Япония планира да увеличи дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) до 40-50% от своя енергиен микс до фискалната 2040 г., като същевременно запази ядрената енергия на около 20%, става ясно от проектодокумент за преразгледаната енергийна политика на страната, цитиран от "Ройтерс".
В момента тя е вторият по големина вносител на втечнен природен газ (LNG) и голям потребител на близкоизточен петрол. Докато предишният енергиен план се фокусираше основно върху декарбонизацията, настоящият отдава по-голямо значение на енергийната сигурност, предвид повишените геополитически рискове, включително войната в Украйна, отбелязва агенцията.
Проектът на Министерството на икономиката, търговията и промишлеността предвижда увеличаване на дела на ВЕИ до 40-50% от енергийните доставки през фискалната 2040 г., което е приблизително двойно увеличение спрямо 22,9% през фискалната 2023 г. и надхвърля целта за 36-38% до 2030 г.
Използването на енергия от ТЕЦ, особено от неефективни въглищни електроцентрали, ще намалее до 30-40% от микса до 2040 г. от 68,6% през 2023 г., въпреки че проектът не прави разбивка между въглища, газ и петрол.
Защитниците на ВЕИ критикуват проекта заради липсата на пътна карта за постепенно спиране на въглищните електроцентрали. Мика Обабаяши, директор на Института за възобновяема енергия, посочва пред "Ройтерс" ниския целеви дял за вятърна енергия (4-8%) в сравнение с 20% за ядрена енергия, което може да остави Япония назад в развитието на този дял от ВЕИ спрямо други пазари.
Проектът призовава правителството и частния сектор да осигурят дългосрочни договори за втечнен газ, за да се защитят от повишаване на цените и рискове от прекъсване на доставките. "Необходимо е да се използва електроенергия, произведена от LNG, като реалистично средство за преход", се казва в документа.
Целта на Япония за ядрена енергия до 2040 г. е в съответствие с целта за 20-22% до 2030 г., въпреки предизвикателствата след аварията във Фукушима през 2011 г. Ядрената енергия представлява 8,5% от енергийните доставки на страната през 2023 г. Новият енергиен план премахва предишната цел за "максимално намаляване на зависимостта от ядрена енергия" и включва планове за изграждане на иновативни реактори от следващо поколение на ядрени площадки, собственост на оператори, които са решили да изведат от експлоатация съществуващи реактори.
Прогнозите за 2040 г. предполагат увеличение на търсенето на електроенергия с 12-22% спрямо нивата от 2023 г., особено от фабрики за полупроводници и центрове за данни. Иначе казано, Токио се готви за нова реалност, в която отново ще произвежда чипове на своя територия.
Очаква се енергийният план да бъде финализиран и одобрен от кабинета в началото на следващата година.