Американският президент Джо Байдън подписа три нови изпълнителни заповеди, с които се преразглежда имиграционната политика на предшественика му Доналд Тръмп. Както се очакваше, с тях той отменя някои антиимигрантски решения.
Ще бъде създадена работна група, която да обедини около 700 деца, които са били отделени от семействата си след преминаване на границата между САЩ и Мексико. Само през 2017 и 2018 г. под администрацията на Тръмп поне 5500 деца без документи бяха отнети.
Утвърденият министър на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас бе избран да оглави новата работна група и да гарантира, че тези деца ще се върнат при семействата и близките си.
Байдън каза от Белия дом: "Ще работим, за да премахнем моралния и национален срам на предишната администрация, която буквално изтръгна децата от обятията на техните семейства, техните майки и бащи, на границата и без план за събиране на децата, които все още са в ареста и техните родители."
Според NBC, втората заповед ще оцени легалните имиграционни програми, една от които беше прекратена по времето на Тръмп през 2017 г., което позволи на някои деца да дойдат в САЩ, ако ще се съберат със семейството си. Тази заповед ще се обърне и към десетките хиляди търсещи убежище, които също са попаднали в капан на границата между САЩ и Мексико, докато чакат делата им да бъдат разгледани от американски служители.
Още на първия ден от мандата си Байдън се подписа под шест заповеди за имиграцията и днес засилва проимигрантската си програма. Но според експерти усилията на президента са изправени пред логистични предизвикателства и опозицията на някои републиканци.
Съдебни жалби на консервативни групи потенциално могат да забавят дневния ред на Байдън. Миналата седмица федерален съдия временно блокира първия му ход - паузиране на депортациите за 100 дни.