"Невъзможната "реформа" - и във властта, и в опозиция", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
След като ръководството на "Демократи за силна България" (ДСБ) подкрепи лидера Радан Кънев за излизането на партията в опозиция, но съпартиецът им Петър Москов остава министър в кабинета на Бойко Борисов, във вторник партиите от Реформаторския блок трябва окончателно да решат какъв да е политическият им отговор на подменената и провалена с помощта на ГЕРБ съдебна реформа. Ако десният съюз реши да запази формата си, като оттук нататък едновременно бъде и във властта, и в опозиция, партиите в него може да платят тежка цена за избора си.

"Националното ръководство на ДСБ подкрепя решението на лидера за снемането на политическото доверие от правителството и напускане на парламентарното мнозинство в 43-ото Народно събрание поради отказа на партия ГЕРБ от договорения вариант на конституционни реформи и бламирането на Христо Иванов като министър на правосъдието" - това решение беше взето от "Демократи за силна България" на заседанието, продължило 5 часа в събота в Поморие.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Прибраха в ареста 33 корумпирани митничари” четем във в. “Монитор”
33-ма митничари от пункт Капитан Андреево, заподозрени в корупция, бяха арестувани при мащабна акция на МВР и ДАНС. Операцията стартирала в 8,45 часа в неделя и продължи до късния следобед.

При обиските в служебни автомобили, офисите и частни домове на служителите били намерени над 100 000 лева, за които се предполага, че са от рушвети. Най-вероятно се касае за пари, получавани, за да бъдат пропускани контрабандни цигари.

Някои от задържаните митничари са били с десетилетен стаж в свиленградската митница. Сред изловените със съмнителни пари бил и началник-смяна на митническия пункт, също с дългогодишен опит.

90 процента от заловените са местни от Свиленград, Любимец, Хасково и Харманли. Има и такива, които са били обект на разследвания за взимане на рушвети, както и уволнявани за нарушения, но възстановявани от съда. Счита се, че намерените пари са събрани от подкупи, които са се взимали от всички трасета - за товарни автомобили, автобуси и леки коли. Според разследващите тарифата за „такса спокойствие“ е варирала от 5 до 250 евро. От специализираната прокуратура съобщиха, че ще се повдигне обвинение за организирана престъпна група, а делото ще се гледа в София. Още не е ясно обаче дали всички 33-ма задържани ще бъдат оставени зад решетките с прокурорско разпореждане.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Икономическият и социален съвет: Малките фирми заплашени от борсата за ток" четем във в. “Труд”
Над 40% от българите не са в състояние да поддържат топли жилищата си през зимата.

Малките фирми няма да могат да понесат увеличението на цената на тока с 20%, ако настъпи такова след либерализацията на енергийния пазар. Това алармираха вчера от Икономическия и социален съвет.

България е една от последните държави, която либерализира енергийния си пазар. Цените на еленергията през първите години на либерализацията в другите държави е покачена до 15-20%”, аргументира се лидерът на КНСБ Пламен Димитров. 

Какво ще се случи с общинските болници и училища, които нямат гъвкавост в бюджетите си, с ВиК дружествата, попита той.

Прочети още от в. “Труд”

“Реформаторите с ултиматум към Радан”, извежда на първа страница  в. “Стандарт”

Зоват го да напусне блока или да размисли. Той отказва да изтегли от властта зам.-министри и губернатори

ДСБ да напусне Реформаторския блок или да преосмисли решението си за минаване в опозиция. Този ултиматум ще поставят коалиционните партньори на тъмносините, научи "Стандарт".

РБ трябва да излязат с обща позиция във вторник. Сондажите в щабовете на петте партии в блока сочат, че засега партията на Радан Кънев остава изолирана в желанието да напусне управляващата коалиция.

"Ако ДСБ са последователни, ще трябва да излязат и от Блока", коментира пред "Стандарт" зам.-председателят на СДС Костадин Марков. Той обаче се надява хората на Радан да размислят. "Вярвам, че мъдростта може да надделее. Не смятам, че нещата са отишли толкова далеч, че да не може да се поправят. Тогава ще се запази стабилността", коментира Марков

Прочети още от в. “Стандарт”

"Проблемите с прехвърлянето на втората пенсия в НОИ започнаха” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Сериозни проблеми се появиха при прехвърлянето на парите за втора пенсия към НОИ, алармираха частните пенсионни фондове. Десетки пенсионирани военни и полицаи не получават обещаното увеличение на пенсията, след като прехвърлят средствата от индивидуалните си партиди към държавното обществено осигуряване, и на практика губят спестяванията си за втора пенсия, съобщи пред "Сега" директорът на най-голямото пенсионно дружество Даниела Петкова.

Става дума за хора, които са се възползвали от ранно пенсиониране и вече са пенсионери, но имат средства в универсален пенсионен фонд. Те са основно от сектор "Сигурност". От лятото с пенсионните промени на тях им бе дадена възможност да прехвърлят партидите си в НОИ до края на 2016 г. и пенсията им да бъде преизчислена. В противен случай те трябва да чакат често над 10 г., за да получат втората си пенсия, тъй като универсалните фондове плащат само при навършена обща пенсионна възраст.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Swiss-Belhotel International ще управлява хотели в Родопите и Варна", пише в. “Капитал Daily”
Базираната в Хонконг интернационална хотелска верига Swiss-Belhotel International обяви, че ще отвори екохотел Swiss-Belresort Mount Orpheus в Родопите през 2017 г. Освен това компанията планира да поеме управлението на хотели в София, Банско, Пловдив, Бургас, Поморие и Варна, като очаква подписването на сделката за хотела във Варна преди края на 2015 г., съобщиха за "Капитал" от Swiss-Belhotel International. Интересът към България е провокиран от "огромния потенциал в страната" и очакването на мениджърите на хотелската верига, че туризмът ще расте през следващите няколко години в страната.

Нов хотел в Родопите

Новият хотел Swiss-Belresort Mount Orpheus ще е разположен в Родопите, близо до местността Кръстова гора. Проектът не включва само хотел, но и цялостно екоселище. То ще заема площ от 30 хил. кв.м и ще е собственост на компанията "Сейкред ленд" ООД със собственици Майкъл Йън Батърфийлд и певицата Диана Дафова-Батърфийлд.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Кметове послушаха премиера да вдигнат местните данъци и такси", пише в. “Сега”
Заръката на Бойко Борисов кметовете да вдигнат местните данъци и такси се оказа чута. Немалко общини планират да вдигнат налозите за 2016 г., като решението е взето след премиерския апел, показа проверка на "Сега".

Най-интересно е във Варна, където на общественото обсъждане в края на ноември бе обявено, че местните данъци и такси няма да се вдигат. "Запазването на данъчната тежест е приоритет №1 за общината", заяви зам.-кметът Пейчо Пейчев. Оказа се обаче, че вдигане ще има. Увеличава се данъкът върху сделките с имоти. Въпросът бе обсъждан на последната комисия по финанси към общинския съвет, като размерът на новата ставка най-вероятно ще е 2.9% при сегашни 2.6%. От мнозинството на ГЕРБ съобщиха, че това е еднократен налог, който не натоварва много хората и би могъл да се вдигне. Събираемостта при този данък в момента била ниска.

Прочети още от в. “Сега”

“Бензинът с 5 стотинки надолу за два дни“, четем във в. “Монитор”

А-95 и дизелът на крачка от 2 лева за литър
Цената на най-масовия бензин падна с 5 стотинки в рамките на последните 2-3 дни. Така литър А-95 вече се продава за 2,01 лв. на една от големите вериги бензиностанции. При останалите цените все още се движат между 2,02-2,04 лева, показва статистиката на fuelo.net. Както обичайно се случва обаче до няколко дни най-вероятно и те ще свалят цените до най-ниското ниво на пазара. Според експерти в петролния бранш много е вероятно още преди Коледа да станем свидетели на цени от под 2 лева за литър бензин.

Според данните на специализирания сайт за последната седмица бензинът е поевтинял с половин процент, а за последния месец – с близо 1 на сто. На годишна база намалението на цената на А-95 е с 26 стотинки, което в проценти прави 11,4 на сто.

 Дизелът също се продава по-евтино – между 2,02 лв. и 2,06 лв. на различните вериги бензиностанции, което е понижение с около 3 стотинки за последните дни. На седмична база дизелът е поевтинял с около 1 на сто, на месечна – с процента и половина, а в сравнение с година по-рано – с 10,5 на сто (24 стотинки).

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Под 3% пада доходността от инвестиции в ниви", пише в. „24 часа"
Хора, които влагат спестяванията си без познания за пазара и без намерения да обработват земята, рискуват да загубят

За нов инвестиционен балон по подобие на този на недвижимите имоти – този път воден от апетита за купуване на земеделски земи, предупреждават арендатори и експерти в сектора. Изчислена според данните на националната статистика за средна цена на земята 680 лв. за декар и средна рента 41 лв., доходността от инвестицията в земеделска земя вече е под 3%.

В същото време заради символичните лихви по депозитите в банки хора със спестявания, но без познания за пазара – като лекари, стоматолози, адвокати, компютърни специалисти и др., ги инвестират в земеделски земи, като разчитат цената им да расте.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Софиянка на 40 г. със заплата до 1 000 лева", пише в. “Стандарт”

Средният получател на потребителски заем от банките е жена на възраст между 35 и 40 години от София, с висше образование, омъжена и със заплата от 500 до 1000 лева. Профилът е създаден по данни от проучване на финансовия пътеводител "Моите пари", въз основа на които съвместно с Пощенска банка започват информационно-образователна програма за потребителски кредити.

Възрастта на гражданите, които теглят потребителски кредити от банките, непрекъснато спада, сочи проучването, в което са участвали 1093 души. За 2015 г. най-активни в това отношение са хората между 35 и 40 години, които съставляват 20% от кредитополучателите. С 1 процент по-малко са клиентите на банките между 45 и 50 г. Само 2 % са длъжниците в младежка възраст между 18 и 25 г. 58% от тях са жени, а 42% - мъже. 68% са обвързани - 52% имат сключен брак, а 16% съжителстват на семейни начала. Най-сигурни в бъдещите си доходи, естествено, са висшистите - 45% от клиентите с потребителски заеми имат магистърска степен от ВУЗ. На второ място са тези със средно образование - 32%, а бакалаврите са 11 на сто.

Прочети още от в. “Стандарт”