“100 имота над милион на пазара в София" четем на първа страница на в. “Труд”
Поскъпване на апартаментите с 10% през 2016 година прогнозират брокери, „Младост”, „Център” и „Люлин” най-търсени за покупка на жилище в столицата.
Над 100 имота, всеки с начална цена от над 1 милион евро, предлага пазарът на недвижими имоти в София. Част от тях са луксозни къщи в покрайнините на столицата, други са бивши посолства, разположени в центъра на града, трети се причисляват към архитектурните паметници, показва справка на сайта за недвижими имоти imot.bg.
“Допреди половин година изборът на масивни постройки около София на цени над 1 млн. евро бе малък. Сега една от индикациите, че пазарът на недвижими имоти не само се възстановява, но вече отчита и ръст, е луксозният сегмент”, отбелязва Милена Богданова от интернет платформата.
„60 милиона мигранти чакат край границата", четем на първа страница на в. „24 часа"
Това е първата голяма вълна, идваща от Близкия изток и Азия. Европа може да приеме към 5 милиона мигранти изобщо, а не за година, за да се погрижи за тях. А отвън на границите ѝ чакат още 60-90 милиона. Това заяви за “24 часа” математикът проф. Николай К. Витанов от Института по механика на БАН.
Той и екип от института са изчислили, че по балканския път тази година ще преминат 1,2 милиона бежанци. От тях в Гърция без статут на мигранти ще останат около 200 000, в Македония - 140 000, в Сърбия - още 100 хил. Това са 440 хиляди души на западната ни граница, а ние сме се вторачили в границата с Турция. Оголени сме в гръб.
"Разделянето на пакетите за лечение се отлага за догодина” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Разделянето на пакета за лечение, който плаща здравната каса, на основен и допълнителен ще влезе в сила от 2017 г., обяви здравният министър Петър Москов. Причината за отлагането е, че няма технологично време промяната да се случи тази година, без да предизвика хаос.
Конституционният съд обяви текста в закона, с който се разделиха пакетите, за противоконституционен заради липсата на критерии как се определя коя болест е приоритетна и за коя ще трябва да се чака. Тепърва ще се внася и гласува в парламента нов, изчистен текст, но двата пакета трябваше да влязат в сила от 1 април, когато се очаква и служебният рамков договор на здравната каса. "По него лекари и болници ще сключват договори за работата си през 2016 г. и няма как да сключат договори за един пакет, а след три месеца - за друг", обясни Москов. Затова сега системата ще работи само с основен пакет, наредбата за който също беше спешно приета от МЗ.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Крадци задигнаха 220 бона от банков клон в Русе” четем във в. “Монитор”
Крадци задигнаха валута, равностойна на 220 000 лева, от трезор на офис на Пощенска банка в центъра на Русе. Дръзкото деяние изправи на крак полицията в крайдунавския град от ранната сутрин днес.
Малко след началото на работния ден в понеделник банковият клон на ул. „Александровска” бе затворен, а мястото - заградено с лента, видя репортер на „Монитор”. От полицията първоначално само съобщиха, че сигналът е подаден в 8:28 часа чрез тел. 112 и че на мястото са изпратени няколко екипа на полицията и дежурна оперативна група на областната дирекция в Русе. В ранния следобед директорът комисар Теодор Атанасов направи кратко изявление пред клона на банката.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“116 стъпки за привличане на инвеститори”, четем във в. “Стандарт”
Сериозни мерки за подобряване на условията за бизнес и привличане на инвеститори предстои да бъдат гласувани от Министерски съвет. На сайта на Министерството на финансите е пуснат за обществено обсъждане План за действие с конкретни мерки в основните проблемни области, които възпрепятстват ръста на инвестициите. В плана са включени 81 правни мерки, 4 административни мерки и 31 открити въпроса.
Звездите на ресторантите, кафенетата и баровете, които са самостоятелни обекти, да отпаднат, предвижда една от мерките, които са включени в План за действие. Ако звездите на заведенията отпаднат, бизнесът ще пести над 1 млн. лв. годишно. Сред мотивите за облекчаване на режима за бизнеса е и доклад на Световната банка и икономическото министерство, което беше начело на туризма.
"Общините не събират 1/3 от местния данък и такса смет", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Близо половината общини в България пропускат да съберат една трета от начислените на жителите си данък сгради и такса смет. При големите областни градове всеки четвърти има същата слаба успеваемост. В същата група на непотърсилите съществена част от приходите си попада и столицата. Това показва анализ на Министерството на финансите на събраното от общините през миналата година, предоставен на депутатите от бюджетната комисия по повод предложените промени в Закона за публичните финанси.
От числата се вижда, че най-трудно се събират дължимите данъци върху недвижимите имоти, като при най-зле представилата се община – Бобов дол, процентът е 35.
Най-голямата община – Столична, също има проблем със събираемостта и през 2015 г. процентът при данъка върху недвижимите имоти намалява до 66.8%.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Лихвите по влоговете вече са под 1%", пише в. “Сега”
Българските банки свалиха безпрецедентно ниско лихвите по депозитите. За първи път в новата ни история средната доходност по влоговете на домакинствата е под 1%. В същото време лихвите по банковите заеми слизат много бавно и остават доста високи, показват данните на БНБ. Така по цена на спестяванията България вече прилича на държавите от Еврозоната, докато лихвите по кредитите са около 3 пъти по-високи.
През февруари средният доход по влогове на граждани в евро е бил около 0.94% сочат данните на БНБ, публикувани вчера. Година по-рано лихвата е била 1.83%, а през февруари 2014-а - 3.36%. Лихвата по левовите спестявания се е свила за 12 месеца от 2.01% до 1.38 на сто.
“Заливат ни със залежали яйца от католическия Великден“, четем във в. “Монитор”
Европейски яйца, непродадени за католическия Великден, се очаква да залеят магазините у нас. Това съобщи източник на „Монитор“ от птицевъдния бранш, като поясни, че това не е новост и се случва всяка година. Излишните количества яйца в католическите страни след неделя ще търсят други пазари и голяма част от тях може би ще бъдат насочени към България, обясни той.
За риск от поява на опасни яйца на пазара преди нашия Великден вече предупредиха от Съюза на птицевъдите. Сигналът е подаден в Агенцията по безопасност на храните, обясни председателят на съюза д-р Димитър Белоречков.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Българинът пие по 72 л бира годишно", пише в. „24 часа"
“Загорка” е с най-голям пазарен дял в стойност, компанията отчита най-успешната си година
След 2 години със спад в продажбите на бира у нас през 2015 г. пазарът се е възстановил. По данни на маркетинговата агенция Nielsen Bulgaria има увеличение от 1,2% в обема продадено пиво, но по наши изчисления ръстът е 3,8%, обяви Николай Младенов, изпълнителен директор на “Загорка”. Така през 2015 г. биреният пазар у нас е достигнал 5,3 милиона хектолитра, което прави по 72 литра средна консумация на глава от населението.
Леко нараства и средната цена на литър бира в магазините - до 1,55 лв.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
„КЗК проучва "Лидл" за евентуална злоупотреба при договаряне", пише в. “Капитал Daily”
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува производство за проучване на евентуално извършено нарушение - злоупотреба с по-силна позиция при договаряне от страна на "Лидл България ЕООД енд Ко" КД. Решението е по повод писмо от 14 март т.г. на софийската фирма "Битас" ЕООД – производител на тестени изделия (точени кори и юфка) от 2009 г.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“Икономика на тероризма” пише в. „Труд"
За последните години 80% от смъртта, причинена от терор, е в ислямски страни
След атентатите в Париж и Брюксел хората съвсем не разбират по какъв начин правителствата може да се борят с тероризма. Същото важи и за “специалистите”. Мисленето на избирателите по въпросите на тероризма е митологично и фолклорно. Това на политиците - също, с незначителни изключения. Ще се опитам накратко да запълня този вакуум.
Изглежда невероятно, но престъпниците и терористите са рационални индивиди. От тях следва да се очаква, че ще преценяват шансовете си за успех като нормални хора.
”Прогнозират скок на долара до 1,86 лева", пише в. “Стандарт”
В края на тази седмица ще бъде обявен индексът на бизнес активността за производствения сектор на САЩ, който заедно с данните за заетостта се очаква да даде насоки по отношение на монетарната политика на Фед, коментира Станислав Фортунов от BenchMark Finance. Днес изявление ще даде председателят на Фед Джанет Йелън, докато в четвъртък инвеститорите ще следят изказванията на президента на Фед в Ню Йорк Уилям Дъдли. Щатският долар би продължил позитивното си представяне спрямо кошница от основни валути, в случай че се заговори отново за повишение на лихвените нива с по-остър от очаквания темп.
Доларът ще остане силен, като през лятото ще се търгува в границите между 1,73 лв. и 1,86 лв., смята Димо Димов, валутен дилър в Карол АД. Това означава, че през следващите месеци може да се очаква поскъпване на щатската валута с 5-6% от сегашното ниво от 1,75 лв. за долар.