилен и предоставящ достъп до целия Европейски съюз, пазар на Великобритания, сега трябва да се борят със слабата валута, политическия хаос и вероятността от рецесия.

Затова, докато инвеститорите не получат яснота около бъдещите условия за търговия между Великобритания и Европейския съюз, то инвестициите в страната ще бъдат застрашени.

Брекзит резултатът от  референдума изцяло замъгли и по-точно влоши позицията на Обединеното кралство, като врата към Европейския съюз. Въпреки, че в момента производителите на автомобили и черни метали, който изнасят към континента могат да се възползват от спада на стерлинга, то несигурността от потенциални вносни тарифи за ЕС изтриват тези ползи.
По-рано стана известно, че Jaguar Land Rover, собственост на Tata Motors Индия, вече има планове да отвори завод в Словакия.

Ако Обединеното кралство да напусне Европейския съюз, то пазарът му става самостоятелен, но и съответно по-малко привлекателен за инвеститорите. А продължителното забавяне на икономическият растеж, ще засегне дори и тези компании, които са инвестирали в относително стабилни активи като електроцентрали или телекомуникации.

Става дума, например, за големи инвеститори като конгломерата на магната Ли Кашин - CK Hutchison, който генерира около една пета от приходите си от Обединеното кралство, китайската General Nuclear Power Corporation, която отговаря за строителството на АЕЦ - Hinkley Point. Или индийския  ИТ аутсорсинг Tata Consultancy Services, който печели близо 16% от приходите си в страната и др., пише bnr.bg.

Най-важното за азиатските фирми след референдума е, че те не се чувстват толкова добре дошли на Острова. По-голяма част от избирателите в Съндърланд например са гласували, „ЗА” напускането на ЕС въпреки, че в града има голям завод на японския производител на автомобили Nissan.