Китайски учени химици са разработили нов метод за рециклиране на литиеви батерии, който не само позволява изгодно извличане на почти целия литий от използваните батерии, но и утилизира промишлените емисии на азотен диоксид и произвежда електричество. Технологията е описана в статия в научното списание Nature Sustainability.

"Разработихме електрохимичен подход, който позволява едновременно да се получава свръхчист литиев нитрат от отработени батерии, да се утилизира азотен диоксид от промишлени емисии и произвежда електричество. При този метод на рециклиране на батерии не се образуват отпадъци и не се изисква използването на гигантски количества химикали или разход на енергия", пишат изследователите.

Този подход за рециклиране на литиеви батерии е разработен от екип от китайски химици под ръководството на Чен Вей, професор от Китайския университет за наука и технологии (Хефей).

Китайци построиха в Индонезия втория по капацитет в света завод за материали за литиеви батерии

Китайци построиха в друга държава втория по капацитет в света завод за материали за литиеви батерии

Те ще се използват за електромобили

Той има за цел да реши един от основните проблеми, който възпрепятства промишленото рециклиране на литиеви батерии - нерентабилността на процеса за предприятията, тъй като извличането на литий от батериите изисква много енергия и скъпи и опасни за околната среда химикали.

Учените са установили, че този проблем може да бъде заобиколен, като литиевите йони, намиращи се в катодите на отработените батерии, бъдат принудени да взаимодействат с молекули азотен диоксид (NO2). Този газ се съдържа в големи количества в отработените газове от промишлеността и може да бъде извлечен от тези емисии с помощта на сравнително прости и евтини въглеродни мембрани и електролит на основата на диметилформамид.

Китайски учени откриха вода в повърхностния слой на Луната

Китайски учени откриха вода в повърхностния слой на Луната

Предпоставка ли е това за начало на "колонизация" от хората

Проведените от китайските учени опити с образци от използвани батерии показват, че чрез техният нов метод може да се извлече около 97% от лития, съдържащ се в катодите на батериите, и да произведе около 66 вата електроенергия за всеки килограм рециклирани батерии.

Изследователите се надяват, че в бъдеще новият метод значително ще повиши привлекателността на рециклирането на литиеви батерии, десетки хиляди тонове от които се озовават на сметищата всяка година.

Френската Engie започва строителството на най-големия в ЕС парк от батерии за съхранение на енергия

Френска компания започва строителството на най-големия в ЕС парк от батерии за съхранение на енергия

Проектът ще осигури потреблението на електроенергия за 96 хил. домакинства