“Блокират сайтове за споделено пътуване”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

НАП изготвя анализ на загубите за хазната от нерегламентираните превози

Сайтове са споделено пътуване, които предлагат регулярни курсове по определени маршрути, може да бъдат блокирани. Това може да стане, като се блокира достъпът им подобно на филтрирането на сайтовете за хазартни игри без лиценз. Причината е, че те реално извършват търговска дейност, но не плащат никакви данъци. Идеята е предложена от Министерството на финансите на среща между превозвачи и депутати от парламентарната транспортна комисия преди дни. Това става ясно от отговори на Министерството на финансите на въпроси на Investor.bg. Всеки може да предложи или да потърси споделено пътуване в няколко сайта или във Facebook. Обикновено този, който предлага пътуването, посочва дата, маршрут, телефон за връзка и цена за пътуването, която е 30-50% по-ниска от тази на превозвачите.

Прочети още от в. “Стандарт”

“ТПТИ удря най-силно България" четем на първа страница на в. “Труд”
България като най-бедната държава в ЕС би пострадала по-сериозно от другите страни членки от Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между Брюксел и САЩ. Тази прогноза направи пред „Труд“ евродепутатът Илияна Йотова.

По думите й този тип споразумение на практика засяга целия живот на всеки един от нас, защото включва трудовите права и гаранцията за нашето здраве, преминавайки през безопасността на храните.

„Имам много сериозни опасения, че България може да пострада, поради две причини. Едната е свързана със свалянето на митническите бариери за стоки от САЩ, а втората - със сериозното сваляне на стандартите“, посочи Йотова.

Прочети още от в. “Труд”

“КТБ ужилена с ½ милиард в афера с ценни книжа и бонове” четем във в. “Монитор”
Банката отпускала по няколко заема срещу едни и същи обезпечения
Афера с ценни книжа и бонове, пусната в действие от укриващия се зад граница банкер Цветан Василев в периода 2011-2012 г., е ужилила КТБ с над половин милиард лева. Схемата включва поне дузина фирми от най-близкото обкръжение на мажоритарния собственик на фалирания трезор, като облагодетелстваните от сложните машинации са все едни и същи – свързани с него дружества, крайната цел е овладяването на все по-големи сегменти от икономиката на страната, а ощетените са неизменно нищо неподозиращите вложители в КТБ.

Това става ясно от заключенията на два разследващи екипа. Единият е на инспекторите от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), които вече поискаха съдът да конфискува над 2 млрд. лв от Василев и обкръжението му. Другият – на разследващата фирма „АликсПартнърс“, която бе наета от синдиците на фалирания трезор, за да издири активите, купени с парите на вложителите в него.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Австралийската Lempriere отвори завод за вълна край Сливен", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Един от най-големите търговци на вълна в света - австралийската Lempriere Wool, инвестира 10 млн. евро в преработвателно предприятие в Сливен. То вече е напълно изградено и в момента работи в тестов режим. Очаква се да започне официално работа през юни. Това е едва третият завод на компанията извън Австралия - след Индия и Нова Зеландия.

Към момента на работа са назначени 85 души, като намеренията на инвеститора са общият брой на заетите в сливенската фабрика да достигне 160 човека. И тук обаче австралийците се сблъскват с липсата на квалифицирана работна ръка като заварчици и механици. Затова част от привлечените служители са от Пловдив.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Опасна война в Раднево - цигани срещу българи", четем на първа страница на в. „24 часа"
3-ма са в болница, 4-ма - в ареста, над 1000 местни жители - на площада на протест

Страх ни е за децата. Това повтарят както протестиращи срещу беззаконието и циганската престъпност майки, така и жители на ромския кв. “Кантона” в Раднево.

От 3 дни миньорският град не е същият. Невинно засичане на пътя в понеделник към 14 ч и скандал между двама шофьори - българин и циганин, както ги делят тук сега, взриви стари, трупани с години проблеми.

Полицията и прокуратурата избягват да съобщават подробности около инцидента, а информацията кой кого е засякъл на пътя в онзи великденски следобед е противоречива.

Прочети още от в. „24 часа"

"МВР ще прави затворен лагер за имигранти” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
МВР обмисля да превърне един от лагерите на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) в затворен, научи "Сега" от свои източници. Целта е да се гарантира, че споразумението за връщане на чужденците в Турция, което бе подписано между ЕС и южната ни съседка, ще работи. Днес вътрешният министър Румяна Бъчварова е на посещение в Турция, където трябва да подпише протокола към споразумението.

За да заработи механизмът, чужденците трябва да бъдат временно настанявани в лагери от затворен тип, смятат от МВР. В момента общежитията на ДАБ са отворени и мигрантите могат да ги напуснат по всяко време, какъвто е масовият случай. Затворени са само центровете на дирекция "Миграция" в МВР, където обаче се настаняват хората, на които им е отказан статут и им предстои експулсиране от страната.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Магистрат и кандидат", пише в. “Капитал Daily”
Думите на словото са като нотите на музиката - неточната им употреба лишава словото от смисъл и музиката от хармония.

Римският термин magistratus произлиза от латинската дума magis (повече) и означава едно по-високо обществено положение спрямо останалите граждани. Древните магистрати са всъщност висшата администрация на Рим, неговият елит, който възприемал държавните си функции като една голяма чест, изключваща каквото и да било заплащане. Магистратурата, народното събрание и Сенатът съставлявали трите опорни стълба на римската република.

Върховни римски магистрати били двамата консули като колективен държавен глава, следвани от 16-те претори като далечна аналогия на ресорни министри и десетината народни трибуни, представляващи плебса във властта, цензорите- отговаращи за данъчните постъпления, после идват курулските едили като градска администрация на Рим и накрая 20-те квестори, от които 10 действали като провинциални претори и 10 като пълномощници на консулите в Рим.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Арестите по хранителната верига на корупцията са само смяна на хранещите се", пише в. “Сега”
След шумните арести за корупция по върховете в ДАИ главният прокурор Сотир Цацаров постави тежка диагноза:

"Ние ще изправим пред съд хората, които са участвали в тази корупционна схема. Тя обаче ще се възпроизведе отново, защото просто агенцията издава всичко онова, което е необходимо, за да имате два товарни автомобила, за да имате няколко таксиметрови автомобила и най-сетне автомобилите на агенцията да са по пътищата, които проверяват професионалните шофьори и извършвания превоз. Казано по друг начин, държавата трябва да прецени дали всичко това да продължава да бъде концентрирано в едно структурно звено на нейната администрация и дали тези режими трябва да продължават по този начин. Защото цялата корупционна схема се възпроизвежда, на практика се сменят само хората през определени периоди".

Прочети още от в. “Сега”

“Студът вдига цената на черешите” пише в. „Труд"
По-скъпи череши ще ядем тази година. Реколтата е по-слаба заради студовете през зимата, заяви за „Труд” Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България.

На пазара вече има български череши, макар и много малки количества. Цената им е 10 лв. за кг, уточни той. Плодовете са предимно от Петрич и Пазарджик, но се предлага и внос от Гърция.

Към средата на май се очакват по-големи количества на родни череши и цената ще падне до 7-8 лв., но и тя ще е по-висока от миналогодишната заради по-слабата реколта, заяви Трифонов. И допълни, че около 24 май вече ще купуваме килограма по 4-5 лв.

Прочети още от в. „Труд"

“Консултанти на телекомите мамят пенсионери“, четем във в. “Монитор”
Масово консултантите в родните телекоми мамят хора от третата възраст, като ги карат да подписват договори, чиито условия възрастните не разбират. Така потребителите се обвързват с нови услуги, които не са им необходими. В резултат на това сметките и ангажиментите към мобилния оператор не намаляват, а се увеличават, съобщават от Комисията за защита на потребителите (КЗП).

Пример за това е случай с 66-годишен гражданин, който е имал 2 договора и е плащал общо за тях 17.89 лв. месечни такси. Консултант в магазин на телеком му обещал 10% отстъпка, като умишлено не го е информирал, че за да я получи, е необходимо да подпише Сертификат, който удължава срока на договора с още 2 години и го обвързва с 2 нови контракта. Така възрастният човек се сдобил с 4 договора и месечни задължения от 31.30 лв.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Емил Хърсев: Сбърканите прогнози за икономиката ни са умишлена кражба", пише в. „24 часа"
Дългите празници с отработване са абсурд
- Работлив или мързелив е българинът, г-н Хърсев? Май често и с голяма охота празнуваме, вместо да работим.

- По-скоро е мързелив, отколкото работлив. Българинът най-много обича да не прави нищо. Да лентяйства. Много българи, дори когато работят, си почиват. А когато почиват, пак са заети с безсмислени занимания- пред телевизора, с местене от диван на диван. Или с висене с часове в кафенетата. Но лекото утешение е, че това не е само наша черта. Типично е за южняшките народи, каквито сме и ние.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Нарушения в над 40% от поръчките за 2015 г.", пише в. “Стандарт”

При 41 % от обществените поръчки през миналата година са открити нарушения -  проверени  са общо 1734 обществени поръчки на стойност 1 679 979 833 лева. Установени са 1147 нарушения при 712 поръчки. Това става ясно от отчета за дейността на Агенцията за държавна финансова инспекция за 2015 година, приет от министрите на редовното им заседание днес.

123 доклада от финансовите инспекции са предадени на прокуратурата. Проверяващите са констатирали причинени вреди на организации и лица в размер на 3 166 531 лева. По време на инспекциите от тях са предотвратени и възстановени 1 573 495 лева. Агенцията за държавна финансова инспекция е съставила 33 акта за начет срещу 51 длъжностни лица.

Прочети още от в. “Стандарт”