Безспорен факт е, че слънчевата енергия играе важна роля в глобалния преход към устойчивост и чисти източници на енергия. Според последни проучвания, глобалният капацитет за слънчева енергия вече надхвърля 2 TW. На фона на нарастващата необходимост от мерки, свързани с изменението на климата появата на соларни паркове, способни да генерират чиста енергия, се явява рентабилна алтернатива.
Ето някои от най-мащабните световни проекти по света, като един от тях се намира в наша съседка.
Разположен на обща площ от 800 кв. км, един от най-големите соларни паркове в света е сравнително "млад" - втората му фаза е пусната в експлоатация през юни 2024 г. Китайският мегапроект Xinjiang Midong е с инсталирана мощност от 3,5 GW и годишен капацитет за производство на електроенергия над 6 TWh.
Това е достатъчно да захранва около 3 милиона китайски домакинства. Намира се в северозападната китайска провинция Синдзян и разполага с впечатляващите над 5 милиона 650-ватови монокристални фотоволтаични панела.
Инвестицията в проекта възлиза на $2,13 милиарда, а зад реализацията му стоят China Construction Eighth Engineering Division Corp и Power Construction Corporation of China (PowerChina).
Соларният парк Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, заемащ площ от 77 кв. км, е разработка на правителствения орган, ангажиран с електрическите и водните проекти на Дубай (DEWA). Това ще бъде една от най-големите слънчеви електроцентрали в света, като амбициите на нейните създатели е да достигне 5 GW производствен капацитет до 2030 г.
Източник: Government of Dubai
Общата стойност на соларния парк възлиза на 50 млрд. дирхама ($13,61 милиарда). След завършването си той ще спестява над 6,5 милиона тона емисии на CO2 годишно.
Първите 5 фази на соларния парк са завършени. Шестата му фаза ще бъде въведена в експлоатация поетапно до 2026 г. В соларния парк се използва технология за концентрирана слънчева енергия (CSP).
Соларният парк Golmud в Китай е разположен на площ от 2,58 кв. км и представлява съвкупност от 80 соларни инсталации с общ капацитет 2,8 GW, които могат да захранват над 10 хил. домакинства. Проектът е най-големият, използващ CPV (концентриращи фотоволтаици), и е на стойност "едва" 587,22 млн. долара. Според плановете капацитетът на централата ще бъде увеличен до 16 GW след 4-5 години. Годишно тя произвежда около 16 750 GWh електроенергия.
Соларният парк Bhadla е най-големият соларен парк в Индия. Разположен на площ от 56 кв. км в пустинята Тар, мегапроектът е разработен на четири фази, стартирайки през 2015 година. Годишният капацитет за производство на електроенергия на соларния парк е 732,874 GWh. Инвестицията в него възлиза на $2,17 милиарда, а ползите са много и дългосрочни.
Соларният парк Bhadla играе важна роля в подпомагането на Индия да изпълни ангажиментите си по отношение на изменението на климата. Благодарение на инсталираната мощност от 2,245 GW, той спестява 4 милиона тона CO2 годишно. Нещо повече, по време на реализацията и последващата му експлоатация проектът дава работа на над 10 000 души.
Със своите 1,8 GW мощност соларният парк Benban дава сериозна заявка да е най-големият на африканския континент. На площ от 37 кв. км са разположени общо 41 слънчеви електроцентрали. Проектът е част от египетската програма за преференциални тарифи за възобновяема енергия (FiT) Nubian Suns.
В соларния парк Benban са инвестирани $4 милиарда. Сред инвеститорите са Международната финансова корпорация (МФК), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Зеленият климатичен фонд (ЗКФ) на ООН. Вода за соларния парк се доставя по 16-километров тръбопровод от река Нил.
Източник: Kalyon Energy
Слънчевият парк Kalyon Karapinar, разположен върху 20 кв. км площ в съседна Турция, има капацитет от 1,35 GW мощност благодарение на монтираните 3,5 милиона соларни панела. Той е построен с инвестиция от $1 милиард и задоволява енергийните нужди на град с население около 2 милиона души, колкото живеят в столицата на България - София. Соларният парк може да генерира около 3000 GWh енергия годишно, благодарение на което предотвратява приблизително 1,7 милиона тона въглеродни емисии.
projekt
на 05.01.2025 в 19:09:01 #1Браво. А вечер.... А когато е мъгливо.... А когато има сняг върху панелите.... А когато има облаци.... за 280-300 дни в България е супер. А останалите...... Или готвим на обяд и се греен на обяд, а вечер на тъмно и студено