Китайският онлайн търговец на дребно Shein е получил зелена светлина от City watchdog за дългоочакваното от компанията първично публично предлагане на Лондонската фондова борса. Това идва десет месеца след като гигантът за бърза мода, който продаде дрехи за $38 милиарда миналата година, подаде поверително първично публично предлагане до FCA, съобщава Reuters.
Регулаторите забавиха санкционирането на вписването поради опасения относно трудовите практики на компанията и предизвикателство от страна на организация, застъпваща се от името на уйгурското малцинство. Акционерите също притиснаха Shein да намали оценката си от $50 милиарда на около $30 милиарда, за да гарантира, че IPO ще продължи.

Източник: GettyImages
Shein все още ще изисква одобрение от Китайската комисия за регулиране на ценните книжа, преди нейното IPO да може да продължи, но компанията вече е информирала регулатора през последните седмици за съгласието на FCA.
Основана през октомври 2008 година, Shein се разшири значително след пандемията от Covid-19, когато ограниченията за физическите магазини доведоха до скок в онлайн продажбите на дрехи. Дори след края на ограниченията на търговията, поръчките на групата продължиха да растат, подпомогнати от евтините й продукти и цяла армия от влиятелни лица на TikTok, популяризиращи марката.
Нетните печалби на базираната в Сингапур фирма обаче се сринаха с почти 40 процента до над $800 милиона през 2024 година на фона на проблемно последно тримесечие и ожесточена конкуренция от друг моден търговец от Китай - Temu.
Сега обаче Shein е изправена пред една доста сложна задача - да се бори с новите тарифни мерки на президента Доналд Тръмп, включително премахване на освобождаването от "de minimis", което позволява пакети на стойност под $800 да се изпращат безмитно до САЩ.
Доналд Тръмп повиши митата върху вноса на всички китайски стоки до удивителните 145%, обвинявайки "липса на уважение" от страна на Пекин.
Продуктите на Shein се произвеждат предимно в хиляди фабрики в Китай, с други обекти в Бразилия и Турция. Компанията не притежава никакви производствени обекти, а вместо това доставя продуктите си от доставчици трети страни.
Повечето от стоките след това се изпращат до купувачите по въздух в индивидуално адресирани пакети. Потенциалното му листване бележи рядка победа за лондонските пазари, които се борят да привлекат нови IPO през последните години поради проблеми с ликвидността, оценката и регулаторните въпроси.
Само 18 фирми дебютираха на LSE през 2024 година, докато 88 бяха делистирани, според Ernst & Young. Сред високопоставените напускания бяха гигантът за киберсигурност Darktrace и инвеститорът в музикални права Hipgnosis Songs Fund.