Бихте ли си купили акции на финансовите пазари? Без да правим анкета, най-вероятно отговорът на над 90% от българите би бил "Не". Или ако е "Да", то най-вероятно не би бил истина. Откъде знаем? От факта, че българите държат едва 2-3% от спестяванията си в инструменти като акции и облигации. А останалото от богатството им - в имоти и най-вероятно в депозити.

Депозитите, между другото продължават да растат до нови рекордни нива. Според последните данни на БНБ, депозитите на домакинствата и НТООД са 86,092 млрд. лв. (43,9% от БВП) в края на октомври 2024 година. Те се увеличават с 11,9% спрямо същия месец на 2023 г. (11,4% годишен ръст през септември 2024 година).

За това какво следва за пазарите, погледнете към 2016-а година

За това какво следва за пазарите, погледнете към 2016-а година

Трудно е да се предвиди как ще си взаимодействат основните политики на Доналд Тръмп

Интересен е фактът, че процентът на спестявания на китайците (които се смятат за изключително пестеливи, като азиатска нация), като процент от БВП е при ниво от 48,67%, според последните данни на Световната банка. Другият интересен факт обаче е, че около 15% от спестяванията на китайците, (които заделят около 40% от дохода си като спестяване) се насочва към акции. Китайците са пословични като индивидуални инвеститори на фондовия пазар в страната си.

И сега тук идва недоумението - защо българите, които пестят почти толкова от своя БВП в банките, колкото китайците, заделят близо пет пъти по-малко от тях като инвестиции на фондовите пазари. Недоумението става още по-голямо ако погледнем към американците - където 60-70% от домакинствата притежават подобен род ценни книжа, както и дори от източноевропейците, където проникването на тези финансови инструменти е поне пет пъти по-високо. И вторият въпрос - защо българите избират да увеличават спестяванията си в депозити - въпреки, че те им носят около 1-1.5% доходност на година?

Сега ще се опитам да намеря някакви логични отговори на тези въпроси (на база на наблюденията ми през последните години). Логичните отговори ми се виждат няколко.

Първият и най-малко вероятният - българите избягват акциите, защото масово прогнозират

настъпването на световна финансова криза

Такава, която ще доведе до всеобщ спад в цените на финансовите активи и те предпочитат сигурността на депозитите (гарантиране до 100 000 лева, макар и с минимална доходност, малко под инфлацията). В такъв сценарий, това би звучало, като изключително разумен подход. Но предвид на факта, че рецесии трудно се прогнозират и виждат, преди настъпването им, дори и от най-комплицираните финансови стратези, този отговор изглежда като малко вероятен.

Време ли е да изберете европейските пред щатските акции?

Време ли е да изберете европейските пред щатските акции?

Структурата на пазарите в Европа и САЩ е много различна

Вторият възможен отговор - защото българите

масово се страхуват да не бъдат измамени

Ставали жертви на много пирамидални структури, датиращи още от "Зората на новото време" и упарвали се не веднъж и два пъти, нашите сънародници е много вероятно да са стигнали до извода - "това не е за мен" и да отхвърлят финансовите пазари като алтернатива за техните спестявания. За съжаление, това е валиден аргумент за много хора.

По този начин обаче, те отхвърлят един от най-добрите начини за защита на своите спестявания (от историческа гледна точка), както от инфлация, така и да им дадат шанс да растат и да се олихвяват сложно с течение на годините, което да подсигури старините им. Разбира се, веднага правя една уговорка, че това трябва да се прави разумно, информиране и за предпочитане с помощта и съветите на финансови консултанти.

Държат ли богатите хора парите си в депозити

Държат ли богатите хора парите си в депозити

Все повече от милионерите искат да разполагат с кеш

И на последно място, но може би като най-масова логична причина - защо българите не инвестират - се явява

ниската финансова култура

За съжаление това е факт! Чия е вината за това, трябва да е обект на сериозно научно изследване, но не това е целта в момента. Българите на първо място не са наясно с основната причина защо трябва да инвестират на финансовите пазари (по един разумен и информиран начин, а не с хазартни залози). А именно, че на тези пазари, вече изключително добре регулирани и до голяма степен защитени от измамни схеми (не че такива не се откриват често дори и на най-развитите пазари), е мястото, на което хората от векове реализират доходност, която не само ги защитава от ръста в цените на стоките и услугите, но води и до капиталов прираст.

Тези пазари не са нещо сложно и нещо запазено само за хора с "бели якички". А инвестирането на тях е изключително лесно, достъпно и евтино, дори и за непрофесионалисти, благодарение на наличието на добре структурирани и лесни за разбиране фондове (като индексни и взаимни фондове) и други инвестиционни инструменти. На финансовите пазари, инвеститорите дори могат да ползват по желание услугите на хиляди различни финансови консултанти по пътя им на инвестиране, или дори да прибягнат до това да поверят парите си за "доверително управление" на правоспособни лица, които могат да извършват подобна дейност.

Добре е тези хора да отделят малко повече време, за да повишат финансовата си грамотност. Това от една страна ще им помогне да не стават повече жертва на финансови измами, а от друга, ще им помогне правилно да могат да определят своя рисков профил и да си поставят реалистични инвестиционни цели. Добре е тези хора да си припомнят многото примери от историята, когато известни спортисти или личности, са постигнали изключителни постижения, защото не са се отказали от сферата си при първия си неуспех, а са продължили напред, както и старато правило, че "детето не се отказва, когато падне и си ожули коленете"!

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.