Индия няма да промени енергийната си политика. Страната иска да купува петрол и газ на възможно най-ниската цена и ще продължи да купува по-евтин руски суров петрол, заяви индийският министър на петрола Хардип Сингх Пури пред Reutres.

"Ако дадено предприятие не е под санкции, няма съмнение, че ще купувам от най-евтиния доставчик", коментира министърът.

Страната е третият по големина вносител на суров петрол в света и много разчита на внос, за да покрие повече от 85% от своето потребление на петрол, което расте в крачка с икономиката и плановете за разширяване на рафинерията.

През последните две години Индия се превърна в ключов купувач на руски. Горивото се продава с отстъпка, заради санкциите и ембаргото върху износа на руски суров петрол за западните страни.

По-евтините доставки на суров петрол са привлекателни за Индия, което направи Русия най-големият доставчик на петрол за страната.

През юли Индия дори изпревари Китай, за да стане най-големият купувач на руски суров петрол, след като китайските рафинерии намалиха покупките на фона на намаляващите маржове на рафинирането и слабото търсене на гориво.

Русия тайно транспортира 1,7 милиона барела петрол дневно. Европа наложи санкции на флота от 600 кораба

Русия тайно транспортира 1,7 милиона барела петрол дневно. Европа наложи санкции на флота от 600 кораба

Флотът от петролни танкери се използва за финансиране на военната машина на Русия

Рекордните 44% от общия внос на Индия през юли идва от Русия, според данни от индустриални и търговски източници, събрани от Reuters.

Вносът на Индия от Русия достигна рекордните 2,07 милиона барела на ден през юли, с 4,2% повече от юни и с 12% повече от същия месец година по-рано.

Индия изкупи голяма част от руските спот доставки през последните две години, но сега се иска да подпише дългосрочни споразумения за доставки.

Индийските държавни рафинерии започнаха съвместно да обсъждат условията на потенциална сделка с Русия за дългосрочни доставки на руски петрол, смята правителствен източник пред Reuters.

Индия очаква да увеличи капацитета си за рафиниране с около една пета, за да има 6,19 милиона барела на ден капацитет за преработка на суров петрол до 2028 г., според нейния младши министър на петрола.