Германия е най-големият производител на лигнитни въглища в света, които са най-замърсяващият вид въглища. А някои държави са готови да плащат много за тях. Но според готвена от Берлин стратегия страната трябва да елиминира напълно използването на изкопаемото гориво до 2038 година.
Икономика номер 1 в Европа ще има по-малко от 20 години, за да изведе от екплоатация всички въглищни централи, които до голяма степен допринасят за глобалното затопляне. В допълнение страната си е поставила за цел до 2030 година минимум 65% от необходимото ѝ електричество да бъде генерирано от възобновяеми източници.
Берлин си поставя една трудна задача, като се има предвид, че към 2018 година около 35% от електричеството в Германия идва от въглищни централи. За сравнение средното ниво за целия Европейски съюз (ЕС) е около 20 на сто.
В свой анализ от Световния икономически форум посочват, че в краткосрочен план отказването на страната от въглищата ще се окаже "скъпо" начинание за бизнеса. В дългосрочен обаче тази стъпка ще подпомогне в голяма степен борбата с климатичните промени на Стария континент.
Германските власти предвиждат да подкрепят бизнеса в процеса към елиминирането на въглищата. Берлин ще осигури финансиране в размер на общо 45 милиарда долара за затварянето на въглищни централи в провинциите Саксония-Анхалт, Саксония, Северен Рейн-Вестфалия, Бранденбург и други.
Тези средства ще бъдат използвани за компенсиране на дружества от енергийната индустрия, за изграждането на нова инфраструктура в сектора и за подпомагане на заетите в минната индустрия, които ще трябва да се преквалифицират и да си търсят нова работа.
В добивът на лигнитни въглища, както и във въглещните централи в Германия в момента са заети около 20 000 души. Междувременно според данни на International Renewable Energy Agency към 2018 година в сектора на възобновяемите източници на енергия заетите са около 284 000 души.
За да постигне Берлин целта си, правителството планира да увеличи тяхното производство до 65% от необходимия обем електричество. Това ще създаде хиляди нови работни места в сектора.
GolaVoda
на 26.01.2020 в 19:23:35 #2"cĸъпo" нaчинaниe зa бизнeca. B дългocpoчeн oбaчe тaзи cтъпĸa щe пoдпoмoгнe в гoлямa cтeпeн бopбaтa c ĸлимaтичнитe пpoмeни нa Cтapия ĸoнтинeнт. -------------- невероятни нагли са колонизаторите от райха.. те щели промевят климата в Стария контингент ами индия ами америка?? та нали климатичната система на земята е абсолютна свързана. Да не говорим за това че климата се затопля от 11 000 години и ще спре да се затопля след 7 000 години.
GolaVoda
на 26.01.2020 в 19:18:57 #1Ресурсите никога не достигат затова по силните ги вземат от по-слабите.. И и ставан невероятно изобретателни при това.. Обикновено по слаби са тези които да разединени, а по-силни тези, които са обединени. По този повод важи примера за цар Леонид и милионната армия на персите.