За първи път учени откриха вода именно във физически проби от повърхността на Луната - и освен това там, където е намерена вода, както се предполагаше досега, в молекулярна форма тя просто не може да съществува. Смята се, че настоящото откритие е от особено значение.

Китайските изследователи отбелязват, че по време на изследването на лунната почва, са открили някакъв неизвестен досега лунен минерал под формата на "призматичен прозрачен кристал", който те са нарекли ULM-21. Този минерал е съставен от 41% вода. По думите на учените, този вид вода може да стане ресурс за "колонизация" на Луната от човека.

Предстоящите космически мисии на Китай и Индия

Предстоящите космически мисии на Китай и Индия

Стремежът е кацане на Луната, и какво още...

"Мисля, че това откритие има много голям потенциал. То показва, че можем да извличаме вода директно от лунната почва", коментира ученият от Хонконг Юджи Циан, цитиран от CNN, като самият той не е участвал пряко в Лунния проект.

Според други учени - които са съгласни с голямото значение на откритието - обаче все още не е дошло времето за някакви основополагащи заключения. По тяхно мнение, необходимо е първо да се докаже, че минералът ULM-21 се е образувал точно там, където е намерен, а не е попаднал там по някакъв друг начин - като се има предвид, че случаи на мащабно преразпределение на минерали на повърхността на Луната са добре известни.

В търсене на (замръзнала) вода: Китайски летателен апарат ще стигне до Южния полюс на Луната

В търсене на (замръзнала) вода: Китайски летателен апарат ще стигне до Южния полюс на Луната

Мисията се смята за много важна от научна гледна точка

Ще припомним, че преди година в публикация в научно издание пишеше, че Китай планира да търси замръзнала вода близо до Южния полюс на Луната с помощта на специален детектор, който ще бъде доставен от космическия кораб Chang'e-7. Това пишеше в статия, публикувана в научното списание Space: Science & Technology.

Според написаното тогава, апаратът щеше да изследва така наречените "кратери на вечния мрак", дъното на които никога не е огрявано от Слънцето. Предполага(ше) се, че в тях може да се е запазил воден лед.

Според въпросната публикацията от миналия август, през 2024 г. се предвиждаше апаратът Chang'e-6 да бъде изстрелян за събиране на проби от почвата от обратната страна на Луната. А след това, най-вероятно през 2026 г., апаратът Chang'e-7 ще отиде до естествения спътник на Земята, като ще се приземи в зоната на Южния полюс на Луната.

Астрономи откриха най-малката известна досега звезда

Астрономи откриха най-малката известна досега звезда

Субджуджето е почти седем пъти по-голямо от Земята