Концепцията за "локално време", която позволява да се опише неговото преминаване в различни физически системи, е разработена от учени от руски Донски държавен технически университет (ДГТУ) в състава на международна научна група с участието на португалски учени. Изследването е извършено от учени от Донския държавен технически университет и Университета NOVA в Лисабон (Португалия). Статията е публикувана във Foundations.
Според посочената концепция, времето само по себе си е неопределимо. Човек може да усети и измери само неговия поток, коментира Надежда Краси, доцент от катедрата по "Висша математика" на Донския държавен технически университет (ДГТУ).
Авторите на публикацията смятат, че първоначалната представа за времето може да е възникнала сред предците на човека, преди около три милиона години, в процеса на наблюдение на редовната смяна на светлата и тъмната част от денонощието (ден-нощ). По-късно древните хора са могли да забележат фазите на Луната и свързаните с тях промени в природните явления. Който пръв е преброил броя на дните между две пълнолуния, е създал първата мярка за измерване на времето.
Според новата теория, представена от изследователите, времето представлява вид независим поток, който се променя според собствени закони и се движи по зависеща от тях траектория. Което означава, че неговият поток може да се ускорява, забавя и дори да се променя в зависимост от условията.
"Всеки процес, който трябва да се изучава за определен период от време, всъщност е обединение на пряко изучавания процес и съпътстващия го времеви поток. Про това, понятието за време на този процес не съвпада с астрономическото и зависи единствено от неговия поток и промените, които настъпват в него", обяснява ученият Надежда Краси.
В работата си експертите си поставят задачата да свържат абстрактното понятие за време с конкретни физически процеси. За целта те използват математически апарат за определяне на "местното време" на примера на прости геометрични обекти. Това дало възможност да се сравни математическото описание с ежедневния човешки опит в измерването на времето.
В хода на проучванията учените използват методи от различни области на математиката: геометрия на кривите, риманова геометрия, теория на диференциалните уравнения, теория на вероятностите и случайните процеси.
Експериментите са показали, че в редица математически модели е възможно да се въведе строго количествено понятие за "локално време", което отразява подредеността на събитията. Това време се определя въз основа на подреден набор от измервания на различни величини, направени в един и същи момент.
По този начин, математическа дефиниция на "локално време", предложена от учените, позволява не само да се опишат свойствата на наблюдаваните явления, но и евентуално да се прогнозира тяхното развитие.
Spotlight
на 04.01.2025 в 22:03:23 #1Часовника си цъка, а тези го оспорват.