Акциите на Intel отбелязаха рязък скок на фона на информации, според които конкуренти могат да придобият части от бизнеса на компанията, пише Quartz.

Едно от възможните развития е Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, която вече отговаря за около 90% от съвременните полупроводници в света, да придобие производствения бизнес на Intel, според The New York Times.

Американското правителство се готви за краха на Intel - ето как

Американското правителство се готви за краха на Intel - ето как

Технологичният гигант призна за две погрешни решения, които му струваха милиарди

TSMC би могла също да придобие мажоритарен дял в бизнеса заедно с група от частни инвестиционни и технологични компании.

Тази идея е подкрепена от администрацията на президента Доналд Тръмп и Хауърд Лутник, номинираният от него за министър на търговията. Франк Йиъри, временен изпълнителен председател на Intel, се е срещнал както с представители на TSMC, така и с официални лица от администрацията на Тръмп относно сделката.

От друга страна, въпреки че администрацията на Тръмп е поискала от TSMC да проучи идеята, Белият дом може и да не позволи на чуждестранен субект да управлява фабриките на Intel, пише на свой ред Wall Street Journal.

Шефът на Intel Пат Гелсингър се оттегля

Шефът на Intel Пат Гелсингър се оттегля

Компанията се срина по време на управлението му

Broadcom също е проучвала дизайнерския и производствения бизнес на Intel. Сделката, която ръководителите на Broadcom са обсъждали само неформално, би зависела от намирането на партньор, който да поеме производствения бизнес на Intel. Засега нищо не е представено официално на Intel.

Qualcomm също е проявявала интерес към закупуване на някои от развойните звена на Intel. Йиъри е оставил вратата отворена за други компании, заинтересовани от закупуване на продуктовия бизнес на Intel, включително Qualcomm.

Потенциалните сделки идват няколко месеца след като Intel се раздели бившия си главен изпълнителен директор Пат Гелсингър, който не успя да модернизира и стабилизира технологичния гигант. Той изпитва огромни трудности в конкуренцията с компании като Nvidia и TSMC. Компанията наскоро нае помощ за отблъскване на потенциални активистки инвеститори.

През август Intel обяви план за спестяване на 10 милиарда долара през 2025 г. чрез мерки, включващи 15% съкращение на работната сила. Следващия месец компанията съобщи, че ще разграничи допълнително производствените операции от дизайнерските и ще преустанови фабрични проекти в Германия, Полша и Малайзия.

Въпреки проблемите си, Intel заявиха миналия месец, че очакват да отчете печалба за първото тримесечие на 2025 г., след като отчете намаляващи приходи за три последователни периода. През ноември компанията получи безвъзмездна помощ от 7,86 милиарда долара от администрацията на тогавашния президент Джо Байдън за производство на полупроводници в САЩ.