„Нагло обират домове, докато хората вечерят", четем на първа страница на в. „24 часа"
Без страх чупят и дограми, не се плашат и от алармите
Около 20,30 ч вечерта столично семейство вечеря на горния етаж на къщата си в южните квартали на София. Съпрузите си говорят как е минал работният ден и гледат телевизия. Не подозират, че отвън ги наблюдават крадци, които отдавна са набелязали жилището им. Бандитите преценяват най-удобното място, откъдето да влязат в къщата.
Нахлузват маски на лицата си и с ловки умения отключват вратата. За секунди плячкосват злато и пари и се изнасят. Семейството дори не разбира, че е обрано.
Подобни случаи са хит от началото на годината в София. За да се стигне до такава кражба обаче, бандитите започват с подготовката много по-рано.
“Само 40 бежанци работят у нас”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Бежанските лагери в страната ни са заети от мигранти само на 1/3 от капацитета им. Бегълците от военните кофликти в Близкия изток обикновено заобикалят страната ни по пътя си към Западна Европа. Гръцкото правителство очаква хаос заради влизането в сила на европейското споразумение с Турция.
Едва 40 от бежанците у нас работят и са се хванали сами да изкарват прехраната си. Някои от тях се трудят като шивачи, други - като златари. Повечето обаче са в дюнерджийниците на Аладин. От Агенцията по бежанците пускат обяви, за да намерят препитание и на други. Истината е обаче, че българите трудно възприемат сирийци или афганистанци да работят при тях, смятат експертите.
“Мигранти броят по 10 бона за BG гражданство” четем на първа страница във в. “Монитор”
Мигранти броят по 10 хил. лв., за да станат български граждани. Чужденците търсят посредници най вече в района на столичния булевард „Мария Луиза“, където има най-голяма концентрация на вече получили разрешение за пребиваване в страната ни. Това са предимно чужденци, които повече от 10 години живеят в България, запознати са с нашето законодателство и имат достатъчно контакти в институциите.
Първата част от изискването е чужденецът да получи разрешение за постоянно пребиваване на територията на страната от МВР. Три години по-късно той може да подаде молба за натурализация в Министерството на правосъдието и да придобие българско гражданство, което му отваря вратите на ЕС. За целта обаче трябва да отговаря на няколко условия. Улеснение представлява и сключването на брак с българка. Тогава документите са му почти гарантирани.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“70% от свинското месо на пазара - внос" четем на първа страница на в. “Труд”
Евтино свинско от Испания, Румъния и Германия залива българския пазар, на който едва 30% от месото е родно производство. До 4-4,50 лв./кг пада цената на вратната пържола в магазините и затова подозираме, че това месо е обработено с хранителни добавки“, съобщи пред „Труд“ Добрин Папазов, председател на Асоциацията на на свиневъдите в България. По думите му продуктите се инжектират с разтвори, които повишават теглото и реално потребителите плащат за вода, а не за месо. За да спрат злоупотребите на пазара, от Съюза на свиневъдите предлагат да се въведат промени в Закона за храните, съгласно които „подсилените“ меса да бъдат на отделен щанд с маркировка, че съдържат добавки.
"Сделките за тримесечието: имоти, фондове и Пеевски", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Обобщението от 30-те сделки, направени през първите три месеца на годината, звучи така: продават се имоти, инвестиционни фондове взимат дялове в IT и други компании и Делян Пеевски купува или мести активи.Продължава и старата тенденция - да преобладават българските купувачи, като чуждите не са съвсем изчезнали - около една трета от сделките са придобивания на външни инвеститори. Сред тях обаче липсва голяма сделка, ако изключим договорената миналата година продажба на клона на Алфа банк.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
"Приходите от ДДС при фирмени активи за лично ползване са нищожни” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Големите очаквания за извънредни приходи от облагането с ДДС на ползването на фирмени активи за лични нужди катастрофираха в реалността. За първия месец, в който фирмите декларираха налога, в хазната е постъпила пренебрежима сума - около 1.3 млн. лв., научи "Сега". Ако това темпо се запази през цялата година, ефектът от въвеждането на новите правила ще е в пъти под прогнозирания от МФ. Въпреки скромния ефект и острите критики срещу неясния и сложен начин за администриране на данъка МФ не бърза да променя режима.
Март бе първият месец, в който фирмите подаваха новите формуляри за ДДС с включена изрична графа за облагане на личното ползване. Крайният срок за подаване на декларациите бе 14 март. По информация на "Сега" всички фирми, взети заедно, са декларирали обща данъчна основа за облагане по този ред в размер на около 6 млн. лв., а самите постъпления в бюджета възлизат на около 1.3 млн. лв. От НАП официално продължава да няма информация.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Стабилно потъващата съдебна реформа", пише в. “Капитал Daily”
Тази седмица се случи нещо необичайно и важно. На второ четене в парламента беше приет дългоочаквания Закон за съдебната власт. Всички от мнозинството с бравурен тон обявиха продължаването на съдебната реформа, изпълнението на поетите пред избирателите ангажименти. Най-накрая Висшият съдебен съвет е разделен на колегии (съдийска и прокурорска), членовете на ВСС от магистратската квота ще се избират пряко, от гласуването в колегиите ще е явно, въпреки лютата битка на БСП и ДПС да запазят тайния вот.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Идат ли мигрантите? Тук са трафикантите", пише в. “Сега”
Страховитите антимигрантски учения "Граница 2016", разпоредени от премиера Бойко Борисов, нямаше кого да уплашат. Макар и похвалени от него като "много добра стиковка между МВР, Гранична полиция, жандармерия, нашите военновъздушни сили и бригадите", те изпуснаха възлов участник в управлението на мигрантските потоци - трафикантите на хора. Не е тайна, че в България мрежите за трафик на хора се радват на по-добри условия за професионално израстване в сравнение с останалите държави от ЕС. Пише го в последните доклади на Евростат и Европол от 2013, 2015 и 2016 г.
Докато нашите комбинирани сили тренираха как да отблъснат хипотетичен бежански поток, дръзнал да "удари" по главата жандармерист на пост (евакуиран веднага с вертолет "Кугар"), трафикантите спокойно чакаха поръчки за своя разрастващ се бизнес, защото не им трябваха сухи тренировки.
“Нова система изчислява цената на билетите според разстоянието” пише в. „Труд"
Нова система за таксуване на пътниците в градския транспорт в София планира да въведе Столичната община до 1 година. Идеята е цената на билетите да се определя според пропътуваното разстояние или според времето, прекарано в транспортното средство. Сега столичани плащат един лев за пътуване независимо дали се качват в автобуса за 1 или за 10 спирки.
„Новата тикет система ще позволи да има много по вид превозни документи, гъвкаво тарифиране. Тогава може да говорим за възможност цената да се изчислява
по критерий време или изминато разстояние - за една спирка се плаща една цена, за 10 спирки друга“, обясни общинският съветник от ресорната комисия Зафир Зарков.
“Мераклии за работа цакат 15 лв. за CV“, четем във в. “Монитор”
Съветите за интервю двойно по-скъпи
Кандидати за работа масово плащат на експерти, които да им напишат автобиографията. Това твърдят специалисти по подбор на персонала, които все по-често попадат на професионално написани CV -та.
Оказва се, че голяма част от експертите по „Човешки ресурси“ си докарват допълнителни средства като пишат автобиографии на търсещи работа. Услугата се предлага във всички сайтове за обяви срещу 15 лв.
Малка част от стигналите до интервю признават, че са се доверили на специалист, който да попълни автобиографията им. Повечето от кандидатите се издават неволно. „Има хора, които не могат да отговорят какви умения притежават при положение, че в CV-то им са изброени поне 5-6 такива“, обясни експертът по подбор на персонала Ивайло Христов.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„“Алибаба” от Китай може да вложи над 100 млн. до Бургас", пише в. „24 часа"
Това е най-голямата китайска платформа за онлайн търговия
Фирма, която оперира най-голямата платформа за онлайн търговия в Китай “Алибаба”, проучва възможността за изгради логистична база край Бургас. Тя ще е нещо като разпределителен център за стоките, купени от европейците. Това съобщи Стамен Янев, шеф на Българската агенция за инвестиции. Три часа водихме разговори с китайците, инвестицията е солидна - от 100 млн. евро нагоре, каза той. Над 28 са запитванията за инвестиране в България, стойността на проектите, които евентуално ще се реализират, е 1,7 млрд. лв. Янев обаче пояснява, че осъществяването на всичките тези проекти не е 100% сигурно, тъй като някой може да се откаже или да се насочи към други страни.
Основно интересът продължава да е към автомобилостроенето, машиностроенето и ауотсорсинга. “Помагаме с информация и за проекти в селското стопанство, въпреки че те са към министерството на земеделието. Проектите са за изграждане по нови технологии на големи оранжерии, които да използват отпадна топлина. Те са в близост до тецове, минерални води, около “Лукойл”, казва шефът на инвестициите.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Сервитьори и бармани от Банско отиват в Гърция", пише в. “Стандарт”
От десетина дни хотели, магазини и бутици в курорта Банско затварят врати. Десетки комплекси и доста търговски обекти спряха работа заради наближаващия край на зимния сезон и по-малкото туристи. До средата на април примерът им ще последват още доста хотелиери и търговци.
"Персоналът се насочва към морето. Повечето отиват на родното Черноморие, но някои бармани, сервитьори и готвачи, които знаят гръцки, заминават за Гърция. Там в някои курорти сезонът стартира още през април, докато на Черно море - с месец по-късно", твърдят от туристическия бранш в курортния град. Статистиката от последните години сочи, че над 50-60 хотела спират да работят от март до средата на ноември. Почти 8 месеца са със затворени врати и не приемат туристи. Някои от собствениците обаче ще изчакат до Великден, който е на 1 май.
Зимните месеци бяха силни и имаше достатъчно посетители. Но през пролетта и лятото много от обектите предпочитат да не работят.