“Масовият бензин отново над 2 лв.” четем във в. “Монитор”
Няколко от големите вериги бензиностанции в страната вече продават масовия бензин А-95 на цена от минимум 2 лв. за литър, сочат данни на сайта fuelo.net.

Максималното ниво от 2,02 лв./л бе достигнато в неделя на 3 от тях. На минималната цена за този вид гориво от 1,78 лв./л то се предлагаше само в една от веригите. Други 2 от фирмите с повече бензиностанции го продаваха със стотинка под границата от 2 кинта.

В последния почивен ден от седмицата обикновеният дизел се предлагаше в широки граници от 1,71 лв./л до 1,99 лв., сочи още статистиката. На максималната цена го продаваха 4 от големите вериги. На 2 други нафтата за коли можеше да се намери по 1,96 лв./л. Минималната цена отново се предлагаше само от една от фирмите.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Лимит за боледуване ни налага здравната карта" четем на първа страница на в. “Труд”
Новата здравна карта, по която болниците с договор към НЗОК вече заработиха, обрича пациентите да чакат, за да бъдат настанени за лечение или да заплащат за него, независимо дали са здравно осигурени. Това предупреждават от сдруженията на частните и на общинските лечебни заведения у нас. Причината е, че болничните легла вече стават тясно профилирани.

„Така, ако пристигне родилка с патологична бременност, ние не можем да я настаним на което и да е легло в отделението по акушерство и гинекология, а точно на легло, определено за тази патология. Ако то вече е заето, според здравната карта трябва или да върнем жената, или болницата да я приеме за своя сметка.“

Прочети още от в. “Труд”

“Решение до месец за АЕЦ "Белене"”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Съдбата на АЕЦ "Белене" ще стане ясна до месец. Това обеща днес премиерът Бойко Борисов часове преди да отлети за Иран. Там министър-председателят ще провери възможността да им продадем ядреното оборудване от спряната атомна централа. За продажба се заговори, след като арбитражът в Женева осъди страната ни да плати 550 млн. евро на руската "Атомстройекспорт" за поръчаното ядрено оборудване.

"Има няколко варианта за съдбата на АЕЦ "Белене", водят се преговори и с Русия за това да намерим най-добрия вариант", разкри Борисов. И описа - "или да продадем проекта, или ако се намери инвеститор, който да не иска от нас държавна гаранция. Третият вариант е да обявим проекта за приватизация". Премиерът уточни, че в предстоящите сондажи в Иран ясно ще се посочва, че продажбата на реакторите ще е заедно с руската страна. Борисов намекна обаче, че не е зачеркнат и сценарият България сама да си построи централата.

Прочети още от в. “Стандарт”

"ГЕРБ все пак реши да смени Мавродиев бързо", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Процедурата за избор на председател на Комисията за финансов надзор (КФН) започва и целта е да завърши до края на месеца, съобщиха за "Капитал" финансовият министър Владислав Горанов и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Правилата ще бъдат обсъдени в бюджетната комисия най-вероятно в сряда и веднага след това ще бъдат гледани и в зала. Вече има събрано мнозинство и затова е много вероятно регулаторът да има нов председател до края на месеца.

Ако планът бъде изпълнен, това ще е добра новина по няколко линии. От една страна, законово и морално ще отпаднат съмненията за легитимност на решенията на комисията, която по закон е от петима членове, но в момента само двама от тях са в мандата си. Шестгодишният срок на сегашния председател Стоян Мавродиев изтече на 18 юни, а по закон наследникът трябваше да се одобри от депутатите най-късно месец по-рано.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Фирми на политици с евросубсидия за безработни", четем на първа страница на в. „24 часа"
Фирми на настоящи и бивши политици и високопоставени чиновници са класирани да получат субсидия от европейските фондове, за да назначат работници.

Това става ясно от публикуваните от Агенцията по заетостта списъци на одобрените за финансиране компании по схемата “Обучение и заетост”.

Това е втори опит да бъдат раздадени евросредствата по тази схема.

През пролетта при предишния социален министър Ивайло Калфин бяха пуснати 8 млн. лв., като схемата стана скандална заради раздаването им буквално за два часа. Тогава сред одобрените за финансиране бяха компании, регистрирани броени дни преди да бъде отворено кандидатстването.

Прочети още от в. „24 часа"

"Водата може да поскъпне до 50%” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Цената на водата в различните градове може да се увеличи с между 30 и 50%. За такова драстично увеличение настояват ВиК операторите с внесените си в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) петгодишни бизнес планове. От догодина трябва да започне и подготвяната отдавна реформа във водния сектор. Нужните за нея инвестиции, както и подобряването на качеството на водата са основните аргументи за исканото шоково вдигане на цените.

За София планираното увеличение от догодина е с 0.19 лв. за кубик с ДДС, което означава, че цената може да достигне 2.01 лв. при 1.82 лв. в момента. Поскъпване за София е предвидено и за всяка от следващите години - до 2021 г., когато потребителите ще плащат кубик вода по 2.63 лв. с ДДС. Френската "Веолия", която държи концесията в София, от 1 май увеличи цените с 3.4%, или с 0.06 лв. за кубик с ДДС. Наскоро от дружеството се похвалиха, че за пет години са намалили загубите на вода от 60% до 48. Това означава, че почти всеки втори кубик изтича, а загубите се калкулират в крайната цена.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Първи спад в промишлеността от две години насам", пише в. “Капитал Daily”
Промишленото производство в България е намаляло с над 3% май спрямо същия месец на предходната година. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че това е първото годишно понижение от две години насам. То се дължи в най-голяма степен на добивната индустрия, но се вижда, че за първи път от 2013 г. има намаление при обемите на преработващата промишленост. Детайлните данни показват обаче, че този спад се дължи почти изцяло на близо 50-процентното свиване при производството на тютюневи изделия.

През май се забелязва и забавяне при оборота в търговията на дребно. Отчита се ръст от 3.9% на годишна база, който обаче е под регистрираните около 6% предходните два месеца. За сметка на това онлайн търговията отново се връща към двуцифрения ръст, след като предходните пет месеца имаше сериозно забавяне в този тип продажби.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Спестовните каси нито са спестовни, нито са каси", пише в. “Сега”
В България има поне 20 спестовни/взаимноспомагателни каси. Две от тях - в Дупница и Сливен - гръмнаха наскоро като класически финансови пирамиди. Те са продавали дялове на хора срещу обещания за 14 - 25% годишна доходност, изплащали са лихвата няколко години с част от внесените пари и накрая собствениците хлопнали мандалото, изчезвайки с останалите пари. Вложилите парите си там днес нямат рационално обяснение защо са повярвали на схемата, като изключим това, че жената на схемаджията била чаровна и убедителна. Още по-стряскащото е, че доста от хората наричат тези каси "банки", макар и да знаят, че не са банки. А най-лошото е, че някои от тях дори не знаят, че не са банки.

Големият урок от цялата история е, че човек не трябва да инвестира в нищо, което не разбира. И това не са мои думи - казал го е Уорън Бъфет.

Прочети още от в. “Сега”

“Над 1 млн. лв. неплатени данъци за лимузини“, четем във в. “Монитор”
1,1 млн. лв. допълнителни задължения са установили данъчните от собствениците на луксозни автомобили при приключилите до сега 31 ревизии, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП). До момента са възложени общо 148 ревизии, като от края на 2015 г. до момента са извършени над 1800 проверки на притежатели на скъпоструващи леки коли. По време на инспекциите 21 от собствениците на луксозните автомобили са подали коригиращи декларации. По този начин те са обявили пред данъчните реалните си доходи, установени от инспекторите по време на проверките.

Най-големи задължения са открили инспекторите от пловдивската дирекция на НАП. От приключилите 9 ревизии до сега там, допълнително на собственици на скъпи коли, са начислени 350 хил. лв., като само един от тях трябва да внесе 252 хил. лв. в хазната.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„България олекна с 48 400 души за 1 г., ЕС е с 2 млн. повече заради бежанците", пише в. „24 часа"

Населението на България е намаляло с 48 400 души за година, а това на Евросъюза като цяло се е увеличило с около 2 млн. души за същия период заради бежанската вълна. Това показват данни на “Евростат” към 1 януари 2016 г., публикувани по повод Световния ден на населението 11 юли.
Към 1 януари 2016 г. у нас са били регистрирани 7 153 800 души, а година по-рано - през 2015 г. - 7 202 200 души. Страната ни от години е сред тези с най-бързо намаляващо население. Според “Евростат” българското население представлява 1,5% от това на страните в ЕС.
510,1 млн. души е наброявало населението на ЕС към 1 януари 2016 г. срещу 508,3 млн. души година по-рано, показват още данните. За първи път обаче ЕС отбелязва отрицателен естествен прираст - родили са се близо 5,1 млн. бебета, а са починали над 5,2 млн. души.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”80 млрд. долара ще се завъртят в аутсорсинга", пише в. “Стандарт”

Заради доброто образование от България можем да обслужваме страни с 27 езика, казва Бърт Кинтана, президент и главен изпълнителен директор на Sitel

Водещата световна компания за аутсорсинг на бизнес процеси Sitel обслужва 62 пазара на 40 езика от 108 контактни центрове в 21 страни. В България отваря първия си център още през 2006 г. Днес в София служителите на компанията са над 700 и обслужват клиенти на 27 езика. От април 2015 г. работи и център във Варна с над 100 служители, където до края на годината броят им ще бъде удвоен. Предоставяните от България услуги включват обслужване на клиенти, техническа поддръжка, бек офис мениджмънт, социални медии, чат, имейл, управление на онлайн общности за познати световни марки.

- Господин Кинтана, как оценявате инвестицията си в България?

- Като изключително успешна. Решихме миналата година да разширим дейността си в България като излезем извън София - във Варна. В момента за нас от България работят над 1000 служители. Във Варна запълнихме почти половината места, надяваме се до края на годината да достигнат 250. И ако продължаваме да се радваме на същото производство от висококачествени служители, ще продължим да се разрастваме в България.

Прочети още от в. “Стандарт”