Китай започна да сформира екип от учени, които да противодействат на заплахите, идващи от астероиди и други небесни тела. Както пише китайският вестник South China Morning Post (SCMP), Центърът за специални проекти към Държавното управление за отбранителна наука, технологии и промишленост на Китайската народна република, е обявил три свободни работни места в екипа за "планетарна отбрана".

Новият (експериментален) свръхзвуков самолет на НАСА

Новият (експериментален) свръхзвуков самолет на НАСА

Какви са предимствата и особеностите на X-59 QueSST

Целта на тази специална група е, да изучава и наблюдава астероиди и да разработва методи за ранно предупреждение за астероидни заплахи.

Ученият от Националния център за космически науки към Китайската академия на науките Ли Мингтао, коментира в тази връзка, че Китай е постигнал "голям напредък" в областта на защитата от астероиди.

"В бъдеще трябва не само цялостно да подобрим конфигурацията и ефективността на оборудването, но и да обучим екип от талантливи експерти, специализирани в защитата от астероиди, както и да вложим китайска мъдрост и китайска сила в защитата на сигурността на Земята", цитира SCMP думите на Ли Мингтао.

Както посочва изданието, една от причините за формираното на въпросната специална научна група е откриването на голям астероид, който може да се сблъска с нашата планета след седем години.

На 7 февруари Европейската космическа агенция (ЕКА) актуализира вероятността за сблъсък на астероида 2024 YR4 със Земята през 2032 г. до 2,2%, поставяйки го на първо място в списъка на космическите рискове за нашата планета.

След седмица NASA тества система за промяна траекторията на астероиди, заплашващи Земята

След седмица NASA тества система за промяна траекторията на астероиди, заплашващи Земята

Сблъсъкът с астероида Дидим е планиран за октомври 2022 година

Ще припомним, че още преди три години беше съобщено, че NASA завършва подготовката за мисия, чиято цел е промяна на траекторията на полета на астероид, като този проект се наричаше DART (Тестване на пренасочване на двоен астероид). Устройството тогава трябваше да се сблъска с двойния астероид Дидим, променяйки неговата орбита и траектория на полета. Ако мисията се окажеше успешна, в бъдеще такива системи биха могли да се използват за пренасочване на астероиди, които застрашават Земята.

Учените смятат, беше съобщено тогава от NASA, че при евентуална ситуация с астероиди, които се движат към Земята, подобни промени в траекторията им, ако бъдат направени навреме, ще бъдат достатъчни за предотвратяване на сблъсък със Земята.

Грандиозни научни пробиви със световно значение, направени през 2022 година

Грандиозни научни пробиви със световно значение, направени през 2022 година

Сред тях е и пробива при експериментите с термоядрения синтез, както и проучването на Космоса