Жилищен комплекс от небостъргачи се подготвя в Пловдив. Той ще бъде разположен на над 100 декара площ на терен в кв. Филипово - между бул. "Дунав", бул. "Васил Левски" и Ул. "Победа". Това засега е само проект, гледан в правната комисия, за когото алармираха общински съветници от ДБ.

"Множество сгради от по 25-26 етажа, хиляди апартаменти, десетки хиляди потенциално живущи и никаква социална, здравна и образователна инфраструктура за тях", това написа в социалните мрежи Веселина Александрова от ДБ, като по думите й става въпрос за "бомба със закъснител".

Според Александрова правната комисия е приела предложение за изискване от вносителя на анализ за очаквания брой живущи, сред които и очакван брой деца, за наличие на социална, здравна и образователна инфраструктура за бъдещите обитатели.

Преди дни излязоха данни на НСИ за издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради у нас и в област Пловдив те са най-много, а именно 340, което изпреварва дори София. Градът е и сред първенците, в които ще бъдат започнат строежа на най-много жилища - 2 309 единици.

Междувременно по данни на една от имотните агенции у нас Пловдив става притегателен център на жители от от Кърджали, Хасково, София, Смолян и Стара Загора, дори Велико Търново.

Все по-осезаемо поскъпват двустайните жилища - с 19%. Цените на тристайните апартаменти в града се покачват с 14%.