Брюксел реши да се откаже напълно от руския газ до 2027 година. Тогава ще започнат и доставките от перспективното румънско черноморско находище, чийто оператор е сключил първия договор с купувач, а именно Германия, пише Reuters. Австрийската OMV, която разработва румънското находище Neptun Deep, подписа първото си споразумение за износ на газ, като купувач ще бъде германската Uniper, която ще закупи 1,7 милиарда кубически метра за пет години.
Европейският съюз вече се ангажира да прекрати напълно вноса на руски газ до 2027 г., като същевременно се насочва към обещаващото румънско газово находище Neptun Deep за бъдещи доставки. Доставките от находището в Черно море трябва да започнат през същата година, като операторът на находището вече е осигурил първия си експортен договор с Германия, съобщи и The Moscow Times.
Доставките на газ от находището Neptun Deep на румънския шелф в Черно море трябва да започнат през 2027 г. Запасите се оценяват на 100 милиарда кубични метра (при откриването през 2012 г. бяха отчетени 42-84 милиарда), което прави находището едно от най-големите в ЕС. След началото на експлоатацията му Румъния ще стане най-големият производител на газ в Европейския съюз и за първи път нетен износител на газ.
Източник: Gazprom
При пиковия добив производството в Neptune Deep се оценява на около 8 милиарда кубични метра в продължение на 10 години. В резултат на това производството на газ в Румъния почти ще се удвои. Производителите на газ виждат значителен потенциал за нови открития в румънския сектор на Черно море, където запасите се оценяват на 200 милиарда кубически метра.
Съобщението за първия договор за доставка на газ от Neptun Deep се появява седмица след спирането на транзита на руски газ за европейските страни през Украйна, която отказа да поднови договора, изтекъл през 2024 г. В резултат на това от петте предвоенни маршрута за износ на газ за Европа остана само с един - "Турски поток", който минава и през територията на България.
През 2023 г. по украинския маршрут в Европа са доставени над 14 милиарда кубически метра, а през 2024 г. 15,4 милиарда. След спирането на украинския транзит "Газпром" ще загуби приблизително половината от износа си за Европа.