Докладът за най-богатите градове в света за 2025 г. на Henley & Partners разкрива значителна промяна в разпределението на глобалното богатство. В тазгодишното издание Азиатско-тихоокеанският регион утвърждава своята доминация като център за хора с висока нетна стойност (HNWI), класирайки доста свои представители сред първите 10.
Без изненади, Токио запазва позицията си на най-богатия град в Азия, нареждайки се на 3-то място в света с 290 300 милионери, 250 сантимилионери (лица с инвестиционни активи над $100 милиона) и 14 милиардери.
Сингапур се изкачва до 4-тата глобална позиция, като може да се похвали с 240 100 милионери, 329 сантимилионери и 27 милиардери - 62% увеличение на милионерите през последното десетилетие.
Хонконг държи 7-о място със 129 500 милионери, 290 сантимилионери и 32 милиардери. За пореден път специалният административен район в Китай препотвърждава статута си на първокласен финансов център въпреки предизвикателствата в последните месеци.
За първи път Пекин влиза в челната десетка, заемайки 8-о място със 125 600 милионери. Това представлява 90% ръст на милионерското население през последното десетилетие.
Шанхай пък си осигури 9-ата позиция със 123 400 милионери, което подчертава разширяващото се икономическо влияние на Китай.
Челната десетка завършва със Сидни. Мегаполисът може да се похвали със 126 900 милионери и със сигурност поставя Австралия в нова светлина - на предпочитана дестинация за заможните хора.

Източник: iStock
Хонконг, Китай
Набиращите сила азиатски центрове
Макар и отвъд първите 10, няколко града в Азиатско-тихоокеанския регион правят силно впечатление със забележителен ръст в натрупването на богатство. Това са:
Шънжън, признат за най-бързо развиващия се град в света за богатите, отбеляза увеличение на милионерското си население със 140% за последните 10 години. С малко по-скромен ръст, "едва" 125% е Ханджоу, който го позиционира сериозно сред процъфтяващите икономически центрове.
Виетнамският град Хошимин, известен с изключителния си растеж, пък е удвоил милионерското си население през последното десетилетие.
Ню Йорк: Върхът на глобалното богатство
Ню Йорк затвърждава статута си на най-богатия град в света, според доклада за най-богатите градове в света за 2025 г. на Henley & Partners. Градът може да се похвали с постоянно обитаващи го 384 500 милионери, 818 сантимилионери и 66 милиардери. Това представлява 45% ръст на милионерското население за последните 10 години.
Общото богатство на жителите на Ню Йорк надхвърля $3 трилиона, което надвишава сумарното богатство на много големи държави от Г-20.

Източник: iStock
Лондон, Великобритания
Големият "губещ" - Лондон
Лондон, исторически водещ финансов център, претърпя спад в класацията си по богатство. Към момента градът е на 6-о място в световен мащаб с 215 700 местни милионери, 370 сантимилионери и 35 милиардери.
През последното десетилетие милионерското население на Лондон е намаляло с 12%, което се дължи на фактори като високо данъчно облагане, последиците от Brexit, обезценяването на валутата и намаляващото конкурентно предимство в технологичния сектор.
Освен това неотдавнашните промени в Обединеното кралство в данъчния режим подтикнаха много заможни лица да се преместят в страни с по-благоприятни политики на облагане, включително Португалия, Италия и ОАЕ.
BalkanTourist
на 11.04.2025 в 16:55:04 #1Ha втората снимка е Хонконг, не е Шънджън.