„Абе, къде са социолозите?", пише в. "Капитал Daily"
Една от особеностите на предстоящите местни избори и референдум за електронно гласуване е крещящата липса на социолози по екраните на телевизорите и страниците на вестниците. Без постоянното мерене на извадки или случайни грешки помежду им, вотът просто не е същият. Сравняването на проценти и рейтинги създаваше усещане за спортно състезание, в което политиците цял месец не спират да се надпреварват. Сега това го няма, което в не малка степен създава усещането за скука в настоящата изборна кампан...
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Токът за бизнеса ще поевтинее символично с под 1% от 1 ноември" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Комисията за енергийно и водно регулиране е готова да понижи предизвикалата брожения сред бизнеса добавка "задължения към обществото" и така да свали цената на тока за фирмите. Спорната добавка вероятно ще бъде намалена от 1 ноември от 37.90 на 36.83 лв. на мегаватчас. Облекчението е с 1.07 лева - едва 0.97%. Бизнесът нарече това "подигравка".
Таксата "задължения към обществото", която се налага заради скъпия ток на производителите с преференциални цени - ВЕИ и "американските" тецове в "Марица-изток", бе увеличена от 1 август двойно - от 18.93 на 37.90 лв. Точно това бе причината за безпрецедентната реакция на бизнеса - всичките големи работодателски организации се обединиха срещу рязкото поскъпване на тока, проведоха еднодневна стачка и обявиха готовност и за бъдещи национални протести.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Бизнесът: Не вдигайте осигуровките", четем във в. "Стандарт"
Бизнесът се обяви срещу административното вдигане на минималните осигурителни доходи в секторите, където не са водени преговори между неговите представители и синдикатите.
БСК, БТПП и АИКБ настояват да се премахнат минималните прагове
Бизнесът категорично се обяви срещу административното вдигане на минималните осигурителни доходи в секторите, където не са водени преговори между неговите представители и синдикатите. И четирите национални работодателски организации - КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ, не приемат намерението на социалния министър Ивайло Калфин да наложи 7,5% ръст на осигурителните прагове за всички недоговорени сектори. Те са почти половината от общо 84.
Първоначалният вариант предвиждаше от увеличението да бъде изключен тютюневият бранш, но премиерът Бойко Борисов заяви, че това няма да бъде прието.
Прочети още от в. "Стандарт"
"КРИБ е против вдигането на осигуровки" е заглавиe от в. "Труд"
КРИБ е против увеличението на осигуровки, заяви пред „Труд" председателят на най-голямата работодателска организация Кирил Домусчиев.
Изказването му бе по повод предложението на вицепремиера Ивайло Калфин минималните осигурителни прагове във всички икономически дейности да се увеличат административно със 7,5 процента за 2016 г.
Първоначалният вариант предвиждаше от увеличението да бъде изключена преработката и производството на тютюневи изделия.
В сряда обаче Калфин обяви, че ще оттегли предложението си за този бранш, след като премиерът Бойко Борисов се намеси и обясни, че не е съгласувано с него. Борисов дори каза, че ще се скара на вицепремиера Калфин и няма да допусне изключения.
Прочети още от в. "Труд"
"Новият държавен фонд: 777 млн. евро капитал и трима управители", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Валери Белчев ще ръководи мегаструктурата, която ще управлява финансовите инструменти по европейските програми.
Дългоочакваният нов фонд, който ще управлява всички финансови инструменти по новите европейски програми, беше представен официално, три месеца след като беше учреден с постановление на Министерски съвет. Вицепремиерът Томислав Дончев и финансовият министър Владислав Горанов представиха първите трима членове на управителния съвет на фонда - Валери Белчев, Иван Даков и Мартин Дановски. Белчев ще бъде председател на съвета, докато Даков и Дановски са негови заместници.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„По "Струма" вече от София до Благоевград за 40 минути", е заглавиe от в. „24 часа"
Имаме 300 км магистрали, изкушават за бързо каране, внимавайте, призова премиерът Бойко Борисов
Oт София до Благоевград вече ще се стига само за 40 минути. Това става възможно след пускането в четвъртък на лот 2 на магистрала "Струма" от Дупница до Благоевград с дължина 38 км.
Прочети още от в. „24 часа"
"Ловците нащрек за бежанци в храстите" четем на първа страница във в. "Монитор"
Внимават и за гъбари и любовчии в горите
Ловците в граничните райони са нащрек за бежанци в храстите, разказаха пред „Монитор" авджии, които в момента са на излет по южната ни граница.
На 1 октомври бе открит сезонът за лов на едър дивеч, който продължава до януари. Ноември и декември са най-активния сезон за отстрелването на диви прасета, обясниха ловджиите. Всеки техен излет се ръководи от председателя на съответната дружинка. Той е човекът, който провежда предварителния инструктаж, той следи дали всеки е със задължителната светлоотразителна жилетка, което е предпазна мярка срещу смъртни случаи по време на лов. Шефът на дружинката следи за безопасността на авджиите и той направлява действията им.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„А кой ще плати сметката за вода?", пише в. "Сега"
"Топлофикация -София" вече пуска парното, но мнозина не са наясно, че изчисленията за сметките за гореща вода вече ще се правят по различен начин за тези от абонатите, които нямат водомер. Такава е ситуацията и при отчитането на студената вода, но там правилата са отдавна известни. И в двата случая става въпрос за проблемното отчитане на база. Проблемно - заради повечето пропуски и възможността някои от абонатите да "минават метър", без да плащат точно толкова колкото трябва, просто защото нямат водомер. А разликата отива в сметките на останалите хора от блока или от входа.
Прочети още от в. "Сега"
"Дупка от 400 млн. лева в касата на КТБ", четем във в. "Монитор"
Забегналият в чужбина банкер раздал над милиард на удобни политици и магистрати.
Липса в размер на колосалните 400 млн. лева в централната каса на КТБ е лъснала по време на разследването за източването на фалираната банка. Това обяви вчера ПИК като се позова на източници от Съдебната палата.
Размерът на дупката е смразяващ, но е буквално дребна сума на фона на разкритията от лятото на тази година, че забегналият в чужбина мажоритарен собственик на трезора Цветан Василев е източил близо 4 млрд. от банката чрез раздаването на необезпечени кредити на свързани с него кухи фирми. Според източниците на ПИК над 1 млрд. от тях са били дадени под масата именно чрез подобни дружества на удобни за Василев политици, магистрати и журналисти.
Подозира се, че раздаването на въпросния милиарде минавало през плетеницата от търговски дружества, които са регистрирани на едни и същи адреси, имат само управител, без други служители и без да извършват каквато и да било друга търговска дейност, но пък са получавали заеми за десетки милиони, пише агенцията.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Защо расте гладът на фирмите за обучени хора", пише в. „24 часа"
Бизнесът да се ангажира повече с квалификацията. Трудът на специалистите трябва да е по-добре платен.
ХУБАВИТЕ неща, които бизнесът свързва с излизането от една икономическа криза, за съжаление, винаги се балансират с нови или с полузабравени стари проблеми отпреди кризата. Нещо подобно става на българския пазар на труда.
От една страна, виждаме намаляване на безработицата, но от друга, необходимостта от работна сила се увеличава. Започнаха да изскачат все по-ясно новите стари дефицити, с които работодателите се сблъскват. Един от тях, който все по-често се дискутира, е капацитетът, квалификацията на работната сила.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Васил Велев: Работодателите са единни за реформи в енергетиката", пише в. "Стандарт"
В четирите работодателски организации КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ са заети 1,8 млн. души. Те изразяват обща позиция по въпросите за реформи в енергетиката и злоупотребите, кражбите и престъпните действия, които се случват в нея. Това каза председателят на АИКБ Васил Велев пред pik.bg в отговор на въпрос дали част от членове на КРИБ се опитват да създадат алтернативна асоциация в енергетиката.
В енергетиката са заети 25 000 души. 13 000 са в държавната енергетика, в ЕРП-та са около 7000, а в американските централи са 1000. Остават около 5000 души, които са заети в останалите предприятия в енергетиката. Съпоставете интересите на 1,8 млн. души, които защитават работодателските организации, с интересите на шепа хора, които продават енергия на непазарни цени, било то по дългосрочни договори какъвто е случаят с американските централи, било то от ВЕИ, заяви Велев. Какви интереси би защитавала една нова асоциация - на тези, които спазват законите или на тези, които са сключили престъпни договори, които водят до там, че държавата оказва помощ, несъвместима с правото на ЕС, тъй като няма политики за насърчаване на производството на ток от въглища, продължи той.
Прочети още от в. "Стандарт"