Убийство разкри потресаващото безхаберие на държавните органи" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Бездействието на институциите стигна нов връх в зловещ сюжет, този път разиграл се почти на живо по Нова телевизия. 87-годишен мъж беше убит в столичния кв. "Люлин", а трите му внучки - на 13, 14 и 18 г., са прекарали целия си живот под ключ и без да посещават училище въпреки множество сигнали до социални служби, полиция и прокуратура. Всички институции си намериха оправдание защо не са реагирали - едни не знаели, на други им пречел законът. Никой не пое вина за трагедията, а някои дори се самопохвалиха.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Строителството на лифтове без смяна на предназначението на земята се отлага", четем в "Капитал"

"Обединени патриоти" са оттеглили промените в Закона за горите, които даваха възможност за построяването на лифтове и ски писти, без да се сменя предназначението на земята. Това е станало по време на заседанието на правната комисия в сряда, в чийто дневен ред беше разглеждането на законопроекта на първо четене. Поправките бяха внесени от група народни представители от "Обединени патриоти" в началото на февруари. Сред вносителите беше и председателят на правната комисия от ГЕРБ Данаил Кирилов.

Прочети още от " Капитал"

"Горанов пита за 193 млн. лв. разминаване в сметките на Плочев" е заглавиe от в. "24 часа"

Финансовият министър е изпратил писмо до надзорния съвет на НЗОК, министъра на здравеопазването, шефовете на лекарския и зъболекарския съюз, в което посочва сериозни разлики в сумите в три документа, подписани от шефа на здравната каса

Разлики от 193 млн. лв. и 123 млн. лв. в дължимата сумата към чуждите здравни институции има между писмото, изпратено от шефа на здравната касо проф. Камен Плочев до парламента и официални документи на касата. Озадачен от тях, министърът на финансите Владислав Горанов е изпратил писмо до председателя и членовете на надзорния съвет на касата, до здравния министър и председателите на лекарския и зъболекарския съюз. "24 часа" попадна на текста, в който се цитират наистина стряскащи несъответствия между документите.

Прочети ще от в. "24 часа"

"100 000 пенсионери по болест продължават да работят" извежда на първа страница в. "Монитор"

Няма да спират парите за старини, ако степента на работоспособност се повиши

Около 100 000 хора с инвалидни пенсии продължават да работят, независимо от заболяването си. Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков на заседание на ресорната комисия в парламента. "272 454 от хората, които получават инвалидни пенсии, са в работоспособна възраст. Официална статистика за броя на работещите няма, но според нас са около 100 000", обясни Петков.

По данни на Националния осигурителен институт (НОИ) в края на деветмесечието на миналата година над 380 000 българи получават инвалидна пенсия. Само през 2017 година работа заради болежки са прекъснали 25 638 души. Така всеки трети пенсионирал се през миналата година се оказва с инвалидна пенсия

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Родители опасни за децата си", четем във в. "Стандарт"

През последните седмици станахме свидетели на множество случаи на агресия от възрастни над деца. Последният шокиращ случай е от София, където родители са държали трите си момичета заключени у дома, а дядо им е бил убит, след като съобщил за случая. Има множество причини, поради които възрастни могат да се отнасят агресивно към деца. Една от причините може да е психично заболяване или друг вид отклонение от нормата. За съжаление, такова отношение може да бъде свързано и с някакъв вид идеология, грешно създадени модели на поведение. Ако например в детството си родителите са били измъчвани, може да прехвърлят този модел към децата си. Факт е, че такива хора също са били жертви. Те също имат нужда от помощ - терапевтична и всякаква друга.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Сроковете за подмяна на касовите апарати ще се удължат", пише в. "Капитал"

Депутатите в бюджетната комисия приеха нови изисквания към търговците, които използват софтуер за управление на продажбите

Сроковете за промяна на касовите апарати така, че да започнат да подават към НАП в реално време информация за всяка издадена касова бележка, ще бъдат удължени. Това стана ясно от изказване на председателя на бюджетната комисия към парламента Менда Стоянова пред медиите. В момента за регистрираните по ДДС фирми е поставен срок до края на тази година, а за останалите - юни 2019 г.

Прочети още от "Капитал"

"Какви сме ние, българите?", пише в. "Сега"

Нашата традиция отдавна вече не е да сме кукери и лазарици, нищо че възкресяваме ритуали, леем куршуми и дялкаме хурки. Защо тогава постоянно ни повтарят, че сме едно "много традиционно общество"?

Да погледнем към т.нар. традиционно семейство. У нас 58% от децата се раждат извън брак, което значи, че повече от половината двойки живеят според свободни уговорки. В традиционните общества браковете по принцип се уреждат като сделка между родовете. Но има ли изобщо у нас младежи, които все още искат благословията на родителите, преди да се съберат? Преди вече половин век се е състоял демографският преход, който наблюдаваме във всички модернизиращи се общества - там жените раждат по 1,5 деца, такива са горе-долу средните стойности за страните от ЕС.

Прочети още от в. "Сега"

"Ще бъде ли 2018 революционна като 1968 г.?" пише в. "24 часа "

През октомври миналата година група уважавани консервативни мислители от целия континент публикува манифест, озаглавен "Европа, в която можем да вярваме". В много отношения това е дълбоко осмислен и красиво написан документ, реторична смесица от начина на мислене на националноосвободителните движения в славните дни на деколонизацията и старомоден музеен пътеводител.

От този манифест читателят придобива усещането, че консерваторите в Европа са антиимпериалисти (Европейският съюз, недоволстват те, е "империя на парите и регулациите"), антиколониалисти ("емиграцията без асимилация се превръща в колонизация") и пазители на националните държави от високомерието на проевропейските елити (които, настояват авторите, са "заслепени от суетни, самодоволни виждания за утопично бъдеще").

Прочети още от в. "24 часа"

"Одобриха новите критерии за прием на първолаци в София", пише в. "Стандарт"

Столичният общински съвет одобри новите критерии за записване на първолаци в София.

Ако дете живее повече от три години в даден софийски район, то има най-големи шансове да бъде записано в първи клас в предпочитано училище в този район, гласи една от точките.

С предимство за записване на децата в дадено училище ще са също така семействата, живели от една до три години на адрес, попадащ в обозначената територия. По-малко точки ще има и за адрес в прилежащия район, променен през последната година.

С предимство ще са и децата, които имат по-големи братя или сестри в желаното училище. Повече от три години уседналост в района, обявен като прилежащ към предпочитаното училище, ще носят най-много точки за прием в първи клас.

Прочети още от в. "Стандарт"