Японците са толкова трудолюбиви, че в езика на тези хора има термин, който значи буквално да се работи до смърт. Япония обаче се опитва да се справи с обезпокоителния недостиг на работна ръка, като убеждава повече хора и компании да въведат четиридневна работна седмица.

Японското правителство за първи път изрази подкрепа за по-кратка работна седмица през 2021 г., след като законодателите одобриха идеята. Концепцията обаче бавно се налага. Около 8% от компаниите в Япония позволяват на служителите си да вземат три или повече почивни дни седмично, докато 7% дават на работниците си законно задължителния един почивен ден, според Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи, цитирано от Japantoday.com

Правителството стартира кампания за "реформа на стила на работа", която насърчава по-кратко работно време и гъвкави договорки заедно с лимити за извънреден труд и платен годишен отпуск. Министерството на труда наскоро започна да предлага безплатни консултации, грантове и нарастваща библиотека от истории за успех като допълнителна мотивация.

"Искаме да създадем добродетелен цикъл на растеж и разпределение и да дадем възможност на всеки работник да има по-добра перспектива за бъдещето", заявява в своя уебсайт на министерството за кампанията - hatarakikata kaikaku, чийто превод е "иновации в начина, по който работим".

Отделът, който контролира новите услуги за поддръжка на бизнеса, казва, че само три компании са се отзовали, за да поискат съвет относно извършването на промени, съответните разпоредби и наличните субсидии.

Франция въвежда пилотно 4-дневна работна седмица, но с една уловка

Франция въвежда пилотно 4-дневна работна седмица, но с една уловка

Френската схема за четиридневна работна седмица ще започне през септември

Може би по-показателно: от 63 000 служители на Panasonic Holdings Corp, които отговарят на условията за четиридневни графици в производителя на електроника и неговите групови компании в Япония, само 150 служители са избрали да се възползват, според Йохей Мори, който ръководи инициативата в един Компания Панасоник.

Официалната подкрепа на правителството за по-добър баланс между професионалния и личния живот представлява значителна промяна в Япония, като страна, известна с култура на работохоличен стоицизъм, често приписван на националното възстановяване и звездния икономически растеж след Втората световна война.

Дългите часове са норма на работа. Въпреки че 85% от работодателите съобщават, че дават на работниците си два почивни дни в седмицата и има законови ограничения за часовете извънреден труд, които се договарят със синдикатите и се описват подробно в договорите. Някои японци полагат "извънреден труд", което означава, че не се отчита и се извършва без компенсация.

Супер правителството за karoshi, японският термин, който на английски означава "смърт от преумора", в Япония има най-малко 54 такива смъртни случая годишно.

Населението в трудоспособна възраст се очаква да намалее с 40% до 45 милиона души през 2065 г., от сегашните 74 милиона, според правителствени данни.

Поддръжниците на модела за тридневен уикенд казват, че той се насърчава хората, които отглеждат деца, тези, които се грижат за по-възрастни роднини, пенсионерите, които живеят с пенсия, и други, които търсят гъвкавост или допълнителен доход, да останат на работното място за по-дълго време.

Критиците на правителствения план казват, че на практика хората, поставени на четиридневни графици, често в крайна сметка работят също толкова тежко за по-ниско заплащане.

Но има признаци на промяна. Годишно проучване на Gallup, което измерва ангажираността на служителите, класира Япония сред най-малко ангажираните работници от всички анкетирани страни. В последното проучване само 6% от респондентите в Япония се описват като ангажирани с работа в сравнение със средното за света 23%. Това означава, че сравнително малко японски работници са се чувствали силно ангажирани с работното си място и ентусиазирани от работата си, докато останалите не инвестират страст или енергия в нея.

Още една компания с гъвкаво работно време - Канако Огино, президент на базираната в Токио NS Group, смята, че предлагането на гъвкаво работно време е задължително за заемане на работни места в сектора на услугите, където жените са по-голямата част от работната сила. Компанията, която управлява места за караоке и хотели, предлага 30 различни модела на планиране, включително четиридневна работна седмица, но също и дълги почивки между работата.

За да гарантира, че никой от работниците на NS Group не се чувства наказан за избора на алтернативен график, Огино пита два пъти годишно всеки от своите 4000 служители как искат да работят. Утвърждаването на индивидуалните нужди може да бъде отхвърлено в Япония, където се очаква да се жертвате за общото добро.