С 92% спада на годишна база растежът на фотоволтаичния сектор в ЕС - от 53% през 2023 г. до едва 4% през 2024 г. Това показват данните от доклад на асоциацията SolarPower Europe, цитирани от IndustryInfo.bg.

Според организацията сме свидетели на сериозен срив на инвестициите в сферата.

През 2024 г. са инсталирани 65,5 GW нов PV капацитет, съвсем малко над миналогодишните 62,8 GW - а през последните години ръстът е бил по над 40 на сто на година.

Япония с амбициозна цел: До 50% ток от ВЕИ през 2040 година

Третата най-голяма световна икономика иска до 50% ток от ВЕИ през 2040 г.

Растежът ще е най-вече за сметка на тецовете

"Европейските политици и системни оператори могат да считат тазгодишното издание на доклада ни за своеобразен жълт картон. Забавянето в темповете на внедряване на соларни технологии означава забавяне и в реализирането на амбициите на Стария континент по отношение на енергийната сигурност, климата и конкурентоспособността. За да успее с изпълнението на целите си до 2030 г., Европа трябва да инсталира поне 70 GW PV мощности на година", коментира главният изпълнителен директор на SolarPower Europe Валбурга Хеметсбергер.

Кой колко инсталира

Общият соларен капацитет в Европа с новоприсъединените през настоящата година към пазара мощности става 338 GW, което е около четири пъти повече в сравнение с десетилетие назад. 2024-а обаче е първата година през десетилетието, в която размерът на инвестирания в сектора капитал (изчислен на 55 млрд. евро) бележи спад в сравнение с предходния едногодишен период - с 13 на сто.

Експертите отдават това на спадовете в цените на соларните компоненти, които цялостно намаляват капиталовите разходи при PV проектите.

Водеща европейска компания инвестира 240 милиона лв. в първия завод за соларни панели и клетки в България

Водеща европейска компания инвестира 240 милиона лв. в първия завод за соларни панели и клетки в България

Очакват се 812 нови работни места

На национално ниво обаче пет от десетте водещи соларни пазара в Европа - Испания, Полша, Нидерландия, Австрия и Унгария, са инсталирали по-малко мощности през настоящата година спрямо предходната. Другите пет страни сред лидерите в сектора - Германия, Италия, Франция, Гърция и Португалия, са регистрирали умерен ръст, като са добавили средно по-около гигават нов капацитет в сравнение с 2023 г.

През 2024 г., с отшумяването на ефектите от енергийната криза, е намаляло търсенето на покривни соларни инсталации. Новите проекти в жилищния сектор в рамките на този сегмент са 12,8 GW - с около 5 GW по-малко в сравнение с предишната година.

Наземните PV проекти за мащабни комунални приложения бележат среден спад на разходите от 28% през 2024 г.

Според асоциацията един от реалистичните сценарии е до 2030 г. Европа да остане с едва 650 GW соларни мощности и така да се провали в изпълнението на плана REPowerEU.