Безспорен факт е, че слънчевата енергия играе важна роля в глобалния преход към устойчивост и чисти източници на енергия. Според последни проучвания, глобалният капацитет за слънчева енергия вече надхвърля 2 TW. На фона на нарастващата необходимост от мерки, свързани с изменението на климата появата на соларни паркове, способни да генерират чиста енергия, се явява рентабилна алтернатива.

Ето някои от най-мащабните световни проекти по света, като един от тях се намира в наша съседка.

Разположен на обща площ от 800 кв. км, един от най-големите соларни паркове в света е сравнително "млад" - втората му фаза е пусната в експлоатация през юни 2024 г. Китайският мегапроект Xinjiang Midong е с инсталирана мощност от 3,5 GW и годишен капацитет за производство на електроенергия над 6 TWh.

Това е достатъчно да захранва около 3 милиона китайски домакинства. Намира се в северозападната китайска провинция Синдзян и разполага с впечатляващите над 5 милиона 650-ватови монокристални фотоволтаични панела.

Защо соларният сектор в ЕС получи "жълт картон"

Защо соларният сектор в ЕС получи "жълт картон"

През 2024-а годишният ръст почти се изпарява

Инвестицията в проекта възлиза на $2,13 милиарда, а зад реализацията му стоят China Construction Eighth Engineering Division Corp и Power Construction Corporation of China (PowerChina).

Соларният парк Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, заемащ площ от 77 кв. км, е разработка на правителствения орган, ангажиран с електрическите и водните проекти на Дубай (DEWA). Това ще бъде една от най-големите слънчеви електроцентрали в света, като амбициите на нейните създатели е да достигне 5 GW производствен капацитет до 2030 г.

Снимка 697383

Източник: Government of Dubai

Общата стойност на соларния парк възлиза на 50 млрд. дирхама ($13,61 милиарда). След завършването си той ще спестява над 6,5 милиона тона емисии на CO2 годишно.

Първите 5 фази на соларния парк са завършени. Шестата му фаза ще бъде въведена в експлоатация поетапно до 2026 г. В соларния парк се използва технология за концентрирана слънчева енергия (CSP).

Соларният парк Golmud в Китай е разположен на площ от 2,58 кв. км и представлява съвкупност от 80 соларни инсталации с общ капацитет 2,8 GW, които могат да захранват над 10 хил. домакинства. Проектът е най-големият, използващ CPV (концентриращи фотоволтаици), и е на стойност "едва" 587,22 млн. долара. Според плановете капацитетът на централата ще бъде увеличен до 16 GW след 4-5 години. Годишно тя произвежда около 16 750 GWh електроенергия.

Соларният парк Bhadla е най-големият соларен парк в Индия. Разположен на площ от 56 кв. км в пустинята Тар, мегапроектът е разработен на четири фази, стартирайки през 2015 година. Годишният капацитет за производство на електроенергия на соларния парк е 732,874 GWh. Инвестицията в него възлиза на $2,17 милиарда, а ползите са много и дългосрочни. 

Соларният парк Bhadla играе важна роля в подпомагането на Индия да изпълни ангажиментите си по отношение на изменението на климата. Благодарение на инсталираната мощност от 2,245 GW, той спестява 4 милиона тона CO2 годишно. Нещо повече, по време на реализацията и последващата му експлоатация проектът дава работа на над 10 000 души.

След €100 милиона инвестиция: Фотоволтаичен парк "Мъглиж" започва работа в началото на 2025-а

След €100 милиона инвестиция: Един от най-големите соларни проекти у нас започва работа в началото на 2025-а

Над 20 милиона лева са инвестирани в изграждане на присъединителни съоръжения

Със своите 1,8 GW мощност соларният парк Benban дава сериозна заявка да е най-големият на африканския континент. На площ от 37 кв. км са разположени общо 41 слънчеви електроцентрали. Проектът е част от египетската програма за преференциални тарифи за възобновяема енергия (FiT) Nubian Suns.

В соларния парк Benban са инвестирани $4 милиарда. Сред инвеститорите са Международната финансова корпорация (МФК), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Зеленият климатичен фонд (ЗКФ) на ООН. Вода за соларния парк се доставя по 16-километров тръбопровод от река Нил.

Снимка 697381

Източник: Kalyon Energy

Слънчевият парк Kalyon Karapinar, разположен върху 20 кв. км площ в съседна Турция, има капацитет от 1,35 GW мощност благодарение на монтираните 3,5 милиона соларни панела. Той е построен с инвестиция от $1 милиард и задоволява енергийните нужди на град с население около 2 милиона души, колкото живеят в столицата на България - София. Соларният парк може да генерира около 3000 GWh енергия годишно, благодарение на което предотвратява приблизително 1,7 милиона тона въглеродни емисии.

Турция планира да добива половината от електроенергията си от ВЕИ догодина

Турция планира да добива половината от електроенергията си от ВЕИ догодина

Стратегията включва двойно увеличение на инсталираните LED осветители на обществени места