Япония е изправена пред демографска криза, така че най-големият град в страната Токио, ще се опита да реши проблема с нещо ново: четиридневна работна седмица.

От април правителство на Токио, един от най-големите работодатели в страната, ще позволи на своите служители да работят само четири дни в седмицата. Въвежда се и нова политика за "частичен отпуск за отглеждане на дете", която ще позволи на някои служители да работят два часа по-малко на ден. Целта е да се помогне на служителите, които са родители, да балансират грижите за децата и работата, заяви губернаторът на Токио Юрико Коике.

Новите политики идват, когато раждаемостта в Япония достигна рекордно ниско ниво по-рано тази година. От януари до юни страната регистрира 350 074 раждания, което е с 5,7% по-малко от същия период на 2023 г., според Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи.

Общият коефициент на раждаемост в страната, който представлява броя на децата, които една жена има през живота си, е бил 1,2 през 2023 г., а в Токио раждаемостта е дори по-ниска - 0,99. За да се поддържа стабилно население, е необходим коефициент на раждаемост от 2,1 според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Средната възраст на японския гражданин е 50 години, според Централното разузнавателно управление. В САЩ средната възраст е 38,9 години.

Япония предприе драстични стъпки за обръщане на ниската раждаемост в една от най-големите икономики в света. Започвайки през 90-те години, правителството изисква от компаниите да предлагат голям родителски отпуск, добавя субсидии за дневни грижи и започва да предлага плащания на родителите. По-рано тази година правителството на Токио пусна собствено приложение за запознанства, за да помогне на необвързаните хора да намерят партньор и да се оженят, пише Fortune. 

Япония иска да въведе 4-дневна работна седмица, но гражданите са против

Страната, която иска да въведе 4-дневна работна седмица, но гражданите не желаят

Японското правителство за първи път заговори за по-кратка работна седмица през 2021 г.

И все пак раждаемостта продължава да спада последователно през последните осем години, според правителствени данни.

Преминаването към четиридневна работна седмица може да помогне за справяне с някои от основните проблеми, свързани с тежката работна култура в Япония, която може да натежи особено върху работещите жени. Разликата между мъжете и жените, що се отнася до домакинската работа, е една от най-големите в страните от ОИСР, като жените в Япония извършват пет пъти повече неплатена работа, като гледане на деца и възрастни хора, отколкото мъжете, според Международния валутен фонд.

Повече от половината жени, които имат по-малко деца, отколкото биха искали, казват, че това е така, заради увеличената домакинска работа, която би донесло друго дете, според МВФ.

В някои случаи е доказано, че преминаването към четиридневна работна седмица подобрява справедливостта в това отношение. Мъжете съобщават, че отделят 22% повече време за гледане на деца и 23% повече време за домакинска работа по време на четиридневен опит за работна седмица, проведен в шест държави от 4 Day Week Global, който се застъпва за проблема.

Ще е необходима голяма обществена промяна, за да може четиридневната работна седмица да залегне в голяма част от компаниите, но години на експерименти показват, че работата с един ден по-малко седмично подобрява производителността и благосъстоянието на служителите, смята Питър Мискович, глобален лидер на бъдещето на труда в компанията за услуги в областта на недвижимите имоти JLL.