Руската компания "Транснефт" заяви, че петролът за Беларус, който се транспортира през тръбопровода "Дружба" от Русия за Европа, е бил умишлено замърсен, предаде Би Би Си. Изялението беше направено от Игор Демин - съветник на президента на "Транснефт".
Вечерта на 19 април беларуският държавен концерн "Белнефтехим" съобщи, че петролът в тръбата е замърсен. Беше уточнено, че съдържанието на хлорорганични съединения е десетки пъти над допустимите норми.
Два дни по-късно "Транснефт" призна, че по тръбопровода "Гомелтранснефт Дружба" - южния участък на "Дружба", наистина се подава замърсен петрол. Източникът на замърсяването е бил локализиран край руския град Самара.
Телевизионният канал "Беларус 1" съобщи, че в резервоарите на беларуския участък на "Дружбъ" има около 1 милион тона замърсен петрол.
Заради замърсяването на суровината беше спряна работата в Мозирския нефтопереработвателен завод в Беларус. Управата на завода съобщи, че заради критично ниското качество на петрола е аварирало скъпо оборудване. За да избегне аварии, друга рафинерия - "Нафтан", в Новополоцк, в северната част на страната - намали обема на производството си.
Заради свиването на производството Беларус временно спря износа на гориво в Украйна, Полша и балтийските страни.
Игор Демнин съобщи, че в Русия е образувано дело по случая със замърсяването. В руския Самара, където е било локализирано замърсяването, се водят следствени действия.
Полша спря транзита на руски петрол, бил некачествен
И Беларус се оплака от качеството на доставките
Припомняме, на 24 април Полша престана да приема руски петрол от тръбопровода "Дружба" заради замърсяването, с цел да предпази рафинериите си от аварии.
Вноса на руско гориво прекратиха и Чехия, Словакия, Германия. Агенция "Ройтерс" съобщи, че трите страни може ди ще поискат компенсации за нанесени щети. По-рано Беларус обяви, че ще иска обезщетение.
Руският вицепремиер Дмитрий Козак днес заяви, че в рамките на две седмици работата на тръбопровода "Дружба" ще бъде стабилизирана. Първоначално руската страна обещаваше това да стане до 22 април.
Минск в началото на годината обяви, че ще търси диверсификация на енергийните доставки чрез балтийските пристанища и Одеса.
58eng
на 27.04.2019 в 20:19:53 #3Мухарски,на руснаците точно въображение им липсва,иначе щяха да измислят нещо по завъртяно да си умият гурливите лъжливи очички!
Кастело Белведере
на 27.04.2019 в 08:16:44 #2Днес замърсен нефт, утре нов Чернобил. Никой не ще повече руските заз- технологии.
Арахангел Михаил
на 27.04.2019 в 02:02:53 #1От едната суровина живеят, ама и нея не могат да доставят като хората. И пак с познатите лъжи се опитват да се измъкнат: "Крадецът вика дръжте крадеца". Няма страшно, ще преработят замърсените суровини в Нефтохима до Бургас, та като се скапе там оборудването - и ние да се скапем след това без горива. Това впрочем вече е познато с контрабандния внос на нискокачествени горива през частното Лукойлско пристанище Росенец. Е затова не искат и не дават да се измерва какво влиза и какво излиза от Лукойлския частен бардак!