Общинският съвет на Лисабон даде старт на строителството на първия си проект за споделено жилищно настаняване в района Беато, съобщават местните медии. Инициативата поставя т. нар. коливинг (б. р. от англ. co-living - съвместно настаняване), в центъра на стратегическите усилия за справяне с недостига на достъпни жилища в португалската столица.
Новият проект се развива в рамките на пространството Fábrica de Unicórnios, част от Hub Criativo do Beato, и обхваща рехабилитацията на бившия Convento das Grilas, историческа сграда с над 350-годишна история.

Източник: Unicorn Factory Lisboa
Проектът ще предложи 84 жилищни единици с общо 137 стаи, вариращи от студиа до 4-стайни апартаменти. Архитектурното решение включва както съхраняване на културното наследство като емблематични фасади, сводове, часовникова кула, така и интеграция на модерни споделени пространства, предназначени да насърчават общностния дух: общи кухни, дневни, перални помещения и тераси, разкриват от общината.
Кметът на Лисабон Карлос Моедаш определи проекта като "пресечна точка на иновациите и културата", подчертавайки приноса му към създаването на повече достъпни жилища за млади хора. "Това беше дълго обещаван проект, който успяхме да осъществим. Това е поредната реновирана историческа сграда, която модернизира енорията Беато", заяви Моедаш.
Коливингът се очертава като иновативно и устойчиво решение на жилищната криза в Лисабон, особено в контекста на градското обновяване и дигиталната икономика. Проектът е съобразен с принципите на енергийна ефективност и екологична устойчивост - сградата ще бъде захранвана от слънчева енергия и ще бъде интегрирана в енергийната общност Beato.

Източник: Unicorn Factory Lisboa
Макар и без обявени крайни срокове или бюджетни параметри към момента, проектът е важна част от по-широка стратегия за използване на публично-частни партньорства с цел мобилизиране на жилищния пазар в полза на младите и хора, определящи се като дигитални номади.
Подобни инициативи все по-често се разглеждат като градска политика от ново поколение. Този тип проекти успяват да съчетаят устойчивост, културно наследство и социална иновация. И не на последно място - да дадат адекватен отговор на нарастващата жилищна криза в големите градове по света.